Aktualności

Coraz bliżej święta...

Zapachnialo świętami - pieczemy pierniki, robimy ozdoby świąteczne i kartki,
za nami kiermasz przedświąteczny oraz wizyta Mikołaja w szkole.
Zapraszamy do galerii zdjęć SSP


Konkurs "Kartka Świąteczna" - wyniki

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zgłosili swoje prace do konkursu za pomysłowość i zaangażowanie.
Spośród 25 prac decyzją Jury przyznano:
I miejsce:
Wojciech Grieger klasa 3a
II miejsce:
Pola Porwolik klasa 3b
III miejsce:
Natalia Pęcherz klasa 2
Weronika Brzuszkiewicz klasa 3b
Piotr Juretko klasa 2
Szymon Byrczek klasa 1
Antonina Patryn klasa 1
GRATULUJEMY!


Wyniki XVII Konkursu Wiedzy Chemicznej dla Gimnazjalistów

W ostatecznej rozgrywce z wiedzy chemicznej i umiejętności laboratoryjnych 1 miejsce zajęli Adam Miler i Jacek Kruk,
a 2 miejsce zajęli Marek Pierwocha i Michał Małusecki, wybuchowe gratulacje!!!!!!!


Wyniki konkursów polonistycznych

Z radością informujemy, że wymienieni niżej uczniowie zakwalifikowali się
do II etapu ogólnopolskich konkursów polonistycznych

Z poprawną polszczyzną na co dzień
Hanna Oleś
Ignacy Klewek
Karol Ludwin
Olivia Van der Coghen
Weronika Brzuszkiewicz
Julia Pęcherz
Mateusz Pyrek

Z ortografią na co dzień
Antonina Janiszewska
Lena Korga
Karol Ludwin
Olivia Van der Coghen
Marek Brzyski
Michał Klimontko
Serdecznie gratulujemy!


Sukcesy Adama Milera

Bardzo miło jest nam poinformować, że Adam Miler z klasy III Społecznego Gimnazjum Śląskiego
zakwalifikował się do kolejnego etapu Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla uczniów gimnazjum z:
-Matematyki,
-Języka Angielskiego,
-Geografi;
-Historii.
Czekamy jeszcze na wyniki pozostałych Konkursów, w których Adam brał udział.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach:)


Kangur 2018

Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" odbędzie się 15 marca 2018 r.
Przeprowadzany jest w kategoriach:
„Żaczek” – klasy 2;
„Maluch” – klasy 3 i 4;
„Beniamin” – klasy 5 i 6;
„Kadet” – klasy 7 i II gm;
„Junior” – klasy III gm.
Koszt: 9 zł (od klasy 4 zbierają skarbnicy).
Pieniądze wpłacamy do 19.01.2018 r.
Osoby, które dokonają wpłaty są zapisane na konkurs.
Zapraszamy!


Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Matematyki dla uczniów szkół podstawowych

Bardzo miło jest nam poinformować, że Marek Brzyski z klasy 6a i Kinga Gajda z klasy 7b
zakwalifikowali się do kolejnego etapu Konkursu Przedmiotowego z Matematyki.
Gratulujemy i życzymy powodzenia 9 stycznia 2018 r. w II etapie:)


Zbiórka na rozbudowę szkoły w Dorze w Etiopii

Z olbrzymią radością informujemy, iż po podsumowaniu wszystkich datków na rozbudowę szkoły w Dorze na południu Etiopii zebraliśmy:
1168,08 zł !
To rekordowa kwota zebrana podczas jednej zbiórki na Fundację Dzieci Afryki!
Drodzy Uczniowie, jesteście wielcy!
Dziękujemy!


Maraton Pisania Listów Amnesty International

Maraton Pisania Listów jest międzynarodowym wydarzeniem, którego idea narodziła się w Polsce w 2001 roku.
Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w weekend w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia).
Dzięki Maratonowi dochodzi do upowszechniania wiedzy na temat wolności i praw człowieka.
Akcja opiera się na założeniu, że poszanowanie praw człowieka jest wspólną sprawą całego społeczeństwa.
Amnesty International podejmuje akcje w obronie konkretnych osób, których prawa zostały złamane.
Celem Maratonu jest wysłanie jak największej ilości listów i innych apeli (e-maili, faxów, sms)
do odpowiednich władz we wskazanych krajach, tak by skierować ich uwagę na naruszenia praw człowieka.
Wysyłane są także listy solidarnościowe do osób lub społeczności, których prawa człowieka są naruszane.
Jest to najbardziej znane w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość osób w obronie praw człowieka.

Nasza społeczność szkolna pragnie wesprzeć działania dotyczące Clovisa Razafimalali,
który walczy o zachowanie lasu deszczowego na Madagaskarze.
Ten ojciec dwójki dzieci i aktywista środowiskowy robi wszystko co w jego mocy, aby uchronić zagrożone drzewa różane.
Skorumpowani urzędnicy i sieci przemytników chcą uciszyć Clovisa i innych aktywistów.
Jednak działalność w obronie lasów ma swoją cenę.
We wrześniu 2016 roku Clovis został aresztowany i oskarżony o przewodzenie brutalnemu protestowi.
Świadkowie twierdzą, że w tym czasie był w restauracji, ale nikt ich nie przesłuchał, ich zeznania nie zostały włączone do śledztwa.
To nie pierwszy raz, kiedy Clovis stał się celem.
W 2009 roku podpalono jego dom. Wielokrotnie oferowano mu łapówki za zaprzestanie działalności i ochrony zagrożonego lasu,
za każdym razem odmawiał.
W lipcu 2017 roku Clovis został skazany na podstawie fałszywych oskarżeń i usłyszał wyrok 5 lat więzienia w zawieszeniu.
Prosimy dołącz do nas i napisz list, w którym wezwiesz władze Madagaskaru do natychmiastowego unieważnienia wyroku Clovisa.
Listy można pisać w naszej szkole do 10 grudnia 2017, w oznaczonym miejscu na korytarzu gimnazjalnym.
Nie bądź obojętny. Dołącz się do tych, którzy chcą coś zrobić dla drugiego człowieka.
Zapraszamy także Rodziców, nauczycieli, absolwentów i wszystkich chętnych do włączenia się w Maraton.


Festiwal Podróżniczy

Drodzy uczniowie klas 7 Społecznej Szkoły Podstawowej oraz Społecznego Gimnazjum Śląskiego!
W dniu 22 listopada 2017 rozpocznie się szósta edycja Festiwalu Podróżniczego.
Przez dwa dni korytarz szkolny zamieni się w paletę egzotycznych barw, dźwięków i zapachów.
Waszą imprezę dopełni projekt Biuro Podróży, przygotowany przez młodszych uczniów.
Jak zwykle zachęcamy do przebierania się za egzotycznych mieszkańców świata.
Liczymy, że ubierzecie na siebie fantazyjne etniczne stroje,
które będą Wam towarzyszyły podczas dwudniowej imprezy (np. strój japoński, afrykański, hinduski, arabski, chiński czy indiański).
Zapoznajcie się z harmonogramem imprezy:
VI FESTIWAL PODRÓŻNICZY \"ODKRYWCY ŚWIATA 2017\"
ŚRODA 22 listopada 2017
9.20 Oficjalne otwarcie VI Gimnazjalnego Festiwalu Podróżniczego „Odkrywcy Świata 2017”
9.40 Prezentacje uczniowskie – cz. 1
. 1. Wywrotką po Stanach Zjednoczonych – Inez Olejnik i Karolina Nikiel (klasa II gimnazjum)
. 2. Tajlandia-kraj tysiąca uśmiechów – Marta Rutka i Magda Paszek (klasa 7a)
10.20 Maraton pisania listów Amnesty International (projekt klasy III gimnazjum)
10.50 Biuro podróży 2017
11.30 Podróżniczy kogel-mogel czyli 10 lat w drodze – Łukasz Waga
12.40 Finał turnieju piłkarskiego „Uznaj Nieuznawane”(turniej nieuznawanych państw i regionów oraz terytoriów zależnych)
13.10 przerwa obiadowa
13.40 Sztuka uliczna Ameryki Łacińskiej - Aneta Skórnicka (Akademia Odkrywcy im.Tony’ego Halika)
15.20 W podróżniczym kadrze: Lion. Droga do domu (reż. Garth Davis, prod. Australia/USA/UK) - film
17.30 Zakończenie pierwszego dnia Festiwalu

CZWARTEK 23 listopada 2017
9.30 Rozpoczęcie drugiego dnia Festiwalu
9.35 Pocztówka dla świata (projekt klasy II gimnazjum)
9.50 Prezentacje uczniowskie – cz. 2
.1. Japonia-krok po kroku coraz dalej – Martyna Lesisz i Kinga Gajda (klasa 7b)
.2. Bangkok-miasto aniołów – Mateusz Hadaś i Adam Miler (klasa III gimnazjum)
.3. Bali-wyspa bogów – Agnieszka Madeja i Agata Rybarczyk (klasa 7a/7b)
11.10 Języki świata (projekt klasy 7b)
11.45 Iran-z wizytą na perskim dywanie – Daniel Milewski i Ewelina Góral
12.45 przerwa obiadowa
13.05 Po innej stronie świata: spotkanie z Chang Il You (Korea Południowa)
14.30 Pokaz etnicznej mody (projekt klasy 7a)
15.00 Afro dance – warsztaty tańca afrykańskiego z Reglą Marią Penalver Hernandez
16.05 Moja mała Amazonia – film dokumentalny oraz spotkanie z jego autorem - Lechem Kłosem
17.20 Podsumowanie zbiórki na Fundację Dzieci Afryki oraz zamknięcie Festiwalu
17.30 After party z degustacją potraw kaukaskich
ŻYCZYMY MIŁEJ ZABAWY!


Biuro Podróży

W dniu 22.11 (w środę) w godzinach 10.50 - 11.20 odbędzie się impreza BIURO PODRÓŻY 2017,
organizowana przez uczniów klas 4-6 uczęszczających na kółko turystyczno - krajoznawcze.
Rozkładanie stanowisk:
Poniedziałek: na kółku turystyczno - krajoznawczym
Wtorek: Przed lekcjami oraz po lekcjach
Środa: Przed lekcjami oraz na lekcji 3 (za zgodą nauczyciela)
Przypomnienie: stanowiska składamy w piątek 24.11! Do domu zabieramy tylko cenne przedmioty np.laptop.


Budujemy szkołę w Etiopii z fundacją " Dzieci Afryki"

Zachęcamy wszystkich uczniów do wsparcia projektu rozbudowy szkoły w dotrze na południu Etiopii ! W podziękowaniu za udział w zbiórce napis: „Szkoła Społeczna w Chorzowie”
pojawi się na dedykowanej podziękowaniom ścianie nowej szkoły (w rozmiarze l)!
Prosimy zebrane pieniądze wrzucać do skarbonek umieszczonych w klasach
pamiętajcie! liczy się każda kwota!
pieniądze zbieramy do: 23 listopada 2017
W roku 2015 fundacja otrzymała pismo od władz plemienia Dorze – prośbę o wsparcie w rozbudowie istniejącej szkoły.
Opisywana w liście sytuacja placówki jest bardzo trudna – dwa, 3-klasowe budynki zbudowane tradycyjną techniką z błota
osadzonego na drewnianej konstrukcji, muszą pomieścić ponad 200 uczniów z klas I-V. Dla starszych dzieci nie ma już miejsca. Sale i tak są przepełnione, pełne kurzu, więc warunki w których uczą się dzieci są fatalne dla ich zdrowia. Fundacja podjęła się wsparcia budowy nowego budynku szkolnego, który pomieści kolejne 200 dzieci ze starszych klas.
Będzie on zbudowany z trwałych materiałów i będą w nim panować warunki dobre dla zdrowia i sprzyjające nauce.


Konkurs "Świąteczna Kartka"

Świetlica szkolna zaprasza do udziału w konkursie plastyczno-technicznym:
„Świąteczna Kartka”
Cel konkursu:
umożliwienie uczniom zaprezentowania swojego talentu, popularyzowanie polskich tradycji świątecznych,
rozwijanie zdolności plastycznych młodzieży oraz uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
Organizator:
Świetlica Szkolna (Mały Klub) Społecznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia „Szkoła Przyszłości” w Chorzowie
Szczegółowy regulamin konkursu zamieszczony jest w Librusie.


"Świetlice listy piszą" - akcja ogólnopolska

W tym roku dzieci z Małego Klubu rozpoczęły korespondencję z uczniami Szkoły Podstawowej w Żorach.
Jest to ogólnopolska akcja między świetlicami, która ma na celu podtrzymanie tradycji pisania listów.
Pierwsze listy już do nas dotarły a ich czytanie sprawiło nam dużą radość.
Z ogromnym zapałem przystąpiliśmy do pisania naszych listów, które są już w drodze do adresatów.
Zaciekawieni cierpliwie czekamy na odpowiedź naszych zaprzyjaźnionych "świetliczaków".



Wyniki Wielkiego Finału XX Szkolnego Konkursu Recytatorskiego 2017 r.

30 października 2017 Jury Konkursu ustaliło następujące wyniki:
w kategorii klas 1-3 SSP
I miejsce – Weronika Brzuszkiewicz
II miejsce - Olivia van der Coghen i Bartłomiej Gruszka
III miejsce – Mateusz Kwaśniewicz
w kategorii klas 4-6 SSP:
I miejsce - Mateusz Pyrek
II miejsce – Emilia Dinges i Maja Lesisz
III miejsce – Wiktoria Grzybowska i Jakub Krawczyk
w kategorii klas 7 SSP-III SGŚ:
I miejsce – Dominika Pyrek i Mateusz Hadaś
II miejsce – Piotr Dinges i Grzegorz Hoszek
III miejsce – Adam Miler i Natalia Pinkawa

Nagrody publiczności zdobyli:
W kategorii klas 1-3 SSP
Olivia van der Coghen z klasy 3a
W kategorii klas 4-6 SSP
Wiktoria Grzybowska z klasy 5
W kategorii klas 7 SSP - III SGŚ
Mateusz Hadaś z klasy III.
Serdeczne gratulacje!


Spotkanie Absolwentów SGŚ


Turniej Gry w Bierki

W ramach corocznego Turnieju o Puchar Szkoły 26 października odbył się Turniej Gry w Bierki.
Turniej rozegrany został w czterech kategoriach wiekowych.
Mistrzami tej pasjonującej gry okazali się uczniowie klasy 2, 3b, 4a, 5, 7a oraz klasy IIG,
którzy zajęli pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych.



Wyjazd do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Rudzie Śląskiej

W piątek 20 października uczniowie klasy 5 odwiedzili Społeczne Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Rudzie Śląskiej.
Po zwiedzeniu schroniska i wysłuchaniu informacji na temat zwierząt mających tutaj swój dom,
uczniowie i uczennice i wyprowadzili psy na długi spacer.



,,Jesteśmy już uczniami…”

23 października w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na uczniów” dzieci z pierwszej klasy.
Zanim nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment,
dzieci z klasy pierwszej zaprezentowały swoje umiejętności w programie artystycznym,
oklaskiwanym przez przybyłych na uroczystość rodziców, gości . Następnie „pierwszoklasiści” uroczyście ślubowali:
„W obecności zaproszonych gości, dyrekcji, nauczycieli, rodziców, koleżanek i kolegów ślubuję uroczyście:
Wypełniać sumiennie obowiązki ucznia
ŚLUBUJĘ
Uczyć się pilnie, być dobrym kolegą
ŚLUBUJĘ
Dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły oraz domu rodzinnego
ŚLUBUJĘ
Przynosić dumę rodzicom i nauczycielom
ŚLUBUJĘ
Swoim zachowaniem i nauką sprawiać innym radość
ŚLUBUJĘ”.
Dyrektor Szkoły dokonał ceremonii pasowania dotykając ramię każdego ucznia dużym ołówkiem
i wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na Społecznej Szkoły Podstawowej w Chorzowie”.
Pierwszaki otrzymały drobne upominki od klasy trzeciej oraz pamiątkowe dyplomy od swojej pani wychowawczyni.
Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez stołówkę szkolną.



Półfinał Szkolnego Konkursu Recytatorskiego

25 października 2017 r. Jury Konkursu wysłuchało recytacji uczniów wszystkich klas.
Spośród pięknie zaprezentowanych recytacji, Jury wyznaczyło te,
które poznamy wszyscy podczas Wielkiego Finału Szkolnego Konkursu Recytatorskiego.
Wszystkim recytatorom dziękujemy.
Finalistom, których lista znajduje się w treści ogłoszenia w Librusie, serdecznie gratulujemy
i życzymy powodzenia w Wielkim Finale!!!
Wielki Finał już w poniedziałek 30 października 2017 r.
Rozpoczęcie o 8.30 w sali widowiskowej. Spotkamy się w trzech grupach, wg kategorii konkursu.
Do zobaczenia!


Laureaci VIII Szkolnej Wystawy Zwierząt Różnych

Zwycięzcą VIII Szkolnej Wystawy Zwierząt Różnych został żółw lądowy Tuptuś,
którego wystawiły Maja i Victoria Maik.
Zwycięzcami poszczególnych kategorii zostali:
Najpiękniejszy Gryzoń Mały: koszatniczka Maniek - wystawca: Matylda Kruszona
Najpiękniejszy Gryzoń Duży: królik Bugs - wystawca: Kasia Kocek
Najpiękniejszy Ptak: kura domowa Koko - wystawca: Julia Kruk
Najpiękniejszy Gad: żółw lądowy Tuptuś- wystawca: Maja i Victoria Maik
Najpiękniejsza Ryba: Ryba Bojownik Połcia - wystawca: Antosia Janiszewska.
Wszystkim wystawcom i publiczności dziękujemy za udział w wystawie.



Wyniki I etapu XVII Konkursu Wiedzy Chemicznej

W I etapie konkursu /części teoretycznej/ gimnazjaliści zajęli:
1 miejsce: Adam Miler i Jacek Kruk
2 miejsce: Michał Małusecki i Marek Pierwocha
Gratulujemy i powodzenia w drugim etapie na zajęciach laboratoryjnych.


Dzień Edukacji Narodowej


VIII Szkolna Wystawa Zwierząt Różnych

Serdecznie zapraszamy wszystkich na VIII Szkolną Wystawę Zwierząt Różnych,
która odbędzie się 24 października o godzinie 16.00 w klubie dla klas 1-3.
W czasie wystawy zaprezentować można wszystkie zwierzęta za wyjątkiem psów i kotów.


Laureaci XIV Szkolnej Wystawy Psów

Zwycięzcą XIV Szkolnej Wystawy Psów został pies rasy Syberian Husky o imieniu Ris
wystawiany przez Antosię Janiszewską z klasy 2.
Drugie miejsce przypadło psu rasy Yorkshire Terrier o imieniu Abi, który zaprezentowany został przez Julię Kruk z klasy 4b.
Trzecie miejsce zdobyła suczka rasy Biewer Yorkshire Terrier o imieniu Xenia wystawiana przez Szymona Piotrowskiego z klasy 5.
Wystawcom i publiczności serdecznie dziękujemy za udział w wystawie i zapraszamy ponownie za rok.



Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe Śląskiego Kuratora Oświaty

Zachęcamy uczniów klas starszych SSP i SGŚ do udziału w Konkursach Przedmiotowych
organizowanych przez Śląskiego Kuratora Oświaty.
Wszelkie informacje dotyczące konkursów można znaleźć na stronie Kuratorium Śląskiego w Katowicach:
konkursy kuratoryjne

Odpowiedzi na wszystkie pytania związane z Konkursami uzyskacie u nauczycieli przedmiotu.


Narodowe czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego


Rajd Szkoły na Leskowiec

29 września cała nasza szkoła pojechała autobusami w góry.
Wszyscy podzielili się na dwie grupy. Jedni szli trudnym szlakiem czarnym,
a ja z innymi wchodziliśmy na górę Leskowiec łatwym szlakiem "białych serduszek”.
Było ciężko ale dałem radę i zdobyłem szczyt.
Na górze dostaliśmy wielkie kiełbasy, chleb i herbatę. Było fajnie.
Jaś Sadlok, klasa 3a



Osobliwości świata fizyki


Konkurs Idiom Master 2017/2018

Od 9 października w każdy poniedziałek na tablicy ogłoszeń będą umieszczane materiały
do tegorocznej edycji konkursu Idiom Master.
Zapraszam do udziału, można się wiele nauczyć :)


XX Szkolny Konkurs Recytatorski

XX Szkolny Konkurs Recytatorski
Regulamin
1. W Konkursie biorą udział wszyscy uczniowie SSP i SGŚ.
2. Konkurs obejmuje trzy kategorie wiekowe:
• klasy 1-3 SSP
• klasy 4-6 SSP
• klasy 7 SSP-III SGŚ.
• 3. Konkurs odbędzie się w trzech etapach:
• I etap - klasowy - rozpocznie się 9 października, z każdej klasy zostaną wyłonieni
przedstawiciele reprezentujący klasę w II etapie-półfinale.
Należy przygotować jeden dowolny utwór poetycki.
• II etap – Półfinał –23października- wezmą w nim udział zwycięzcy
I etapu. Oceniać ich będzie Jury Konkursu. Uczniowie przygotują do recytacji jeden utwór poetycki.
Może być utwór z pierwszego etapu.
• III etap Wielki Finał – 30 października – do tego etapu zakwalifikują się osoby
wyznaczone przez Jury Konkursu w Półfinale. Każdy recytator zaprezentuje jeden dowolny utwór.
Oceniać będzie Jury Konkursu oraz publiczność złożona z uczniów naszych szkół,
która przyzna Nagrodę Publiczności.
Powodzenia!


XIV Szkolna Wystawa Psów

XIV Szkolna Wystawa Psów odbędzie się 3 października o godzinie 16.
Zgłoszenia na wystawę rozdawane będą od piątku 29 września.
Zainteresowane osoby serdecznie zapraszamy do udziału w wystawie.


Klasy 6 i 7 w Muzeum Lotnictwa w Krakowie


XXIII Rajd Szkoły

29 września 2017 odbędzie się XXIII Rajd Szkolny.
Tym razem wybieramy się na Leskowiec, na który dojdziemy z miejscowości Rzyki, Jagódki.
W schronisku PTTK na Leskowcu zostanie podany posiłek (kiełbaska i herbata).
Ubranie należy dostosować do warunków pogodowych.
Koszt rajdu (przejazd, posiłek, przewodnik, znaczek): 40 zł/os.
Płatne do 18.09 (poniedziałek) w sekretariacie szkoły.
Uwaga! Klasy gimnazjalne oraz klasy siódme wpłacają 40 zł skarbnikowi klasy!
Plan rajdu:
7.50 - zbiórka w szkole
8.00 - wyjazd
10.00 - wejście na szlak
ok. 11.45 - dojście do schroniska
ok.13.30 - zejście do autokarów
14.30 - przejazd powrotny
ok. 16.00 - dojazd do szkoły.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017 / 2018

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego - 4 września 2017r
Społeczna Szkoła Podstawowa
8;00 – msza św. w kościele pod wezwaniem Dobrego Pasterza w intencji, uczniów, rodziców i pracowników szkół 9;00 – spotkanie w klasach z wychowawcami
9;20 - oficjalne rozpoczęcie nowego roku szkolnego (sala widowiskowa)
ok. 10;00 – przedstawienie teatralne pt. „Wierszobranie” Teatr Własny (sala widowiskowa)
ok. 10.45 - spotkanie z fotografem dla uczniów klas pierwszych

Klasy 4-7 SSP
9;00 – oficjalne rozpoczęcie nowego roku szkolnego (sala widowiskowa)
9.20 - spotkanie w klasach z wychowawcami
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2017/2018
4 września 2017r

Społeczne Gimnazjum Śląskie
8;00 – msza św. w kościele pod wezwaniem Dobrego Pasterza w intencji, uczniów, rodziców i pracowników szkół
9;00 – oficjalne rozpoczęcie nowego roku szkolnego (sala klasy II)
9;20 - spotkanie w klasach z wychowawcami


Wakacje!


Turniej o Puchar Szkoły IX Edycja - klasyfikacja końcowa

Dziewiątą edycję Turnieju o Puchar Szkoły wygrała klasa 4, która zdobyła w dziesięciu konkurencjach 115 punktów.
Drugie miejsce przypadło klasie 5b, która zgromadziła 111 punktów.
Na trzecim miejscu uplasowała się klasa 2a oraz klasa 5a z 105 punktami.
Laureatom trzech pierwszych miejsc serdecznie gratulujemy,
a wszystkim uczestnikom Turnieju składamy gorące podziękowania za udział w każdym z dziesięciu zadań.


Wyniki wiosennej edycji konkursu Memory Master 2017

W wiosennej edycji konkursu Memory Master 2017
tytuł laureata II stopnia uzyskali :
Maja Lesisz z klasy 4 oraz Jakub Cerak z klasy 6a
tytuł laureata III stopnia - Kajetan Ornowski z klasy 6a,
wyróznienia - Marek Brzyski z 5a oraz Agnieszka Madeja z klasy 6a.
Gratulujemy !


Sprawozdanie z wycieczki w Góry Świętokrzyskie

W dniach od 22 do 24 maja klasy 6a i 6b uczestniczyły w wycieczce w Góry Świętokrzyskie.
Wyjechaliśmy o godzinie 700. Najpierw pojechaliśmy do Tokarni, gdzie zwiedziliśmy Skansen Wsi Kieleckiej
i spotkaliśmy tam aktorów nagrywających film o Legionach Polskich.
Następnie trafiliśmy do Świętej Katarzyny do Muzeum Minerałów, gdzie odbył się pokaz szlifowania kamieni szlachetnych.
W godzinach wieczornych dojechaliśmy do naszego ośrodka ,,Zajazd u Jana” w Nowej Słupi – Małe Rudki.
Po kolacji wyszliśmy na plac, na którym doskonale bawiliśmy się. Jedni grali w piłkę, inni w badmintona,
ale największą atrakcją była karuzela.
Następnego dnia po śniadaniu pojechaliśmy na Święty Krzyż i tam odwiedziliśmy klasztor z relikwiami św. Krzyża,
kryptę ze zmumifikowanymi zwłokami benedyktynów i Jeremiego Michała Korybuta Wiśniowieckiego,
Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego PN oraz Gołoborze.
Następnie przejechaliśmy do Jaskini Raj i wróciliśmy do ośrodka, a po kolacji zaczęliśmy się przygotowywać do dyskoteki.
Sama dyskoteka trwała do późna. Ostatniego dnia naszej wycieczki odwiedziliśmy Hutę Szklaną z Osadą Średniowieczną, gdzie odbyły się warsztaty
garncarskie, tkackie i kowalskie.
Po warsztatach zaczęliśmy żegnać się z Górami Świętokrzyskimi, gdyż była pora wyruszyć w drogę powrotną.
Po trzech dniach wspaniałej wycieczki mamy cudowne wspomnienia.
Chętnie przyjedziemy W Góry Świętokrzyskie znowu.
Martyna Lesisz i Kinga Gajda


Projekt edukacyjny SGŚ

19 maja 2017 r. spotkaliśmy się podczas Kawiarenki Literackiej,
która była podsumowaniem wielodniowej pracy uczniów w ramach realizacji projektu edukacyjnego
w gimnazjum pt. „Prawdę trzeba wyrażać prostymi słowami”(Ajschylos),
czyli cała prawda o skarbach starożytnej Grecji”.
Cała społeczność gimnazjalistów została podzielona na dziewięć grup.
Każda grupa otrzymała zadania do wykonania.
Zadnia były sformułowane tak, aby każdy zespół przygotował zadane informacje w formie plansz informacyjnych,
coś zorganizował dla innych i przygotował występ na Kawiarenkę.
GRUPA TEATRALNA - wystawiła spektakl o Tezeuszu, DEMOKRACI wraz z DZIENNIKARZAMI, przygotowali filmową relację
z obrad greckiego Zgromadzenia Ludowego, które odbyło się poprzedniego dnia,
LITERACI, zaprezentowali jeden z utworów poetyckich, które powstały podczas warsztatów literackich,
FILOZOFOWIE przedstawili rozmowę pomiędzy Sokratesem, Platonem i Arystotelesem na temat prawdy,
ARCHITEKCI „zbudowali” z siebie samych, na naszych oczach, front Partenonu i omówili tę budowlę,
SPORTOWCY, przeprowadzili Finał Gimnazjalnego Turnieju Siłowania się na Ręce oraz rozdali wieńce laurowe zwycięzcom
przeprowadzonych wcześniej Igrzysk, RZEŹBIARZE wyczerpująco omówili rzeźbę starożytnej Grecji,
a także zaprezentowali żywą rzeźbę „Grupa Laokoona”,
RELIGIOZNAWCY przedstawili nam najważniejszych bogów greckich i omówili ich główne święta.
DZIENNIKARZE przygotowali ponadto gazetkę kawiarenkową o wdzięcznym tytule „Ellada Today”.
Kawiarenka rozpoczęła się i zakończyła wspólnym śpiewem.
Cieszymy się, że sprzyjała nam pogoda-prawdziwie grecka. Po imprezie miło było poczęstować się greckimi specjałami
- klasy I i II zadbały o to, aby nie zabrakło aromatycznej wody z cytrusami i z miętą, soku z granatów, br> oliwek, sałatki greckiej, chałwy, gyrosa i innych pyszności.
Klasy trzecie pięknie przygotowały dekorację sali widowiskowej i korytarzy wyczarowując grecką atmosferę.
Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom, wszystkim gościom: rodzicom, babciom, przyjaciołom, znajomym,
a nawet absolwentom, którzy zechcieli nas odwiedzić i spędzić z nami to greckie popołudnie.
Zapraszamy za rok!


Wyniki XVII miejskiego konkursu ortograficznego "Ortomaniak"

W miejskim konkursie ortograficznym "Ortomaniak" wyróżnienie otrzymała Maja Kościelna z klasy 3a.
Serdecznie gratulujemy!!!



Zaproszenie na Kawiarenkę Literacką

Serdecznie zapraszamy Rodziców, Nauczycieli, Uczniów i wszystkich zainteresowanych
na Kawiarenkę Literacką podsumowującą gimnazjalny projekt edukacyjny
"Prawdę trzeba wyrażać prostymi słowami", czyli cała prawda o skarbach starożytnej Grecji.
Impreza rozpocznie się 19 maja 2017 r. w sali widowiskowej o godz. 17.00,
zakończenie planujemy na godz. 19.00.
W programie występy uczniów Społecznego Gimnazjum Śląskiego.
Po Kawiarence zapraszamy na niewielki grecki poczęstunek.


Wyniki konkursu Kangur 2016

W konkursie Kangur 2016 laureatem został Marek Brzyski z klasy 5a.
Bardzo dobry wynik uzyskała Kinga Gajda z klasy 6b oraz Adam Miler z klasy II.
Wyróżnienia otrzymują:
Marcel Hadaś z klasy 2
Julia Pęcherz z klasy 3
Jacek Przybytek z klasy 4
Michał Klimontko z klasy 6a
Igor Grudziński z klasy IIIa
Dominika Gredka z klasy IIIa
Arkadiusz Koziorowski a klasy IIIb.
Gratulujemy !


Wyniki I etapu konkursu Idiom Master dla gimnazjum

Do II etapu konkursu Idiom Master zakwalifikowały się następujące osoby:
Klasa I :
Anna Grabara
Klasa II:
Julia Kaczmarek
Magda Kiwer
Michał Małusecki
Klasa IIIa
Szymon Cogiel
Wojciech Dranka
Dominika Gredka
Zuzanna Noga
Klasa IIIB
Marcin Gryl
Arkadiusz Koziorowski
Julia Nikiel
Wiktoria Noparlik
Dominika Saft
Karolina Wałach
Anna Warzecha
Nagrodę Dyrektora Szkoły za najwyższy procent uczniów, którzy uzyskali wynik powyżej 40% zdobyła klasa IIIB.
Gratulujemy!
II etap konkursu odbędzie się we wtorek 30 maja na drugiej godzinie lekcyjnej w sali klasy I.


Fox 2017 - wyniki

W tegorocznej edycji konkurs Ogólnopolskiego Konkursu Języka angieslkiego Fox
Marek Brzyski z klasy 5a uzyskał pierwsze miejsce w regionie, wyjazd na obóz językowy oraz bardzo dobry wynik w konkursie.
Jan van Schagen oraz Mateusz Pyrek z klasy 5a uzyskali dobry wynik w konkursie plasując się na 2 i 3 miejscu w powiecie,
Wojciech Dranka z klasy 3A gimnazjum uzyskał wynik bardzo dobry , a Igor Grudziński również z 3A SGŚ wynik dobry.
Serdecznie gratulujemy !


Wyniki Konkursu Logicznego Myślenia

W Konkursie Logicznego Myślenia uczniowie naszej szkoły uzyskali bardzo wysokie wyniki!
W kategorii klas 1-3 dyplom laureata zdobyły Malwina Kulesza i Julia Pęcherz.
W kategorii klas 4-6 dyplom laureata oraz nagrody książkowe zdobyli Kinga Gajda i Marek Brzyski.
Jakub Cerak i Marta Rutka zdobyli dyplomy laureata.
Wyróżnienia zdobyli:
Monika Dendra, Tymek Gajda, Kasia Kocek, Sonia Piwowarczuk.
W kategorii klas I-III dyplom laureata zdobył Igor Grudziński, a Paweł Gonsior zdobył wyróżnienie.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłym roku :)


Czytanie po bostońsku

Wraz z początkiem nowego semestru najmłodsze klasy naszej szkoły rozpoczęły „Czytanie po bostońsku”.
Wyzwanie trudne, ale jakże przyjemne!
Jaki jest przepis na „Czytanie po bostońsku”?
Rano nauczyciel czyta przez 10 minut głośno dla całej klasy.
Po lekcjach w Klubie przez 10 minut każdy czyta sam.
I choć początki były trudne to z każdym tygodniem jest coraz lepiej a książki coraz bardziej wciągają uczniów i nauczycieli.
Na czas wspólnego czytania odwiedzają Klub również goście: Pani Dyrektor, inni nauczyciele, Pani Sekretarka, Rodzice a także uczniowie starszych klas. Zachęcamy do czytania w domu oraz wspólnie z nami w Klubie - codziennie 13.55 – 14.05.




Wiosna w Klubie!

Wraz z nadejściem wiosny z Klubem 1-3 pożegnał się nasz bałwanek Olaf z wystawy i ustąpił miejsca kolorowym kwiatom.

Nasza galeria prac również nabrała kolorów dzięki wspaniałym pracom naszych świetliczaków.
Nie zabrakło wielkanocnych kartek a także kurczaczków.
Niektóre spośród tak licznie wykonanych kartek powędrowały w świat w ramach ogólnopolskiej akcji świetlic „Kartka wielkanocna”.
Nasza świetlica otrzymała kartki z ośmiu innych świetlic.
Ostatnie z prac zostały wykonane z okazji majowych świąt państwowych.
Dużo pracy i zdolności zaowocowały wspaniale prezentującą się galerią w barwach biało – czerwonych.
Zapraszamy do oglądania prac nie tylko na ekranie monitora, ale także w Klubie.



Wyniki konkursu Idiom Master dla klas 4-6 SSP

Wyniki konkursu Idiom Master dla klas 4-6:
I miejsce - Sonia Piwowarczuk
II miejsce - Jan Hornik
III miejsce - Bartosz Zając
Gratulujemy!


Kolejny sukces teatrzyku "Zarcik"

Teatrzyk "Żarcik" w składzie Wiktoria, Kasia, Malwina, Ewa, Ala, Sonia, Mateusz i Marcelina
zajął II miejsce w kategorii szkoły podstawowe klasy 4-6 w VI Festiwalu Małych Form Artystycznych :-)
Julia Kosińska i Mateusz Pyrek zdobyli nagrody aktorskie :)
W jury zasiadali: pani Danuta Owczarek, pani Dorota Pomykała, pani Henryka Wach-Malicka,pan Dariusz Miłkowski i pan Leszek Stanek.
Serdecznie gratulujemy Artystom oraz pani Halinie Krawczyk i pani Katarzynie Ciborskiej-Pacholskiej !!!


Komputerowy Guru 2017

Uczeń Michał Klimontko z klasy 6a został zwycięzcą
Regionalnego Konkursu Informatycznego "KOMPUTEROWY GURU 2017".
W kategorii uczniów klas V-VI Michał zajął I miejsce.
W konkursie uczestniczyło 80 uczniów z 26 szkół podstawowych.
Gratulacje!


Wesołych Świąt !

Serdecznie życzymy wszystkim Uczniom i ich Rodzinom,
aby zbliżające się Święta Wielkanocne były czasem pełnym miłości, dobra, nadziei i spokoju.
Życzymy, aby przy świątecznym stole zagościły radość i szczęście.
Wesołych Świąt Zmartwychwstania!



Pożegnanie

Z ogromną przykrością informuję, że zmarł pan Lech Kalisz.
Od 2006r. pełnił funkcję członka Zarządu Stowarzyszenia Szkoła Przyszłości.
Wszystkie te lata pracował społecznie, oddając swój czas i chęć niesienia pomocy w organizowaniu
i prowadzeniu obu naszych szkół: Społecznej Szkoły Podstawowej i Społecznego Gimnazjum Śląskiego.
Był człowiekiem, na którego zawsze można było liczyć, uśmiechnięty,
pomagający rozwiązać, czasami bardzo trudne problemy.
Dnia 12 kwietnia 2017r .o godzinie 13;30 w Katowicach na ul. Francuskiej w Kaplicy na Cmentarzu Ewangelickim odbędzie się jego pogrzeb.
Będą obecni przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenia Szkoła Przyszłości, organu prowadzącego nasze szkoły,
Dyrekcja i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.
Irena Galilejczyk


Sukces Kingi

Uczennica klasy 6b, laureatka Kuratoryjnego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego, Kinga Gajda
została laureatką Kuratoryjnego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki.
Podwójne gratulacje!


Gala Laureatów

6 kwietnia 2017 podczas Gali Laureatów uczniowie Społecznego Gimnazjum Śląskiego:
Igor Grudziński(Laureat z Matematyki), Arkadiusz Koziorowski (Laureat z Chemii),
Jacek Kruk (Laureat z Chemii) i Adam Miler(Laureat z Chemii)- odebrali z rąk Śląskiego Kuratora Oświaty
pani Urszuli Bauer i Wiceprezydenta Chorzowa pana Wiesława Ciężkowskiego zaświadczenia Laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego.
Dominika Gredka, która została Finalistką Konkursu z Geografii niestety nie mogła wziąć udziału w uroczystości.
Było to bardzo miłe i uroczyste spotkanie. Pani Kurator i Pan Wiceprezydent pogratulowali Laureatom i Finalistom Konkursów Przedmiotowych,
złożyli serdeczne podziękowania nauczycielom, którzy przygotowywali uczniów do udziału w tych trudnych zmaganiach
oraz pogratulowali Rodzicom wyróżnionych uczniów.
My też gratulujemy i życzymy samych naukowych sukcesów!



Laureatki

Uczennice klasy 6b Monika Dendra i Kinga Gajda zostały laureatkami Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego.
Ogromny wysiłek uczennic,nauczycielki p. Iwony Walczak oraz Rodziców zaowocował zdobyciem, po raz pierwszy w historii szkoły,
tytułów laureatek etapu wojewódzkiego.
Serdecznie gratulujemy!


Mam Talent

W tegorocznym finale konkursu Mam Talent mogliśmy zobaczyć występy wokalne - Wiktorii z klasy 4, Kasi, Wiktorii,
Doroty oraz Julki z klasy 5a i Oliwii z klasy 6a.
Znakomicie zaprezentowali się instrumentaliści - Jaś z klas 5b na gitarze elektrycznej, Natalia z klasy 1 popisała się grą na pianinie,
a Karol z 2b dał świetny popis gry na perkusji.
Dziewczyny z klasy 6b przygotowały układ choreograficzny, a Sophia z klasy 2b razem ze swoim tanecznym partnerem dali pokaz tańców towarzyskich.
Zwycięzcą konkursu "Mam Talent" został judoka Mateusz Straszak z klasy 2a.
Drugie miejsce zajął chłopięcy zespół taneczny klasy 5b, a trzecie miejsce przypadło Julii Kruk z klasy 3b.
W głosowaniu nauczycieli pierwsze miejsce zajął zespół taneczny klasy 5b,
a drugie miejsce przypadło Mateuszowi Straszakowi i Julii Kruk.
Laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do wspólnej zabawy za rok.



Maks Matematyczny

W konkursie Maks Matematyczny bardzo dobre wyniki uzyskali Kinga Gajda z kalsy 6b i Marek Brzyski z 5a.
Dodatkowo Marek zdobył darmowy udział w 4 edycji konkursu.
Gratulujemy!


Szkolny Międzyklasowy Turniej Piłki Ręcznej oraz
Szkolny Gimnazjalny Turniej Piłki Siatkowej

Zapraszamy do udziału w Międzyklasowym Turnieju Piłki Ręcznej.
Drużyny klasowe (osobno chłopcy i dziewczyny) proszę zgłaszać wraz z podaniem składu ( minimalnie 5 osób)
Zachęcamy rownież do udziału w Gimnazjalnym Turnieju Piłki Siatkowej.
Drużyny klasowe, mieszane(chłopcy i dziewczyny) proszę zgłaszać wraz z podaniem składu ( minimalnie 4 osoby)
Zgłoszenia przyjmuje pan Michał Gruchalski do 31 marca.


Wyniki Konkursu Historycznego "Znaj Znak"

Gimnazjum:
Nagrody otrzymali:
Dominika Gretka, Michał Małusecki, Sonia Piwowarczuk, Magda Kiwer .
Szkoła Podstawowa:
Laureatami Konkursu zostali:
Kinga Gajda, Jakub Cerak, Monika Dendra, Marta Rutka, Agata Rybarczyk.
Wyróżnienia otrzymali:
Magda Siedlarczyk, Joanna Hornik, Dawid Bubała, Bartosz Zając, Marek Brzyski.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.


Sukces szkolnego teatru "Żarcik"

Serdecznie gratulujemy wszystkim aktorom i pani Halinie Krawczyk oraz pani Katarzynie Ciborskiej - Pacholskiej
zajęcia I miejsca w XIX Miejskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w kategorii teatr.
Jesteśmy z Was dumni, gratulacje!


Premiera szkolnych zespołów artystycznych SSP

20 marca- miało miejsce miłe wydarzenie w szkole.
Z premierą programu "Historia pewnej przyjaźni" wystąpił Teatr Szkolny "Żarcik".
Występom towarzyszyły salwy śmiechu publiczności , bo program był bardzo wesoły.
Po "Żarciku", swoją premierę miał również zespół wokalno-choreograficzny "Mix".
Zaprezentował pięć piosenek. Było głośno i tanecznie.
Gromkie brawa publiczności świadczyły o tym, że premiery zespołów zostały docenione przez publicznośc


St.Patrick's Day

17 marca uczniowie klas 4 i 6b przygotowali dla swoich młodszych kolegów z klas 1-3 zajęcia
w ramach obchodów dnia Świętego Patryka.
Wszyscy uczniowie SSP i SGŚ wzięli udział w pokazie tańca irlandzkiego oraz w mini warsztatach tanecznych.
Było zielono i wesoło .
Wishing you a rainbow
For sunlight after showers—
Miles and miles of Irish smiles
For golden happy hours—
Shamrocks at your doorway
For luck and laughter too,
And a host of friends that never ends
Each day your whole life through!


Święto liczby Pi

10 marca uczniowie naszych szkół obchodzili Święto Liczby PI.
Od samego rana szkołą rządziła matematyka!
Rozpoczęliśmy Konkursem Logicznego Myślenia, który pisało 54 uczniów naszej społeczności.
Po południu i w nocy chętni uczniowie zawitali na MATPLANETĘ :-)
Elementy zbiorów (SSP i SGŚ) poznały Sigmę i Pi i przystąpiły do wykonywania zadań.
Uczestnicy piekli ciasteczka, składali origami, układali Schubitrix, pisali dyktando graficzne
oraz rozwiązywali sudoku i krzyżówkę gigant.
Po wielu zmaganiach odpoczywaliśmy podczas projekcji „Pięknego umysłu”.
Wszyscy świetnie się bawili.
Dziękujemy za udział w Święcie Liczby Pi i zapraszamy za rok.
Niech PI będzie z Wami !


Laureaci Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Chemii

Jacek Kruk i Adam Miler z klasy IISGŚ oraz Arkadiusz Koziorowski z klas IIIB SGŚ
uzyskali tytuł laureata w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Chemii.
Serdeczne gratulacje !


Puchar Chorzowa w Narciarstwie Alpejskim SGŚ

W Wiśle na stoku Siglany gimnazjaliści z naszej szkoły brali udział w zawodach narciarskich o Puchar Chorzowa.
W klasyfikacji chorzowskich szkół zajęliśmy II miejsce.
Pierwszy w klasyfikacji chłopców był Maciek Lewandowski. Gratulacje!



Puchar Chorzowa w Narciarstwie Alpejskim SSP

Kolejny już raz nasi uczniowie wzięli udział w Pucharze Chorzowa w Narciarstwie Alpejskim,
który odbył się na stoku Siglany w Wiśle.
Wróciliśmy oczywiście z pucharem. :) Tym razem zdobyliśmy II miejsce wśród chorzowskich szkół.
Klasyfikacja indywidualna:
2 miejsce: Ewa Lewandowska z klasy 5a
3 miejsce: Kasia Kocek z klasy 5a
2 miejsce: Bartek Budzyński z klasy 3a
3 miejsce: Paweł Tilszer z klasy 3a



Obchody Święta Liczby π

Święto liczby Pi obchodzimy 10 marca 2017 r.
Prosimy o zabranie linijek i piórników.
Uczniowie klas 4-6 SSP w godzinach 16.00 - 19.00.
Uczniowie SGŚ rozpoczynają przygodę o godzinie 20.00. Obchody trwają do godz. 7.30.
Uczestnicy powinni wyposażyć się w:
- śpiwór, karimatę, kocyk (co kto lubi),
- przekąski i napoje,
- pieniądze (jeśli ktoś ma ochotę) na gorący posiłek (pizza).
W programie:
- matematyka na wesoło,
- kino.
Zapraszamy!


Finalista Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki

Igor Grudziński z klasy IIIa został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki.
Gratulujemy!!!


Konkurs "Znam mapę...świata"

Kinga Gajda z kalsy 6b SSP zajęła pierwsze miejsce w etapie miejskim konkursu geograficznego
dla uczniów szkół podstawowych "Znam mapę...świata" i awansowała do finałowego etapu regionalnego.
W finale, który odbędzie się 6 kwietnia, miasto Chorzów będą reprezentowali ponadto: Kajetan Ornowski z klasy 6a,
który w etapie miejskim zajął drugie miejsce oraz Martyna Lesisz z klasy 6b i Grzegorz Brukiewicz z klasy 6b.
Serdecznie gratulujemy!


Rodzinne Zawody Narciarskie

W dniu 26.02.2017 r. w Brennej na stoku Świniorka odbyły się Rodzinne Zawody Narciarskie klas 1-3.
Klasyfikacja rodzinna:
1 miejsce, rodzina Państwa Budzyńskich
2 miejsce, rodzina Państwa Heitzman
3 miejsce, rodzina Państwa Tilszer
Najlepszy czas dnia wśród dzieci uzyskał Bartek Budzyński, a wśród rodziców pan Jacek Wyciślik.
Do zobaczenia za rok !



Spotkanie z dziennikarzem Tomaszem Grzywaczewskim

22 stycznia odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu Akademia Odkrywcy im. T.Halika.
Naszym gościem był dziennikarz Tomasz Grzywaczewski.
Uczniowie mieli okazję zapoznać się z opowieścią o wyprawie z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z Gułagu,
a także usłyszeli na czym polega praca korespondenta wojennego,
pracującego w najbardziej zapalnych punktach współczesnego świata.


Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu " Z poprawną polszczyzną na co dzień"

Do finału Ogólnopolskiego Konkursu " Z poprawną polszczyzną na co dzień" zakwalifikowała się
uczennica kl. 3b Julia Pęcherz.
Życzymy sukcesu w finale!


XVII Regionalny konkurs DUETY CHEMICZNE organizowany przez Pałac Młodzieży w Katowicach

Duet naszych chemików: Jacek Kruk i Adam Miler z klasy II gimnazjum zajęli 1 miejsce spośród 99 drużyn i zaklasyfikowali się do finału.
Serdecznie gratulujemy i trzymamy za probówki i parowniczki w ostatnim etapie.


"Szkoła w Ruchu" z z Maćkiem Urbańczykiem i Michałem Helikiem

Zapraszamy do galerii zdjęć oraz relacji ze spotkania z piłkarzami drużyny Ruch Chorzów.

relacja ze spotkania

VI Szkolna Wystawa Kotów

Zwycięzcą VI Szkolnej Wystawy Kotów została kotka Krysia (kot rasy Ragdoll) wystawiana przez Julię Rostkowską.
Drugie miejsce zajęła kotka Fila wystawiana przez Hannę Przedpełską.
Na trzecim miejscu uplasował się Kot Europejski o imieniu Morfi wystawiany przez Kamila Hiltawskiego.
Wystawcom i publiczności serdecznie dziękujemy za udział w wystawie.


Finał Wielkiego Dyktanda Szkolnego SGŚ

W Wielkim Dyktandzie Szkolnym
I miejsce zajęła Dominika Pyrek z kl. I,
II miejsce zajął Michał Małusecki z kl. II,
III miejsce zajęli:
Karolina Wałach z kl. IIIB,
i Dominik Ploch z kl. I.
Gratulujemy!


Sukces Kingi i Moniki z klasy 6b

Wojewódzka Komisja Konkursowa ogłosiła listę uczestników
zakwalifikowanych do III etapu Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych.
Do ostatniego etapu z języka polskiego dostały się Kinga Gajda i Monika Dendra z klasy 6b,
do ostatniego etapu z matematyki przeszła Kinga Gajda z klasy 6b. ,
Gratulujemy i trzymamy za Was kciuki.


Wyniki Konkursu Przedmiotów Ścisłych

W Konkursie Przedmiotów Ścisłych 1 miejsce zajął Adam Miler z klasy II SGŚ, 3 miejsce zajęła Dominika Gredka z klasy IIIA SGŚ.
Serdecznie gratuluję!
Podsumowanie konkursu odbędzie się 1 marca 2017r. o godz. 12.00 w Gimnazjum nr 3 w Chorzowie,
prosimy o obecność na uroczystości także Rodziców naszych laureatów.


VI Szkolna Wystawa Kotów

Zapraszamy serdecznie na VI Szkolną Wystawę Kotów, która odbędzie się 21 lutego (wtorek) o godzinie 16.00 w klubie 1-3.
Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 17 lutego.
Wystawcom i publiczności życzymy wielu miłych wrażeń.


Finał Wielkiego Dyktanda Szkolnego SSP

W Wielkim Dyktandzie Szkolnym Społecznej Szkoły Podstawowej
w kategorii klas 2-3 SP:
I miejsce zajęła Maja Kościelna klasy 3a
II miejsce zajęli Bartek Budzyński klasy 3a
oraz Zuzanna Niemcewicz klasy 3b
Wyróżnienie przyznano Milenie Danielczok z klasy 2b.

W kategorii klas 4-6 SSP
I miejsce zajęła Kinga Gajda z klasy 6b,
II miejsce zajął Michał Klimontko z klasy 6a,
III miejsce zajął Jakub Cerak z klasy 6a.
Gratulujemy Naszym Mistrzom Ortografii!!!


Jak zawsze niezawodni !

13 stycznia 2017 r. w naszej szkole miał miejsce 25 finał WOŚP.
I znowu okazaliście się niezawodni – jak zawsze, kiedy w grę wchodzi pomaganie innym.
Wolontariusze – Piotrek Dinges, Magda Kiwer oraz Kasia Kocek wraz z kolegami i koleżankami ze swoich klas
zebrali do puszek ponad dwa tysiące złotych, z czego większość na terenie szkoły.
Tekturowy renifer przekazany przez uczniów klas trzecich gimnazjum został zlicytowany na aukcji WOŚP za 130 zł.
Te pieniądze również trafiły na konto Fundacji.
Macie wielkie serca!



Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Chemii

Serdecznie gratulujemy Adamowi Milerowi i Jackowi Krukowi z klasy II SGS
oraz Arkowi Koziorowskiemu z klasy IIIG, którzy zakwalifikowali się do ostatniego etapu
Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Chemii.
Życzymy powodzenia!!!


Kiermasz charytatywny na rzecz Schroniska dla Zwierząt w Rudzie Śląskiej

Serdecznie zapraszamy wszystkich na kiermasz charytatywny przygotowany przez klasę 4,
który odbędzie się 9 lutego (czwartek).
Cały dochód uzyskany ze sprzedaży rzeczy znajdujących się na kiermaszu
przekazany zostanie Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Rudzie Śląskiej.


"Przygoda z czytaniem"

7 lutego rozpoczynamy "Przygodę z czytaniem" czyli czytanie po bostońsku.
Codziennie o 8.30 uczniom klas 1-4 będzie czytał nauczyciel w klasie.
Natomiast o 14.00 spotykamy się w Klubie 1-3 by wspólnie (nauczyciele i uczniowie) przez kilka minut czytać
wybrane przez siebie książki lub komiksy.
Każdy czyta sam dla siebie :)
Mamy nadzieję,że będzie to stały element dnia,który przeniesie nas w świat książkowej magii
i rozbudzi naszą wyobraźnię a także stanie się miłą chwilą relaksu po lekcjach.
Do zobaczenia!


Konkurs Przedmiotów Ścisłych

Dominika Gredka i Adam Miler zakwalifikowali się do miejskiego etapu Konkursu Przedmiotów Ścisłych.
Gratulujemy i trzymamy kciuki!


Wyniki eliminacji szkolnych do konkursu "Znam mapę świata"

W dniu 2.02.2017 zgłoszeni uczniowie klas piątych i szóstych szkoły podstawowej
oraz zgłoszeni uczniowie gimnazjum przystąpili do testu "Znam mapę świata"
w ramach eliminacji szkolnych do konkursu regionalnego.

Wyniki uczniów szkoły podstawowej:
1 miejsce - Kinga Gajda (kl.6b)
2 miejsce - Kajetan Ornowski (kl.6a)
3 miejsce - Martyna Lesisz (kl.6b)
4 miejsce - Grzegorz Brukiewicz (kl.6b)Wyniki uczniów gimnazjum:
1 miejsce - Adam Miler (kl.II)
2 miejsce - Piotr Dinges (kl.II)
3 miejsce - Mateusz Hadaś (kl.II)
Powyższe osoby będą reprezentować naszą szkołę we właściwym konkursie.


Memory Master edycja jesienna - wyniki

W jesiennej edycji konkursu z języka angielskiego Memory Master
Marek Brzyski z klasy 5a uzyskał tytuł laureata II stopnia,
Monika Dendra z klasy 6b tytuł laureata III stopnia,
Kajetan Ornowski oraz Michał Klimontko z klasy 6a zdobyli wyróżnienie.
Serdecznie gratulujemy !


Konkurs Logicznego Myślenia

Konkurs zorganizowany zostanie dla trzech grup wiekowych:
dla edukacji wczesnoszkolnej (klasa 1-3), dla szkoły podstawowej (klasa 4-6) oraz dla gimnazjum.
Odbędzie się 10 marca 2017 r.
Koszt: 9 zł.
Zgłoszenia przyjmowane są do 10 lutego 2017 r.
Zapraszamy!


Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe

Serdecznie gratulujemy Igorowi Grudzińskiemu z klasy III A i Dominice Gredce z klasy III A
zakwalifikowania się do ostatniego etapu Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych.
Igor został finalistą konkursu z matematyki, a Dominika z geografii.
Życzymy powodzenia!!!


Alfik Humanistyczny - wyniki

I miejsce i pendrive zdobyła Dominika Pyrek z klasy I gimnazjum,
II miejsce i dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie zdobył Arkadiusz Koziorowski z klasy IIIb gimnazjum,
III miejsce i dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie zdobył Michał Małusecki z klasy II gimnazjum.
Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie zdobył Marek Brzyski z klasy 5a.
Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie zdobył Paweł Tilszer z klasy 3a.
Gratulujemy!


Ferie zimowe

Wszystkim Uczniom i ich Rodzinom życzymy wspaniałych, bezpiecznych ferii zimowych.
Niech ten czas będzie okazją do odpoczynku na świeżym powietrzu, do wspólnych wyjazdów, przeżyć,
niech będzie miłą przerwą na oddech przed drugim semestrem.
Wracajcie do nas zdrowi, uśmiechnięci i wypoczęci.
Do zobaczenia 30 stycznia!


Warsztaty gliniarskie

12 stycznia klasa 4 wzięła udział w warsztatach gliniarskich przygotowanych
przez Pracownię Ceramiki i Rękodzieła „Kamika” z Bytomia.
Wykonane przez uczniów prace, po wypaleniu i pomalowaniu, znajdą się wkrótce na kiermaszu charytatywnym,
z którego dochód przeznaczony zostanie na Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Rudzie Śląskiej.



Reforma edukacji

Informujemy, że na stronie internetowej MEN znajdują się informacje dotyczące reformy edukacji.
reforma edukacji



„Zemsta” klasy drugiej gimnazjum

03.01.2017 klasa druga gimnazjum na lekcji języka polskiego inscenizowała wybrane wcześniej fragmenty
lektury pt. „Zemsta” Aleksandra Fredry.
Każda grupa miała do odegrania jedną scenę z danego aktu.
Ucharakteryzowani oraz nauczeni porządnego czytania swoich ról,
postanowiliśmy upamiętnić niektóre momenty naszych inscenizacji.
A oto one :



Mamy nadzieję, że podobały się Wam nasze inscenizację oraz, że choć trochę przybliżyliśmy Wam klimat tej lektury.

Spotkanie z Katarzyną Biernacką

W dniach 11 i 12 stycznia odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu Akademia Odkrywcy im. T.Halika.
Naszym gościem była pani Katarzyna Biernacka.
Pani Biernacka jest speleologiem, który penetruje jedne z najgłębszych jaskiń świata.
Uczniowie mieli okazję wysłuchać opowieści o trudach pracy badacza jaskiń,
a także mieli możliwość założyć na siebie kombinezon oraz nauczyć się wiązać „ósemkę” na sznurku.



Wyniki konkursu Alfik Matematyczny

I miejsce oraz tygodniowy pobyt na obozie w Serpelicach zdobył Marek Brzyski z klasy 5a.
Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie i darmowy udział w konkursie MAKS zdobyła Kinga Gajda z klasy 6b.
Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie zdobył Jakub Cerak z klasy 6a.
Dyplom za uzyskanie dobrego wyniku w konkursie i darmowy udział w konkursie MAKS zdobył Adam Miler z klasy II.
Dyplom za uzyskanie dobrego wyniku w konkursie zdobył Jacek Przybytek z klasy 4a.
Gratulujemy!!!


The Bat Kid 2016 - wyniki

Dawid Bubała oraz Adam Skrzypek z klasy 6b zajęli III miejsce w
Konkursie Języka Angielkiego The Bat Kid 2016
Serdecznie gratulujemy!


Melnik

W dniach 8- 10.12.2016 mieliśmy okazje uczestniczyć w wymianie uczniowskiej
między naszą szkołą, a szkołą partnerska z Melnika (Czechy).
Po 6 godzinnej podroży dotarliśmy na miejsce, gdzie czekały na nas rodziny goszczące.
Następnego dnia wzięliśmy udział w wycieczce do małej miejscowości Veltrusy, niedaleko Melnika,
gdzie zwiedziliśmy zabytkowy zamek z przepięknym parkiem.
Wieczorem, wspólnie z nowo poznanymi czeskimi i słowackimi przyjaciółmi,
uczestniczyliśmy w przedstawieniu związanym ze Świętami Bożego Narodzenia.
Wspólnie śpiewaliśmy i prezentowaliśmy program w naszych językach narodowych.
Ciekawostką może być to, że wspólnie - Czesi, Słowacy i Polacy zaśpiewali polską kolędę „Dzisiaj w Betlejem”.
Następnego dnia, pełni wrażeń wróciliśmy do Polski.
To była naprawę udana wycieczka.


Świąteczne życzenia

Wraz ze Świętami Bożego Narodzenia nadchodzi czas zadumy,
ale także radosnych spotkań w najbliższym gronie, to także czas wspólnego kolędowania,
spokojnego przebywania w rodzinie, czas dobrych życzeń, prezentów, wspomnień i snucia nowych planów.
Serdecznie życzymy wszystkim Uczniom i ich Rodzinom
dużo szczęścia, radości, spełnienia marzeń,
życzymy, aby rodzinne spotkania przy wigilijnym i świątecznym stole
przepełnione były radością wspólnego przebywania, miłością najbliższych,
spokojem ducha, odpoczynkiem dla ciała i umysłu. A w nadchodzącym Nowym Roku życzymy wszystkiego, co najlepsze
dużo, dużo zdrowia i szczęścia każdego dnia,
pokoju w duszy i na świecie.
Bądźcie zdrowi i szczęśliwi! Dyrekcja i Rada Pedagogiczna SSP i SGŚ



Sukces szachowy

Paweł Gonsior z klasy I gimnazjum zajął 8 miejsce ( w kategorii gimnazja - chłopcy )
w Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli Katowice 2016.
Gratulujemy!


Wyniki etapu szkolnego Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego
z Języka Polskiego i Matematyki

Monika Dendra i Kinga Gajda z klasy VIB zakwalifikowały się
do etapu rejonowego Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego.

Jakub Cerak, Michał Klimontko i Kinga Gajda
zakwalifikowali się do etapu rejonowego Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Konkurs pięknego czytania

W konkursie pięknego czytania kl.1-3 laureatami zostali:
I miejsce Matylda Kruszona z kl.3b
II miejsce Weronika Brzuszkiewicz z kl.2a
III miejsce Szymon Hadaś z kl.3a

Wyróżnienia otrzymały:
Antosia Janiszewska i Lena Korga z kl.1
Gratulujemy serdecznie!


Akademia Odkrywcy - spotkanie z Robertem Gondkiem

15 grudnia nasi uczniowie będą mieli przyjemność uczestniczyć w kolejnych warsztatach
w ramach Akademii Odkrywcy im.Tonyego Halika.
Tym razem spotkanie z uczniami poprowadzi Robert Gondek.
Uczniom klas 1-6 SSP przedstawi pokaz pt. "Zwierzęta Afryki"
natomiast uczniom SGŚ pokaz pt."Na szczytach Afryki".
Robert Gondek realizuje projekt \"W drodze na najwyższe szczyty Afryki\",
mający na celu zdobycie najwyższych szczytów i miejsc w każdym afrykańskim kraju.
Jego szczególną pasją jest również kolekcjonowanie afrykańskich masek.
Robert Gondek był nominowany do nagród w konkursach fotograficznych w kategoriach przyrodniczych,
między innymi w VI edycji WKF National Geographic oraz podczas XVII i XVIII edycji gdyńskich Kolosów w konkursie FotoGlob.
Więcej o naszym gościu na stronie www podróżnika:
http://www.szczytyafryki.pl/Robert_Gondek/index.html


Podziękowanie- Szlachetna Paczka 2016

Szlachetna Paczka 2016 została szczęśliwie dostarczona i rozpakowana.
Po raz kolejny , dzięki Waszej wielkoduszności udało się pomóc osobom potrzebującym.
Zapakowaliśmy do furgonetki 20 pudeł dla jednej i 33 pudła dla drugiej Rodziny.
Za zebrane pieniądze w kwocie 2610 zł zostały zakupione dwa piece oraz tapczan.
Paragony są dostępne do wglądu w sekretariacie.
Wśród prezentów znalazły się pralka, lodówka, kołdry i poduszki, pościel, koce, odzież,
środki czystości , przybory szkolne oraz żywność, zabawki, aparat fotograficzny.
Rodzina z Lipin, u której byliśmy osobiście, była bardzo mile zaskoczona ilością
i przygotowaniem paczek, nie mogła uwierzyć, że to wszystko jest dla nich.
"Pierwszy raz będziemy mieli taką gwiazdkę" - komentowali na gorąco.
"Jeszcze raz dziękuję wszystkim, za Wasz trud, bezinteresowność i chęć niesienia pomocy,
proszę, gorąco podziękować wszystkim" .
Szczegółowe relacje z wręczenia paczek obydwu Rodzinom udostępnię, kiedy tylko pojawią się w paczkowym serwisie.
Z mojej strony pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy współtworzyli tę paczkę,
w każdym pudełku, w każdej torebce były rzeczy, które były bardzo konkretną pomocą dla tych rodzin,
czymś specjalnym tylko dla nich.
Jeszcze raz bardzo wszystkim dziękujemy ! ! !



XVI Konkurs Wiedzy Chemicznej dla gimnazjalistów

Nasi chemicy w drużynach: Adam Miler i Jacek Kruk zajęli 1 miejsce,
a Maciej Lewandowski i Arkadiusz Koziorowski zajęli 3 miejsce.
Serdecznie gratulujemy!


Festiwal piosenki o zwierzętach "Ludzkim głosem"

Na tegorocznym festiwalu piosenki o zwierzętach wystąpiły klasy 1-3 oraz soliści z tych klas.
Wyróżnione zostały klasy 2b i 3a, które najpiękniej zaprezentowały wybrane utwory.
Indywidualne wyróżnienia otrzymały:
Natalia Pęcherz z kl.1
Natalia Straszak z kl.2a
Dalia Bryk z kl. 2a
Maja Gruszka z kl.2a
Gratulujemy i dziękujemy wszystkim za świetną zabawę!


V Festiwał Podróżniczy "Odkrywcy Świata"

V Festiwal Podróżniczy rozpoczął się od filmu wprowadzającego przygotowanego przez uczniów Społecznego Gimnazjum Śląskiego.
Następnie uczniowie klas trzecich gimnazjum przedstawili pierwszą odsłonę zwycięskich prezentacji podróżniczych o Peru i Borneo,
które zostały nagrodzone gromkimi brawami.
Następnym punktem programu było wykonanie zadań związanych z Biurem Podróży 2016 – projektem,
który przygotowali uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej. Młodsi uczniowie zaprezentowali stoiska dotyczące różnych krajów świata,
a później sprawdzili wiedzę gimnazjalistów na ich temat.
Oryginalną nowością był afrykański turniej piłkarski.
Czteroosobowe zespoły rozgrywały go boso – w ten sposób uczestnicy mogli poczuć się jak ich rówieśnicy z Afryki.
Kolejną częścią programu były projekty przygotowane przez klasy II i I gimnazjum
dotyczące literatury podróżniczej oraz herbat świata.
Następnie odbyło się kolejne spotkanie z podróżnikiem zorganizowane w ramach Akademii Odkrywcy im. Tony’ego Halika.
Tym razem naszym gościem był Dominik Bac, który w niezwykle ciekawej prezentacji „North West Passage”
opowiedział nam o swoich największych przeżyciach i przygodach podczas żeglarskiej podróży
przejściem północnym między Atlantykiem a Pacyfikiem.
Po krótkiej przerwie obejrzeliśmy wzruszający film pt. „Jeździec wielorybów” o kulturze Maorysów.

Drugi dzień Festiwalu zaczął się od drugiej odsłony prezentacji uczniowskich, tym razem o Bhutanie, Bajkale i Korei Północnej.
Następnie uczniowie klasy IIIb gimnazjum przedstawili przygotowany przez siebie plakat w ramach projektu „Kulinarna Mapa Świata”.
Ciekawym przerywnikiem w prezentacjach był pokaz tańca indyjskiego grupy Taal.
Następnie na scenie wystąpili nasi goście. Małgorzata Łozicka przedstawiła prezentację na temat Sri Lanki,
a pochodzący z Nigerii Victor Chuks i Kenneth Ogbodo opowiedzieli nam o swojej ojczyźnie.
Spotkanie było zarazem efektywną lekcją języka angielskiego.
Podczas festiwalu uczniowie wzięli udział w warsztatach wschodnioazjatyckich sztuk walki,
gdzie nauczyli się podstawowych ruchów obronnych.
Po krótkiej przerwie swój projekt pt. „Żywe flagi” przedstawiła klasa IIIa gimnazjum.
Po podsumowaniu zbiórki pieniędzy na Adopcję Serca (zebraliśmy 928,33 zł) przyszedł czas na niespodziankę,
którą było after party połączone z degustacją potraw indyjskich.
Tikka Masala oraz pierożki samosy zachwyciły wszystkich.
Niestety, był to ostatni punkt tego Festiwalu. Do zobaczenia za rok!



i miejsce w konkursie plastycznym

Uczennice Anna Warzecha i Dominika Saft z klasy III b zdobyły I miejsce w VII Miejskim Konkursie Frazeologicznym
Z przymrużeniem oka w kategorii: praca plastyczna.
Gratulujemy!


Rusza Szlachetna Paczka

Przed nami kolejna edycja Szlachetnej Paczki.
Zaczynamy pomaganie - sprawnie, pięknie, z głową, z klasą, samodzielnie, ze znajomymi!:)
Niech się robi ciepło i świątecznie !
Sprawdzamy obecność anielskich skrzydeł na ramionach ;)
Ogłoszenia znajdą się na drzwiach wejściowych z tylu
i z przodu szkoły oraz w Librusie. :)
Potrzeby zrealizowane zostaną zakreślone ,
ogłoszenie w Librusie będzie na bieżąco aktualizowane
i uszczuplane o rzeczy, które uda się zgromadzić.
Najprościej i najsprawniej deklarować pomoc via Librus.
Rzeczy składamy w gabinecie pani Asi Gluch.
Wiadomości można kierować do Wychowawców
lub bezpośrednio do pani Klaudyny Kaczmarek.
Akcję kończymy 9 grudnia.
Zapraszamy wszystkich chętnych.
Nie czekajcie, każdy dar serca się liczy !!!
Razem możemy więcej !!!

Szlachetna Paczka


Konkurs Przedmiotów Ścislych dla gimnazjum

Konkurs Przedmiotów Ścisłych przebiega w dwóch etapach:
I etap (eliminacje szkolne) 10.01.2017
II etap (miejski) 1.03.2017.
Na każdym etapie uczestnicy rozwiązują 5 zadań otwartych:
po jednym z matematyki, fizyki, chemii, biologii i geografii.
Do drugiego etapu przechodzi dwóch zwycięzców etapu szkolnego.
Zapisy (LIBRUSEM) przyjmuje pani Anita Kocek do 20.12.2016 r.


Zbiórka na fundację " Dzieci Afryki "

Z ogromną satysfakcją informujemy, że w wyniku ogólnoszkolnej zbiórki pieniędzy
na Fundację Dzieci Afryki zebrano kwotę: 928,33 zł!
To rekordowy wynik, świadczący o tym, że nasze dzieci nie są obojętne na sprawy potrzebujących.
Zbiórkę prowadziliśmy pod hasłem walki z malarią.
Za zebraną kwotę szkoła za pośrednictwem Fundacji zakupi 62 moskitiery!
Informacja o zakupie przez naszą szkołę takiej ilości moskitier pojawi się do końca roku na stronie fundacji:
zatrzymać malarię

Dziękujemy!


Język niemiecki - konkurs

Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Częstochowie organizuje ciekawy konkurs języka niemieckiego
dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej oraz gimnazjum:
Konkurs Plastyczno-Językowy: In der Märchenwelt der Brüder Grimm (W świecie baśni braci Grimm)
Informacje o konkursie znajdują się tutaj:
In der Märchenwelt der Brüder Grimm

Poprawność językową nadzoruje nauczyciel języka niemieckiego.
Prace zebrane zostaną w szkole na początku lutego.


Projekt " Edukacja Globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju."

Społeczna Szkoła Podstawowa i Społeczne Gimnazjum Śląskie biorą udział w projekcie
"Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju" realizowanym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji
we współpracy z Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu.
Projekt 355/2016-2017/M realizowany jest w szkołach zgodnie z założeniami "Wieloletniego programu współpracy rozwojowej na lata 2016-2020"
i współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
edukacja globalna

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej zapraszamy na Festiwal Podróżniczy.



Spotkanie klas trzecich SGŚ z przedstawicielem Straży Pożarnej

7 listopada 2016r miała miejsce specjalna lekcja dla uczniów klas trzecich SGŚ,
prowadzona przez pana strażaka z Gliwickiej Straży Pożarnej.
Dowiedzieliśmy się na niej wielu przydatnych i ciekawych rzeczy o pracy, obowiązkach i służbie STRAŻY POŻARNEJ.
Bardzo podobała nam się także część, podczas której mogliśmy przymierzyć strażacki strój roboczy.
Mogliśmy zadawać pytania, na każde nasz gość chętnie odpowiedział.
Po tej ciekawej lekcji niechętnie opuściliśmy klasę. Było super. Dziękujemy ! :)



Kolejne spotkanie z Akademią Odkrywców

Kolejnym gościem Akademii Odkrywców będzie pan Dominik Bac.
Spotkanie z podróżnikiem odbędzie się w dniach 15-17 listopada.
Harmonogram:
15 listopada (wtorek) g.13.30 klasy gimnazjalne (w ramach Festiwalu Podróżniczego)
16 listopada (środa) 11.30 - 12.30 klasy: 4,5a,5b
12.40 - 13.40 klasy: 6a,6b
17 listopada (czwartek) 8.40 - 9.40 klasy: 1,2a,2b
9.40 - 10.40 klasy: 3a,3b
Dominik Bac od lat marzeniami związany z Arktyką, górami i obszarami podbiegunowymi;
organizator i zdobywca najwyższego czynnego wulkanu Ziemi Cotopaxi 5896 m n.p.m.; organizator wypadów w interior Ameryki Południowej
(Kolumbia, Amazonia, Peru, Ekwadoru, Chile, Argentyna, Brazylia); samodzielnie zorganizował wyprawy Trans-Azja 2000
i Himalajskie Królestwa Ladakh i Nepal 2001; główny organizator wyprawy Dakar 2004.
Dominik Bac jako jeden z kapitanów poprowadził s/y Stary przez najtrudniejszy odcinek wyprawy
QNT Northwest Passage z Atlantyku na Pacyfik, przez Arktykę Kanadyjską i Alaskę.
Za wyprawę North-West Passage, pokonanie na jachcie s/y Stary Przejścia Północno-Zachodniego kapitanowie:
Jacek Wacławski, Dominik Bac, Sławomir Skalmierski i Tomasz Szewczyk otrzymali I Nagrodę Rejs Roku 2006
oraz nagrodę Kolosa 2006; ponadto w plebiscycie National Geopraphic Travelery 2006
wyprawa North-West Passage 2006/2007 otrzymała tytuł Wyprawy Roku, oraz nagrodę im. Andrzeja Zawady
za najlepszy projekt podróżniczy 2006.


V Festiwal Podróżniczy " Odkrywcy Świata"

W dniu 15 listopada 2016 rozpocznie się piąta edycja gimnazjalnego festiwalu podróżniczego.
Przez dwa dni korytarz szkolny zamieni się w paletę egzotycznych barw, dźwięków i zapachów.
Waszą imprezę dopełni projekt Biuro Podróży, przygotowany przez młodszych uczniów.
Jak zwykle zachęcamy do przebierania się za egzotycznych mieszkańców świata.
Liczymy, że ubierzecie na siebie fantazyjne etniczne stroje, które będą Wam towarzyszyły podczas dwudniowej imprezy
(np. strój japoński, afrykański, hinduski, arabski, chiński czy indiański).
V GIMNAZJALNY FESTIWAL PODRÓŻNICZY "ODKRYWCY ŚWIATA 2016"
Wtorek 15 listopada 2016
10.00 Oficjalne otwarcie V Gimnazjalnego Festiwalu Podróżniczego "Odkrywcy Świata 2016"
10.20 Prezentacje uczniowskie - cz. 1
1. "Peru - tropem lamy" Arkadiusz Koziorowski i Brunon Tatarczyk (kl.III b)
2. "Borneo - śladami endemitów" Wojciech Dranka i Wiktor Światowski (kl.III a)
11.00 Co nam piszą o podróżach? (projekt klasy II gimnazjum)

11.30 Biuro podróży 2016
12.15 Finał turnieju piłkarskiego "Razem dla pokoju"
12.45 Przerwa
13.00 Herbaty świata (projekt klasy I gimnazjum)
13.30 "North-West Passage" - spotkanie z Dominkiem Bacem (Akademia Odkrywcy im.Tonyego Halika)
15.00 W podróżniczym kadrze: Jeździec wielorybów (reż. Niki Caro) - film prod.nowozelandzko-niemieckiej
17.00 Zakończenie pierwszego dnia Festiwalu

Środa 16 listopada 2016
9.30 Rozpoczęcie drugiego dnia Festiwalu
9.35 Świat pełen straw! (projekt klasy III b gimnazjum)
9.50 Prezentacje uczniowskie - cz. 2
1. "Tajemniczy Bhutan - królestwo smoka" Agnieszka Bugiel (kl.I)
2. "Jezioro Bajkał - błękitne oko Syberii" Adam Miler i Mateusz Hadaś (kl.II)
3. "Korea Północna - kraj cichej śmierci" Wiktoria Noparlik i Beata Pojda (kl.III b)
11.00 Pokaz tańca indyjskiego grupy Taal
11.30 "Sri Lanka - wyspa niejednego oblicza" - spotkanie z Małgorzatą Łozicką
12.30 Przerwa
13.00 Po innej stronie świata: Poznaj Nigerię z Victorem Chuksem i Kennethem Ogbodo
14.40 Żywe flagi (projekt klasy III a gimnazjum)
15.10 Warsztaty wschodnich sztuk walki
16.00 Film dokumentalny: Burkina Faso - dać nadzieję
16.25 Podsumowanie zbiórki na Fundację Dzieci Afryki oraz zamknięcie Festiwalu
16.30 After party z degustacją potraw indyjskich

Zapraszamy na festiwal w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej.


Zbiórka na Fundację Dzieci Afryki

KUP MOSKITIERĘ UCHROŃ KILKA ŻYĆ !
Rozpoczynamy klasowe zbiórki na Fundację Dzieci Afryki.
Zebrana kwota zostanie podzielona na pomoc naszemu podopiecznemu Angouliemu oraz na zakup moskitier.
Koniec zbiórki 16 listopada kiedy to ogłosimy ile moskitier zakupiła nasza szkoła!
Możesz włączyć się do walki z malarią, zostając cichym bohaterem!
Zbiórkę przeprowadzamy w klasach 4-6 SP i I-III gimnazjum,
ale również młodsze klasy zachęcamy do udziału w akcji.
Malaria jest chorobą pasożytniczą, wywoływaną przez pierwotniaki.
Przenoszona jest przez ukłucia komarów w tropikalnych i subtropikalnych strefach klimatycznych.
Malaria zabija najwięcej ludzi w Afryce.
Jak twierdzą raporty dotycząca zdrowia, tylko w Ugandzie każdego dnia umiera 320 ludzi z powodu malarii,
ogromna większość to dzieci poniżej 14 roku życia oraz matki w ciąży i starzy ludzie.


Rejonowe Zawody Szachowe Szkól Gimnazjalnych 2016

Nasza drużyna szachowa w składzie:
Paweł Gonsior, Dominika Gredka, Igor Grudziński i Anna Warzecha,
zajęła drugie miejsce w Rejonowych Zawodach Szachowych Szkół Gimnazjalnych 2016.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych zawodach szachowych.


Wyniki Wielkiego Finału Szkolnego Konkursu Recytatorskiego 2016 r.

4 listopada 2016 Jury Konkursu w składzie:
przewodnicząca: p. Halina Krawczyk
członkowie: pani Irena Galilejczyk i pani Joanna Parczyk
ustaliło następujące wyniki Konkursu:

w kategorii klas 1-3 SSP
I miejsce - Matylda Kruszona
II miejsce - Antonina Janiszewska
III miejsce - Olivia van der Coghen

wyróżnienia: Lena Korga i Pola Porwolik

W kategorii klas 4-6 SSP:
I miejsce - Grzegorz Hoszek
II miejsce - Monika Dendra i Mateusz Pyrek
III miejsce - Bartosz Zając

wyróżnienia:
Emilia Dinges,
Jakub Krawczyk,
Magdalena Paszek.

W kategorii klas I-III SGŚ:
I miejsce - Mateusz Hadaś i Piotr Dinges
II miejsce - Dominika Pyrek
III miejsce - Beata Pojda

wyróżnienia: Julia Kaczmarek i Antoni Helbig

NAGRODA PUBLICZNOŚCI W kategorii klas 1-3 :SSP Artur Orman z klasy 3a
W kategorii klas 4-6 SSP: Grzegorz Hoszek z klasy 6b
W kategorii klas I-III: SGŚ Julia Kaczmarek z klasy II
Uroczyste rozdanie nagród nastąpi tradycyjnie podczas spotkania wigilijnego.
SERDECZNE GRATULACJE!!!



VII Miejski Konkurs Frazeologiczny dla gimnazjalistów

Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach:
plastycznej- uczeń indywidualnie ma za zadanie przygotować pracę plastyczną na brystolu o formacie A-3
będącą ilustracją dowolnego związku frazeologicznego;
turniej- dwuosobowa drużyna szczycąca się dobrą znajomością związków frazeologicznych
i wyśmienitym poczuciem humoru weźmie udział w turnieju.
Zgłoszenia ( w wypadku konkursu plastycznego- prace) przyjmują polonistki do dnia 10.11.16 r.


XVI Konkurs Wiedzy Chemicznej dla gimnazjalistów

Nasi chemicy w drużynach:
Adam Miler i Jacek Kruk(1 miejsce)
oraz Maciej Lewandowski i Arkadiusz Koziorowski( 3 miejsce)
zaklasyfikowali się do II etapu części praktyczno - laboratoryjnej.
Gratulujemy i powodzenia w przelewaniu cieczy z probówek do menzurek.


Mistrzostwa Chorzowa Szkół Gimnazjalnych w Szachach

Z ogromną przyjemnością informujemy, że drużyna naszego gimnazjum w składzie:
Paweł Gonsior, Igor Grudziński, Dominika Gredka, Anna Warzecha,
zajęła pierwsze miejsce w Mistrzostwach Chorzowa Szkół Gimnazjalnych w Szachach w roku szkolnym 2016/17.
Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu dalszych sukcesów w turniejach szachowych.


"Dobry zawód - krokiem we właściwym kierunku"

W dniu 25 października 15 uczniów trzecich klas gimnazjalnych naszej szkoły wzięło udział
w III Miejskiej Konferencji pt. "Dobry zawód - krokiem we właściwym kierunku"
oraz warsztatach dotyczących planowania ścieżki kariery zawodowej.
Głównym celem tego przedsięwzięcia, nad którym patronat objął Zastępca Prezydenta Miasta
do Spraw Społecznych - pan Wiesław Ciężkowski, było upowszechnienie wśród gimnazjalistów
oferty chorzowskiego kształcenia zawodowego. Podczas konferencji seminaria wygłaszali
przedstawiciele min. Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Chorzowie, Uniwersytetu SWPS Katowice,
Urzędu Pracy w Chorzowie oraz Cechu Rzemieślników, Handlowców i Przedsiębiorców w Chorzowie.



VII Wystawa Zwierząt Różnych

Zwycięzcą VII Szkolnej Wystawy Zwierząt Różnych została świnka morska o imieniu Fifi,
której właścicielkami są Natalia i Julia Pęcherz.
Zwycięzcami poszczególnych kategorii zostały następujące zwierzęta:
Najpiękniejszy Chomik- chomik Leon - właściciel Jacek Przybytek
Najpiękniejszy Gad- żółw grecki Tuptuś - właściciel- Jan Hornik
Najpiękniejszy Ptak- Kaczki Pingwinie - właściciel - Maks Kowalczyk
Najpiękniejsza Ryba- ryba bojownik o imieniu Polcia- właściciel- Antonina Janiszewska
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy a wszystkim obecnym dziękujemy za udział w wystawie.



II Bieg Niepodległości

25 października odbył się w naszej szkole II Bieg Niepodległości.
Wszyscy zawodnicy wykazali się zarówno dużą wiedzą na temat najważniejszych symboli narodowych jak i niezłą kondycją fizyczną.
Oto trzy najlepsze drużyny:
1. Kuba Cerak, Michał Jasiński i Kajtek Ornowski ( czas:1,16)
2.Hubert Wegner, Oskar Kowalczyk, Kuba Rostkowski (1,19)
3.Magda Siedlarczyk, Agata Rybarczyk i Julia Kosińska (1,26)
Gratulujemy!!!!!
Wszystkim uczestnikom zabawy serdecznie dziękujemy i do zobaczenia za rok!



Jesteśmy PIERWSZA KLASA !

Obecna pierwsza klasa jest już po Pasowaniu !!!
Uczniowie złożyli Ślubowanie i otrzymali legitymacje, swój pierwszy szkolny dokument.
Jednak zanim pierwszaki stały się prawdziwymi uczniami, musiały zadomowić się w naszej szkole.
Dzięki różnorodnym zajęciom każdy znalazł w niej swoje miejsce i z radością wypełnia swój uczniowski obowiązek.
Zobaczcie sami!



Na zamku w Toszku

W dniu 11.10.2016 r. klasy 1, 2a, 2b wyjechały na jednodniową wycieczkę do zamku w Toszku.
Wszyscy przenieśliśmy się w czasie dzięki ścieżce edukacyjnej ,,Średniowiecze”, którą zwiedziliśmy w podziemiach wieży.
Usłyszeliśmy piękne opowieści o historii zamku.
Wielu emocji dostarczyło nam spotkanie z Białą Damą i projekcja spektaklu ,,Legenda o Złotej Kaczce”.
Po rycerskich zabawach na dziedzińcu zjedliśmy smaczny poczęstunek w sali balowej.



W Ogrodzie Doświadczeń

19 października 2016 roku klasa 3b wybrała się na wycieczkę do Ogrodu Doświadczeń im. St. Lema w Krakowie.
Z przewodnikiem poznawaliśmy tajniki Ogrodu oraz braliśmy udział w warsztatach pt. ,,W poszukiwaniu zaginionej szkatułki”.
Podczas lekcji uczyliśmy się orientacji w terenie na podstawie kompasu i mapy.
Wykorzystując zdobyte umiejętności, odnajdywaliśmy przygotowane dla nas zadania, bazujące na urządzeniach w Ogrodzie Doświadczeń.
Poprawne rozwiązania doprowadziły nas do ukrytej w Ogrodzie niespodzianki.



Półfinał Szkolnego Konkursu Recytatorskiego

Tegoroczne eliminacje klasowe Szkolnego Konkursu Recytatorskiego wyłoniły dużą grupę uczniów.
Bardzo nas cieszy ta sytuacja, powoduje jednak konieczność rozłożenia eliminacji półfinałowych na dwa dni.
W związku z tym 20 października 2016 od godz. 8.30 Komisja Konkursowa pod przewodnictwem p. Haliny Krawczyk
przesłucha zakwalifikowanych uczniów klas 1-5 SSP.
21 października 2016, przesłuchani zostaną uczniowie klas 6 SSP oraz I-III SGŚ.
Życzymy Wam powodzenia:)


VII Wystawa Zwierząt Różnych

Serdecznie zapraszamy wszystkich na VII Szkolną Wystawę Zwierząt Różnych,
która odbędzie się 25 października o godzinie 16.00 w klubie dla klas 0-3.
W czasie wystawy zaprezentować można wszystkie zwierzęta za wyjątkiem psów i kotów.


XIX Szkolny Konkurs Recytatorski

REGULAMIN KONKURSU
1. W Konkursie biorą udział wszyscy uczniowie SSP i SGŚ.
2.Konkurs odbędzie się w trzech etapach:

I etap - klasowy - rozpocznie się 10 października, z każdej klasy zostaną wyłonieni przedstawiciele
reprezentujący klasę w II etapie-półfinale. Należy przygotować jeden dowolny utwór poetycki w języku polskim.

II etap - Półfinał -20 października- wezmą w nim udział zwycięzcy I etapu.
Oceniać ich będzie Jury Konkursu.
Uczniowie przygotują do recytacji jeden utwór poetycki w języku polskim.

III etap Wielki Finał - 28 października - do tego etapu zakwalifikują się osoby wyznaczone przez Jury Konkursu
w Półfinale. Każdy recytator zaprezentuje jeden dowolny utwór w języku polskim.
Oceniać będzie Jury Konkursu oraz publiczność złożona z uczniów naszych szkół,
która przyzna Nagrodę Publiczności.
3.Konkurs obejmuje trzy kategorie wiekowe:
klasy 1-3 SSP
klasy 4-6 SSP
klasy I-III SGŚ.


Regulamin Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego „Idiom Master”
w Społecznej Szkole Podstawowej i Społecznym Gimnazjum Śląskim w Chorzowie

Sponsor nagród konkursowych:
Wydawnictwo Oxford University Press

§1. Organizatorem Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego „Idiom Master” jest SSP i SGŚ.
Koordynatorem Konkursu oraz autorem testów do obu etapów Konkursu jest dr Joanna Bielska.
Nad prawidłowym przebiegiem Konkursu czuwa Komisja Konkursowa w składzie:
dr Joanna Bielska, mgr Klaudyna Kaczmarek, mgr Maria Żółkiewska

§2. Cele Konkursu:
1. Promowanie wśród uczniów autonomii uczenia się, postawy odpowiedzialności za proces samodzielnego
systematycznego uczenia się i rozwijania umiejętności językowych.
2. Motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego ze szczególnym uwzględnieniem rozwijania wiedzy
i umiejętności z zakresu idiomatyki języka angielskiego.
3. Stworzenie uczniom możliwości sprawdzenia swoich umiejętności językowych we współzawodnictwie z innymi uczniami szkoły.
4. Rozwijanie uzdolnień uczniów.

§3. Uczestnictwo w Konkursie:
1. Konkurs otwarty jest dla uczniów klas 4-6 Społecznej Szkoły Podstawowej
i dla wszystkich uczniów Społecznego Gimnazjum Śląskiego.
2. Konkurs przeprowadzony będzie oddzielnie dla uczniów SSP i SGŚ.
3. Konkurs zakłada rywalizację indywidualną oraz rywalizację pomiędzy klasami.
4. Uczestnictwo w Konkursie należy zgłosić nauczycielowi uczącemu języka angielskiego lub koordynatorowi Konkursu (dr Joannie Bielskiej) w terminie do jednego tygodnia przed datą I etapu. 5. Począwszy od 08.10.2016r. w każdy poniedziałek na tablicach w SSP i SGŚ
będzie wywieszana kolejna partia materiału obowiązująca do Konkursu.
W skład materiału będą wchodzić związki frazeologiczne, idiomy, czasowniki złożone, utarte zwroty i przysłowia.
Materiał będzie zdeponowany w skrzynce spolecznabatory@gmail.com (hasło: spoleczna).
Kopię będzie też można otrzymać od dr Joanny Bielskiej.


§4. Termin Konkursu:
1. Konkurs odbędzie się w dwóch etapach.
2. Pierwszy etap Konkursu odbędzie się w drugiej połowie kwietnia.
3. Drugi etap Konkursu odbędzie się w drugiej połowie maja.
4. Terminy Konkursu zostaną podane w kalendarzu imprez na drugie półrocze 2016/2017.
5. Ewentualna zmiana terminu Konkursu spowodowana organizacją życia Szkoły zostanie podana w Ogłoszeniach
nie później niż na tydzień przed planowanym Konkursem.

§5. Zakres materiału:
1. Począwszy od 08.10.2016r. w każdy poniedziałek na tablicach w SSP i SGŚ
będzie wywieszana kolejna partia materiału obowiązująca do Konkursu.
W skład materiału będą wchodzić związki frazeologiczne, idiomy, czasowniki złożone, utarte zwroty i przysłowia.
Kopię będzie można otrzymać od dr Joanny Bielskiej.

§6. Forma Konkursu:
1. Oba etapy Konkursu będą miały formę pisemną.
2. Pierwszy etap Konkursu stanowił będzie test odpowiedzi zamkniętych. Czas trwania pierwszego etapu - 45 minut.
3. Do drugiego etapu przechodzą wszyscy uczestnicy, którzy uzyskali powyżej 50% punktów w pierwszym etapie.
4. Drugi etap Konkursu będzie zawierał zadania otwarte, w tym elementy tłumaczenia z języka polskiego na angielski
i z angielskiego na polski. Czas trwania konkursu – 45 minut.

§7. Wyniki Konkursu:
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na tablicach w SSP i SGŚ, w Ogłoszeniach
oraz na stronie internetowej Szkoły w terminie 7 dni od przeprowadzenia poszczególnych etapów.

§8. Nagrody:
1. Za wzięcie udziału w I etapie Konkursu uczeń otrzymuje 2 punkty z zachowania.
2. Za wzięcie udziału w I etapie Konkursu i uzyskanie powyżej 40% punktów w I etapie,
uczeń uzyskuje 2 punkty z zachowania i cząstkową ocenę bardzo dobrą za aktywność z języka angielskiego.
3. Za zakwalifikowanie się do II etapu Konkursu uczeń uzyskuje 2 punkty z zachowania
i cząstkową ocenę celującą za aktywność z języka angielskiego.
4. Laureaci Konkursu (5 najwyższych wyników w II etapie Konkursu) uzyskują 2 punkty z zachowania,
cząstkową ocenę celującą za aktywność z języka angielskiego, dyplomy i nagrody książkowe
ufundowane przed wydawnictwo Oxford University Press.
5. Zwycięzca Konkursu „Idiom Master” uzyskuje 2 punkty z zachowania, cząstkową ocenę celującą
za aktywność z języka angielskiego, dyplom oraz nagrodę specjalną ufundowaną przez wydawnictwo Oxford University Press.
6. Klasa, której najwyższy procent uczniów przystąpi do I etapu Konkursu i uzyska powyżej 40% punktów,
otrzyma nagrodę Dyrektora Szkoły.
7. Rozdanie nagród nastąpi na uroczystości zakończenia roku szkolnego.

§ 9. Postanowienia końcowe:
1. Regulamin Konkursu dostępny będzie na tablicach w SSP i SGŚ oraz na stronie internetowej Szkoły.
2. Przystępując do Konkursu uczestnik potwierdza, iż akceptuje niniejszy Regulamin i opisane w nim warunki uczestnictwa.
3. Uczestnik Konkursu poprzez udział w Konkursie wyraża zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych
w celu związanym z realizacją Konkursu i sposobem ogłaszania wyników.
4. W kwestiach spornych oraz innych nieuregulowanych w niniejszym Regulaminie decydujący głos ma Komisja Konkursowa.
5. Organizator Konkursu ma prawo modyfikacji Regulaminu.
W takim przypadku wszelkie zmiany zostają podane do wiadomości uczestników Konkursu poprzez
umieszczenie ich na tablicach w SSP i SGŚ oraz na stronie internetowej Szkoły.


Konkurs II Symulacji Wypadku Drogowego

Uczniowie klas III gimnazjum w składzie: Wiktoria Naoparlik, Angelika Krzyżak, Maciej Lewandowski, Piotr Wrotny,
zajęli I miejsce za praktyczne wykonanie schematu ratunkowego,
gdzie wykazali się wiedzą z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej
w w/w konkursie organizowanym przez miasto Chorzów.Gratulujemy!


Memory Master- edycja jesienna

Memory Master jest konkursem leksykalnym z języka angielskiego,
ma zakres ogólnopolski i przeznaczony jest dla szkół gimnazjalnych oraz uczniów z klas IV, V, VI szkoły podstawowej.
Listę słów można pobrać ze strony jako plik PDF. Listy słów są również dostępne w darmowych aplikacjach.
Na konkursie pojawią się pytania zawierające tylko materiały z listy słów.
Dzięki polubieniu strony ©Memory Master na portalu Facebook na koncie każdego ucznia
(niekoniecznie uczestnika) codziennie pojawi się słówka dnia, ciekawostka itp.
UWAGA: Aby brać udział w mini konkursach internetowych trzeba być uczestnikiem konkursu i polubić stronę Memory Master.
Przypominamy o tym, że posiadanie konta na portalu Facebook przez osoby poniżej 13 roku życia wymaga zgody rodzica lub opiekuna.
Zasady mini konkursów internetowych będą podawane na bieżąco na portalu Facebook.
Zwycięzcy przed otrzymaniem nagrody będą weryfikowani poprzez kontakt ze szkołą.

Laureatami konkursu są wszyscy uczniowie, którzy uzyskali wynik powyżej 90 punktów.
Uczniowie z wynikiem 90 - 94 punkty zdobywają miano laureata III stopnia,
a uczniowie z wynikiem 95 - 99 - miano laureata II stopnia. Laureaci z maksymalną liczbą punktów biorą udział w losowaniu nagród.
Uprzejmie prosimy zwrócić uwagę na fakt, iz nagród jest mniej niż uczestników z maksymalnym wynikiem.
Uczestnicy, którzy nie wylosowali nagrody otrzymują drobna nagrodę oraz dyplom LAUREATA formatu A4.
Uczeń z wynikiem 85 - 89 punktów otrzymuje wyróżnienie.
Zgłoszenia do 20 października, koszt uczestnictwa 8 zł – wpłacamy u skarbników klasowych.
Konkurs przeprowadzony zostanie we wszystkich szkołach dnia 1 grudnia 2016 roku od 10.00 do 11.00.


Turn It On with Fluency MC

29 września klasa 5a uczestniczyła w warsztatach językowych „ Turn It On”
Zajęcia prowadził rapujący nauczyciel z Nowego Yorku Jason R. Levine, znanym również jako Fluecy MC.
Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w słuchaniu ze zrozumieniem , poćwiczyć słownictwo rapując oraz mieli sposobność zadać prowadzącemu pytania.
Make your English practice fun and have a look here: fluencymc.com


Wybory do Samorządu Szkolnego

Kalendarz wyborów do Samorządu Szkolnego SSP i SGŚ:
7.10 zgłaszanie kandydatów,
10-13.10 przygotowanie kampanii, zapoznanie się z regulaminem wyborów,
17-19.10 kampania wyborcza,
20.10 cisza przedwyborcza,
21.10 wybory do Samorządu oraz ogłoszenie wyników.


XIII Szkolna Wystawa Psów

Zwycięzcą XIII Szkolnej Wystawy Psów został Berneński Pies Pasterski o imieniu Berni wystawiany przez Lenę i Natalię Korgę.
Drugie miejsce zajął Golden Retriever- suka o imieniu Yoko- wystawiana przez Julię i Jakuba Rostkowskich.
Trzecie miejsce przypadło suczce rasy Yorkshire Terrier o imieniu Abi, wystawianej przez Julię Kruk.
Wszystkim wystawcom serdecznie dziękujemy za udział w wystawie, a publiczności za udział w głosowaniach.
Już teraz zapraszamy na XIV Szkolną Wystawę Psów, która odbędzie się za rok.


Soszów zdobyty - fotorelacja z rajdu

XXII Ogólnopolski Konkurs Alfik Matematyczny 2016

1.Konkurs jest przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych (od klasy drugiej) oraz uczniów szkół gimnazjalnych.
2.Koszt: 9 zł (w klasach 4-6 i I-III zbiera skarbnik i wpłaca do sekretariatu do 28.10.2016 do godziny 14.00)
3.Zgłoszenia do konkursu przyjmuje pani Anita Kocek do 28 października 2016 r.
4.Warunkiem przystąpienia szkoły do konkursu jest udział w nim minimum 11 uczniów.
5.Konkurs odbędzie się 23 listopada 2016 r. w godzinach 13.00 - 14.30.
6.Pełnoletni uczestnicy oraz rodzice i opiekunowie prawni niepełnoletnich uczestników,
w chwili wniesienia opłaty za uczestnictwo w konkursie, wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych uczestnika na potrzeby realizacji konkursu
oraz opublikowanie imienia i nazwiska uczestnika w mediach oraz
stronach internetowych organizatora konkursu w przypadku wytypowania go jako laureata.
7.Zadania konkursowe z poprzednich edycji Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego Alfik Matematyczny
można znaleźć na stronie: alfikmatematyczny



XX Ogólnopolski Konkurs Alfik Humanistyczny 2016

1.Konkurs jest przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych (od klasy drugiej) oraz uczniów szkół gimnazjalnych.
2.Koszt: 9 zł (w klasach 4-6 i I-III zbiera skarbnik i wpłaca do sekretariatu do 28.10.2016 do godziny 14.00)
3.Zgłoszenia do konkursu przyjmuje pani Iwona Walczak do 28 października 2016 r.
4.Warunkiem przystąpienia szkoły do konkursu jest udział w nim minimum 11 uczniów.
5.Konkurs odbędzie się 14 grudnia 2016 r. w godzinach 13.00 - 14.00.
6.Pełnoletni uczestnicy oraz rodzice i opiekunowie prawni niepełnoletnich uczestników,
w chwili wniesienia opłaty za uczestnictwo w konkursie, wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych
uczestnika na potrzeby realizacji konkursu oraz opublikowanie imienia i nazwiska uczestnika
w mediach oraz stronach internetowych organizatora konkursu w przypadku wytypowania go jako laureata.
7.Zadania konkursowe z poprzednich edycji Ogólnopolskiego Konkursu Humanistycznego Alfik Humanistyczny
można znaleźć na stronie:alfikhumanistyczny



Wojewódzkie konkursy przedmiotowe

7 listopada rozpoczynają się WOJEWÓDZKIE KONKURSY PRZEDMIOTOWE DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I GIMNAZJÓW.
O szczegóły pytajcie nauczycieli przedmiotów.
Wszystkie informacje dotyczące terminów, zakresu materiału, regulaminy i przebieg konkursów znajdują się także na stronie
KURATORIUM OŚWIATY W KATOWICACH:konkursyinformacje



Konkursy polonistyczne

Serdecznie zapraszamy chętnych uczniów z klas 1-6 SSP do wzięcia udziału w ogólnopolskich konkursach:
"Z poprawną polszczyzną na co dzień",
"Z ortografią na co dzień".
Regulaminy konkursów dostępne na stronie poprawnapolszczyzna.pl

Opłata z udział w jednym konkursie 9,50zł a za dwa konkursy 18zł.
Zapisy i w wpłaty w sekretariacie tylko do końca tygodnia, czyli 30.09.


The Bat Kid 2016

Już po raz siódmy odbędzie się konkurs języka angielskiego w słuchaniu ze zrozumieniem The Bat Kid,
którego głównym organizatorem jest firma ATUTOR z Bielska-Białej.
Na stronie internetowej konkursu dodana została zakładka Sprawdzian online.
Są tam zadania, mające dać uczniom możliwość ćwiczenia swoich umiejętności
oraz podpowiedzieć słownictwo, z którym spotkają się podczas konkursu.
The Bat Kid, który odbędzie się w dniu 24 listopada 2016,
przewidziany jest dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych.
W trakcie konkursu uczestnicy słuchają odtwarzanej płyty CD, osobno w kategorii klas IV
oraz w kategorii klas V-VI i rozwiązują zadania na kartach pytań.
Więcej informacji dotyczących organizacji konkursu można znaleźć w zakładkach Krok po kroku i Regulamin.
Zadania będą dwukrotnie odtwarzane i są testami luk, wyboru, typu prawda-fałsz
oraz polegającymi na dobieraniu (np. dialogów do miejsc i osób).
Opłaty w wysokości 10 zł zbierają skarbnicy klasowi i przekazują do sekretariatu,
a listę zgłoszonych uczestników przekazują p. Klaudynie Kaczmarek.
Termin zgłoszenia uczestnictwa upływa 6 października 2016.
thebatkid.edu.pl



OMJ dla gimnazjalistów

XII edycja Olimpiady Matematycznej Juniorów Zachęcamy Was do wzięcia udziału w zawodach!
Każdy finalista OMJ zostaje zwolniony z egzaminu gimnazjalnego z matematyki
oraz przyjęty do wybranej przez siebie szkoły ponadgimnazjalnej :-D
Zgłoszenia przyjmuje pani Anita Kocek (osobiście lub przez LIBRUS).
Zawody pierwszego stopnia OMJ składają się z dwóch niezależnych części:
1. Część testowa
29 września 2016 r. o godz. 9.00 zostanie przeprowadzony test pisemny.
2. Część korespondencyjna
Rozwiązania zadań części korespondencyjnej należy redagować na oddzielnych arkuszach formatu A4,
zapisanych jednostronnie. W prawym górnym rogu każdego arkusza powinien się znajdować numer zadania.
Jeśli uczeń nie brał udziału w części testowej, powinno to zostać odnotowane na każdym arkuszu pod numerem zadania.
W lewym górnym rogu każdego arkusza powinny się znajdować dane uczestnika i szkoły:
imię i nazwisko - napisane WIELKIMI literami, klasa, nazwa szkoły oraz adres szkoły:
ulica, numer domu, kod pocztowy, miejscowość, powiat, województwo.
Rozwiązania zadań konkursowych (wszystkich lub części z nich) należy przekazać pani Anicie Kocek,
najpóźniej dnia 13 października 2016 r.
Spróbujcie swoich sił!
Informacje o olimpiadzie są dostępne na stronie omj.edu.pl



Akademia Odkrywcy

Od października roku szkolnego 2016/2017 Społeczne Gimnazjum Śląskie i Społeczna Szkoła Podstawowa
będą uczestniczyły w cyklu 6 spotkań warsztatowych z uznanymi polskimi podróżnikami,
prowadzącymi zajęcia lekcyjne z dziećmi i młodzieżą szkolną.
Koszt całego cyklu to 78 zł (płatne w dwóch ratach).
Kwotę 39 zł proszę wpłacać w sekretariacie szkoły do dnia 30.09.
Uczniowie gimnazjum oraz klas szóstych wpłacają kwotę skarbnikowi klasy!


Wspólne czytanie "Quo vadis" w naszej szkole


Turniej piłki nożnej

Turniej piłki nożnej dla uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej w tym roku będzie odbywał się na boisku szkolnym.
Zapisy drużyn klasowych (osobno dziewczyny i chłopcy) od 12.09 do 17.09 2016 wraz ze składem
( 4 osoby plus bramkarz plus rezerwowi) u Pana Michała Gruchalskiego.


XXII Rajd Szkoły

22 września 2016 odbędzie się XXII Rajd Szkolny.
Tym razem wybieramy się na Soszów, na który dojdziemy niebieskim szlakiem z Wisły Jawornika.
W schronisku będzie czekał posiłek (kiełbaska i herbata, ewentualnie zupa) oraz odbędą się zabawy integracyjne. Ubranie należy dostosować do warunków pogodowych.
Koszt rajdu (przejazd, posiłek, przewodnik, znaczek): 40 zł/os.
Płatne do 16.09 (piątek) w sekretariacie szkoły.
Uwaga! Klasy gimnazjalne wpłacają 40 zł skarbnikowi klasy!

Plan rajdu:
8.15 - zbiórka w szkole
8.30 - wyjazd
10.00 - wejście na szlak
ok 11.30 - dojście do schroniska
14.00 - zejście do autokarów
15.00 - przejazd powrotny
ok 16.00 - dojazd do szkoły.


Zajęcia pozalekcyjne

Uprzejmie informujemy, że wszystkie zajęcia pozalekcyjne ( za wyjątkiem kółka szachowego)
rozpoczną się w poniedziałek 19 września.
Na zajęcia kółka szachowego zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby w piątek
w godzinach od 14.05 do 16.30 ( sala klasy 1 SSP).


Szkolna wystawa zdjęć i pamiątek z wakacji 2016

W dniu 8 września (czwartek) rozpocznie się kolejna szkolna wystawa pamiątek i zdjęć z wakacji 2016.
Pamiątki i zdjęcia można rozkładać na wcześniej przygotowanych stolikach naprzeciwko klubu dla najmłodszych..
Uczniowie klas 1-3 przynoszą pamiątki do swoich klas, a następnie rozłożą je w ciągu dnia korzystając z pomocy wychowawcy..
Wystawa skończy się w środę 14 września..
Uwaga! Szczególnie cenne pamiątki lub takie, które stwarzają niebezpieczeństwo
(jak np. ostre przedmioty) ,nie powinny być przynoszone do szkoły..
Serdecznie zapraszamy!.


Osobliwoscie Świata Fizyki

7 września 2016 wszyscy gimnazjaliści wyjeżdżają na Uniwersytet Śląski, aby uczestniczyć w pokazach fizycznych.
Wyjazd ze szkoły po 2 lekcji, powrót do szkoły ok. godz. 13.30.
Koszt wstępu i transportu wynosi 22 zł.
Prosimy, aby skarbnicy klasowi wpłacili pieniądze w sekretariacie do 6 września 2016 r.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016 / 2017

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2016/2017 1 września 2016r.
Społeczna Szkoła Podstawowa

8;00 – msza św. w kościele pod wezwaniem Dobrego Pasterza w intencji
uczniów, rodziców i pracowników szkół

Klasy 1, 2a, 2b SSP
9;00 – oficjalne rozpoczęcie nowego roku szkolnego (sala widowiskowa)
9;20 - spotkanie w klasach z wychowawcami
ok. 10;00 – przedstawienie teatralne pt. „O Ignasiu, który nie lubił szkoły”
(sala widowiskowa)
ok. 10.45 - spotkanie z fotografem dla uczniów klasy pierwszej

Klasy 3-6 SSP
9;00 – spotkanie w klasach z wychowawcami
9.20 - oficjalne rozpoczęcie nowego roku szkolnego (sala widowiskowa)

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2016/2017 1 września 2016r. Społeczne Gimnazjum Śląskie
8;00 – msza św. w kościele pod wezwaniem Dobrego Pasterza w intencji
uczniów, rodziców i pracowników szkół
9;00 – oficjalne rozpoczęcie nowego roku szkolnego (podwórko szkolne)
9;20 - spotkanie w klasach z wychowawcami



przydatne strony