Aktualności

Szlachetna Paczka 2018

Dzięki ofiarności ludzi dobrej woli znowu się udało !
Żywność, środki czystości, środki higieniczne, odzież, obuwie,
farby, przybory malarskie, lodówka, tona węgla, rozkładana sofa, kołdry,
poduszki, koce, pościel, karma dla zwierząt trafiły do potrzebujących.
Najserdeczniejsze podziękowania wszystkim Darczyńcom!



Zajęcia na Politechnice Śląskiej

29 i 30 listopada w ramach innowacji "Matematyka i technika na faktach" klasy 5a, 5b i 6
uczestniczyły w bezpłatnych warsztatach zorganizowanych przez Politechnikę Śląską.
Zajęcia klasy 6 odbywały się w laboratorium chemicznym na wydziale transportu.
Warsztaty klas 5 odbywały się na wydziale budownictwa.
Temat zajęć był tajemniczy- czy niemożliwe jest możliwe?.
Uczniowie między innymi rysowali lewitujący sześcian.
Dziękujemy za zorganizowanie bardzo ciekawych zajęć.


Podsumowanie zbiórki na Fundację Dzieci Afryki

Zakończyła się zbiórka na projekt "Czysta woda" koordynowany przez Fundację Dzieci Afryki.
Po podliczeniu zebranych datków, okazało się, że uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej oraz
Dodatkowo uczniowie klas 7 - III kupowali afrykańskie krzyżyki,
z których zysk ze sprzedaży zostanie przeznaczony na powstający w Etiopii Ośrodek Resocjalizacyjny dla Dzieci Ulicy.
Uczniowie zakupili krzyżyki na łączną kwotę: 194 zł!
Serdecznie dziękujemy ludziom Wielkiego Serca!


FESTIWAL PODRÓŻNICZY – AKCJE I DZIAŁANIA CHARYTATYWNE

Podczas 7 Festiwalu Podróżniczego „Odkrywcy Świata” odbędą się 3 akcje charytatywne,
do których gorąco zachęcamy Państwa oraz Państwa dzieci:

1. Maraton Pisania Listów Amnesty International.
Będzie odbywał się w dniach 28 listopada do 7 grudnia.
Uczniowie klasy 8a przygotują stanowisko z tyłu szkoły, w którym będzie można napisać list
w języku angielskim na podstawie przyszykowanego wzoru.
W roku 2018 bronimy kenijskiej społeczności Sengwer – brutalnie wyrzuconej z ziemi swoich przodków.
Więcej informacji na stronie Amnesty International oraz na przygotowanym stanowisku i podczas trwania Festiwalu.

2. Pomoc w założeniu Ośrodka Resocjalizacyjnego Dzieci Ulicy Etiopii.
Otwarcie ośrodka planowane jest na 2019 rok przez naszego gościa festiwalowego, panią Magdalenę Fiec
(wolontariuszkę Świeckich Misjonarzy Kombonianów), pracującą na misjach w Etiopii.
W dniu 28 listopada ( w środę) będzie możliwość zakupu etiopskich krzyżyków w cenie 4 i 5 zł,
z których pozyskane środki będą przeznaczone na powyższy cel.

3. Finał Zbiórki na Fundację Dzieci Afryki – projekt „CZYSTA WODA”,
z którego środki będą przeznaczone na budowę studni, zakup filtrów, agregatów czy naprawę urządzeń
lub inne potrzeby związane z dostarczeniem czystej wody dla ośrodków misyjnych i lokalnych społeczności
na obszarach w których Fundacja prowadzi pomoc w Afryce (m.in. Kamerun, Etiopia, RŚA)


BIURO PODRÓŻY 2018

Zapraszamy na imprezę BIURO PODRÓŻY 2018, przygotowywaną przez uczestników
kółka turystyczno - krajoznawczego dla klas 4-6. Biuro Podróży odbędzie się w dniach 28-30 listopada jako impreza towarzysząca VII Festiwalowi Podróżniczemu. Harmonogram imprezy:
28 listopada (środa)
g.10.20 - 11.05 prezentacja dla klas 7-8 i III gimnazjum
g.11.10 - 11.30 prezentacja dla klasy 3 SP

29 listopada (czwartek)
g.10.20 - 10.40 prezentacja dla klasy 1a SP
g.10.40 - 11.00 prezentacja dla klasy 1b SP
g.11.10 - 11.30 prezentacja dla klasy 2 SP
30 listopada (piątek)
wystawa
30 listopada (piątek) po godzinie 12.00: zakończenie imprezy oraz składanie stanowisk


VII FESTIWAL PODRÓŻNICZY „ODKRYWCY ŚWIATA” - program

Zapraszamy na VII FESTIWAL PODRÓŻNICZY „ODKRYWCY ŚWIATA”, adresowany do uczniów klas 7-8 oraz III gimnazjum. Program:
ŚRODA 28 LISTOPADA 2018
9.00 Oficjalne otwarcie VII Festiwalu Podróżniczego
9.20 Prezentacje uczniowskie – cz. 1
1. Saniami przez Skandynawię – Martyna Lesisz i Kinga Gajda (klasa 8b)
2. Konnichiwa Nippon, czyli krótka opowieść o Japonii – Marcelina Stolarz, Wiktoria Bryk (klasa 7a)
3. Chiny – kraj białych twarzy i herbaty – Magdalena Paszek, Marta Rutka (klasa 8a)
10.20 przerwa
10.30 Biuro Podróży 2018
11.00 przerwa
11.10 Maraton pisania listów Amnesty International (projekt klasy 8a)
11.30 Po innej stronie świata: spotkanie z Gabrielem Lopesem de Oliveira (Brazylia)
12.40 Capoeira! Pokaz i warsztaty prowadzone przez K.S. Capoeira Camangula Chorzów
13.40 przerwa obiadowa
14.10 Moja misja w Etiopii – Magdalena Fiec
15.10 przerwa
15.20 Afrykański koncert (projekt klasy 7b)
15.40 przerwa
15.50 W podróżniczym kadrze: Dziewczynka w trampkach (reż. Haifaa Al-Mansour) – film
17.30 Zakończenie pierwszego dnia Festiwalu

CZWARTEK 29 LISTOPADA 2018
9.25 Rozpoczęcie drugiego dnia Festiwalu
9.40 Prezentacje uczniowskie – cz. 2
1. California dreaming, czyli mój amerykański sen – Maksym Konefał, Paweł Gonsior (klasa IIIg)
2. Hawaje - kraina kwiatów – Maja Ligocka, Nina Kołodziej (klasa 7b)
3. Przylądek mgieł i deszczu, czyli Anglia – Mateusz Haberko, Szymon Jankowski (klasa 8a)
10.40 przerwa
10.55 Zjednoczone Królestwo Waglezji i Polyterry – najmłodsze państwo świata (projekt klasy 7a)
11.20 Trzęsienie serc w Nepalu – Przemysław Fabjański
12.20 przerwa
12.30 Finał turnieju piłkarskiego „Poznaj Oceanię”. Mecz Palau – Kiribati
12.55 przerwa obiadowa
13.20 Mniej oczywiste atrakcje świata – konkurs (projekt klasy 8b)
13.50 przerwa
14.00
1) Warsztaty antydyskryminacyjne
Spotkanie z Mamadou Dioufem (Senegal) i Pawłem Średzińskim – grupa 1
2) Etnograficzne podróże
Sri Lanka (Ratnasiria Suriya Arachi – Sri Lanka) – grupa 2
Nigeria (Samuel Ososanya – Nigeria) – grupa 2
16.00 przerwa
16.15 TV Odkrywcy! czyli telewizja festiwalowa (projekt klasy IIIg)
16.45 Nasze Światło Pokoju
17.10 Podsumowanie zbiórki na Fundację Dzieci Afryki oraz rozstrzygnięcie konkursu Ethnic Outfit!
17.20 Zamknięcie Festiwalu
17.30 After party z degustacją potraw japońskich przygotowanych przez restaurację Kagami Sushi


Szlachetna Paczka 2018

Zachęcamy wszystkich dobroczyńców do wzięcia udziału w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji "Szlachetna Paczka".
Możemy sprawić, aby nadchodzące święta Bożego Narodzenia,były wyjątkowe dla obdarowanych przez nas osób.
Jesteśmy pewni, że po raz kolejny nie zabraknie ludzi wielkiego serca,
pragnących działać jak prawdziwy Św. Mikołaj - z ukrycia, z potrzeby serca, z chęci niesienia bezinteresownej pomocy.
Lista potrzeb - w holu przy wejściu do szkoły od strony parkingu oraz w Librusie.
Listy będą na bieżąco aktualizowane.
Jesteśmy w Paczce, bo chcemy pomagać !
Przyłącz się do akcji i pomóż skompletować paczkę świąteczną.
"Dziupla" Św. Mikołaja - jak zwykle u pani Joanny Głuch ( 1 piętro).
Mile widziane opakowanie podarunku w świąteczny papier ( umieszczamy karteczkę, co znajduje się w paczce i dla kogo jest przeznaczona). Jeśli nie macie czasu - czekamy na upominki, zapakujemy je starannie dołączając świąteczne życzenia.
Czynienie dobra grzeje serce!
Akcja trwa do 7 grudnia.


Wieczór filmowy klas 5a i 5b

16 listopada uczniowie klas 5a i 5b spędzili popołudnie w szkole.
W czasie wieczoru filmowego 25 osób integrowało się podczas oglądania dwóch filmów
i prowadzenia rozmów przy pałaszowaniu pizzy. Wszyscy dobrze się bawili!


"Matematyczne Przeboje"

Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Matematyczno-Plastycznym "Matematyczne przeboje!".
Uczestnik konkursu przygotowuje własnoręcznie dowolną techniką pracę plastyczną na temat "Matematyczne przeboje!".
Praca musi być wykonana na płaszczyźnie w dowolnej technice (malarskiej, rysunkowej, graficznej, mieszanej) w formacie A4 lub A3.
Będą oceniane pod kątem: zgodności z tematem, kreatywności w realizacji tematu i zastosowanych technik,
walorów artystycznych i estetycznych.
Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: 1-4 i 5-III.
Prace oddajemy pani Irenie Galilejczyk lub pani Anicie Kocek do 10 grudnia 2018 r.
Najlepsza praca w każdej kategorii będzie brała udział w II etapie (finał ogólnopolski).
Prace nie będą zwracane.
9-10.02.2019 r. odbędzie się wernisaż zwycięskich prac.
Regulamin znajduje się w strefie M+(tablice matematyczne).


Uroczyste świętowanie 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Świętowaliśmy setną rocznicę odzyskanie niepodległości.
Drużyny uczniowskie klas 4-8 brały udział w Biegu Niepodległości.
Uczestnicy wykazali się wielkim zaangażowaniem w sportowej rywalizacji
oraz doskonałą znajomością Symboli Narodowych.
W ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę
8 października odbyło się w poszczególnych grupach wiekowych Wspólne Śpiewanie Pieśni Patriotycznych .
9 listopada klasa 6 zaprosiła wszystkich na wspaniały apel.
Włączając się w Ogólnopolską Akcję Śpiewania Hymnu,
9 listopada o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie naszej szkoły bardzo uroczyście i godnie, wspólnie odśpiewali Hymn Polski.
Po tym wydarzeniu wszystkie klasy wyszły na podwórko szkolne, aby wysłać "Życzenia dla Niepodległej" i zaśpiewać wspólnie "Legiony".



Trzymaj formę

Klasy 5a i 5b w tym roku szkolnym przystąpiły do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego pt. Trzymaj formę.
Głównym celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin,
poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety.


Innowacja matematyczno-techniczna

W ramach innowacji matematyczno-technicznej "Na faktach" została nawiązana współpraca z Politechniką Śląską.
W wyniku tej współpracy, uczniowie klas objętych innowacją, będą brać udział w wykładach, warsztatach, pokazach i laboratoriach
prowadzonych przez wykładowców uczelni wyższej na terenie wydziałów Politechniki Śląskiej w Katowicach i Gliwicach.


Wyniki wyborów

Protokół z wyborów do Samorządu Uczniowskiego znajduje się na tablicy ogłoszeń.
Przewodniczącą została Joanna Hornik (42,5% poparcia).
Zastępcami zostali: Maksym Konefał i Jakub Krawczyk (8,8% poparcia).
Gratulujemy!


7 Festiwal Podróżniczy (klasy 7 - III) - konkurs Ethnic Outfit!

W dniach 28 i 29 listopada odbędzie się 7 Festiwal Podróżniczy "Odkrywcy Świata" adresowany do klas 7, 8 oraz III gimnazjum.
Jak zwykle zachęcamy wszystkich uczestników do przebierania się za egzotycznych mieszkańców świata.
W tym roku oprócz nagrody w postaci punktów za zachowanie (przebranie jako udział w pomocy organizacji uroczystości szkolnych)
odbędzie się głosowanie na najbardziej oryginalny strój etniczny (konkurs Ethnic Outfit!).
Zwycięzca głosowania otrzyma atrakcyjną nagrodę!
Liczymy, że ubierzecie na siebie fantazyjne stroje, które będą Wam towarzyszyły podczas dwudniowej imprezy
(np. strój japoński, afrykański, hinduski, arabski, chiński czy indiański).
Pamiętajcie tylko o jednym! Strój nie może ugruntowywać stereotypów, obrażać narody czy wywoływać kontrowersje
(np. niedopuszczalne przebranie za terrorystę).
Życzymy miłej zabawy!


Zbiórka na Fundację Dzieci Afryki - projekt CZYSTA WODA

PODARUJMY CZYSTĄ WODĘ MIESZKAŃCOM AFRYKI ! Zapraszamy do pierwszej zbiórki na Fundację Dzieci Afryki w roku szkolnym 2018/2019.
Rozpoczynamy projekt „CZYSTA WODA”, z którego środki będą przeznaczone na budowę studni,
zakup filtrów, agregatów czy naprawę urządzeń lub inne potrzeby związane z dostarczeniem czystej wody
dla ośrodków misyjnych i lokalnych społeczności na obszarach w których Fundacja prowadzi pomoc w Afryce (m.in. Kamerun, Etiopia, RŚA)
Pieniądze prosimy wrzucać do skarbonek w klasach do dnia 29 listopada 2018!
Ogłoszenie wyniku zbiórki odbędzie się podczas 7 Festiwalu Podróżniczego "Odkrywcy Świata"


Wyniki Wielkiego Finału XXI Szkolnego Konkursu Recytatorskiego

29 października 2018 r., Jury Szkolnego Konkursu Recytatorskiego w składzie:
przewodnicząca: p. Halina Krawczyk, członkowie: p. Irena Galilejczyk i p. Joanna Głuch wysłuchały recytacji Półfinalistów.
Po długich i trudnych obradach, Jury XXI SKR zdecydowało o przyznaniu następujących miejsc i wyróżnień we właściwych kategoriach:
Kategoria klas 1-3 SSP
I miejsce ex aequo: Lena Korga i Witold Heitzman z kl. 3
II miejsce: Antonina Janiszewska z kl. 3
III miejsce: Natalia Pęcherz kl. 3
Wyróżnienia: Hanna Siwczyk i Adam Góras z kl. 1a
Kategoria klas 4-6 SSP
I miejsce: Bartek Gruszka z kl. 4a
II miejsce ex aequo: Maja Lesisz i Jakub Krawczyk z kl. 6
III miejsce: Hanna Wieszczek z kl. 4b
Wyróżnienia: Olivia van der Coghen z kl. 4a i Weronika Brzuszkiewicz z kl. 4b
Kategoria klas 7-8 SSP i III SGŚ
I miejsce: Dominika Pyrek z kl. III SGŚ
II miejsce: Mateusz Pyrek z kl. 7a
III miejsce: Wanda Stawińska z kl. 7b
Wyróżnienie: Grzegorz Hoszek z kl. 8b
Wszystkim recytatorom serdecznie dziękujemy, a Laureatom i wyróżnionym gratulujemy.


Świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej

Wyśniona, wymarzona szkoła czy może ta przedstawiona w krzywym zwierciadle?
Która jest Wam bliższa? – na to pytanie starali się odpowiedzieć uczniowie klas 4a i 4b podczas akademii z okazji „Dnia Nauczyciela”.
W tym roku spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyło się 15 października.
Witając uczniów, pani dyrektor, Irena Galilejczyk zwróciła uwagę, że szkoła towarzyszy dzieciom w kluczowych latach.
Podkreślała, iż wiedza jest bardzo ważna i trzeba się uczyć przez całe życie.
Po wystąpieniu pani dyrektor nadszedł czas na akademię.
Przedstawiciele klasy 4a wspaniale odegrali role uczniów i surowych nauczycieli, którzy wygłaszali typowe dla belfrów powiedzenia.
Natomiast 4b opowiedziała o działaniu i zasługach Komisji Edukacji Narodowej, a Julia, Ala, Marysia i Victoria zaśpiewały dla pracowników SSP piosenkę, którą samodzielnie wymyśliły.
Całość dopełniły: wykonany wspólnie „Sen o szkole” i utwór „Kochani nauczyciele” – będący jednocześnie życzeniami dla naszych pedagogów.
Wszyscy pracownicy SSP i SGŚ otrzymali także czerwone różyczki.
Dzięki akademii z okazji DEN mogliśmy podziękować wszystkim, którzy tworzą nasze szkoły, a także… pośmiać się z zabawnych nauczycielskich powiedzonek.
Do zobaczenia za rok!


Praca " Życie historią pisane"

Serdecznie zapraszamy uczniów klas 4-8 i III SGŚ do napisania pracy na temat: „Życie historią pisane”.
Należy spisać wspomnienia dziadków, rodziców, krewnych znajomych związane z historią XX wieku.
Prace na kartkach formatu A4 proszę oddawać polonistkom do 5 listopada 2018 roku.
Najlepsze wspomnienia zostaną nagrodzone ocenami i zaprezentowane na szkolnej wystawie.


Festiwal Piosenki Dziecięcej

Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom Festiwalu Piosenki Dziecięcej.
Ze sprzedaży biletów uzyskaliśmy 68zł i przekażemy je do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami "FAUNA”
prowadzącego Społeczne Schronisko dla Zwierząt im. św Franciszka z Asyżu w Rudzie Śląskiej.
Dziękuję wykonawcom za wspaniałe występy, Rodzicom za pomoc w przygotowaniach i współudział w naszej zabawie.
Dziękuję rozśpiewanej publiczności za cudowną atmosferę i zapraszam za rok na kolejny Festiwal!
Zdjęcia z imprezy pojawią się wkrótce w galerii SSP


Zwycięzcy IX Szkolnej Wystawy Zwierząt Różnych

Zwycięzcą IX Szkolnej Wystawy Zwierząt Różnych oraz zdobywcą pierwszego miejsca w kategorii
"Najpiękniejszy Chomik" został chomik o imieniu Pusia, którego wystawiała Hania z klasy 3.
W kategorii "Najpiękniejszy Gryzoń Duży" pierwsze miejsce zdobył królik o imieniu Stefcia
wystawiany przez Marysię .
W kategorii "Najpiękniejsze Zwierzę Inne" pierwsze miejsce zajął żółw grecki o imieniu Tuptusia,
którego wystawiały Maja i Victoria .
Wszystkim wystawcom i publiczności serdecznie dziękujemy za poświęcony czas
i już teraz zapraszamy na Jubileuszową X Szkolną Wystawę Zwierząt Różnych


IX Szkolna Wystwa Zwierząt Różnych

Serdecznie zapraszamy wszystkich na IX Szkolną Wystawę Zwierząt Różnych, która odbędzie się 23 października (wtorek) o godzinie 16.00 w holu na 1 piętrze.
W czasie wystawy zaprezentować można wszystkie zwierzęta za wyjątkiem psów i kotów.


Festiwal Piosenki Dziecięcej

Regulamin Szkolnego Festiwalu Piosenki Dziecięcej 2018
1. Uczestnikiem może być solista lub zespół uczniów z kl.1-3 SSP oraz ich rodziców i dziadków.
2. Można wykonać dowolny utwór z repertuaru dziecięcego z towarzyszeniem podkładu muzycznego, instrumentu lub a cappella.
3. Wszyscy wykonawcy otrzymają dyplomy uczestnictwa. Najlepszym zostaną przyznane wyróżnienia.
4. Podczas Festiwalu zostaną przeprowadzone konkursy z nagrodami oraz zabawy, w których mogą wziąć udział widzowie i uczestnicy.
5. Zgłoszenia przyjmuje p.Ania Kolarczyk do poniedziałku 22 października.
6. Uwaga! Festiwal ma charakter imprezy zamkniętej, wstęp odbywa się po wykupieniu biletu w cenie min. 1 zł
Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na podopiecznych schroniska dla zwierząt FAUNA w Rudzie Śląskiej.
Zapraszamy Rodziców i Dziadków do udziału w naszej zabawie 24 października godz. 15.30-16.30 w sali kl.6


Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe

W listopadzie rozpoczynają się Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe dla Uczniów Szkół Podstawowych oraz dla Uczniów Gimnazjum.
Zainteresowani udziałem w tych konkursach uczniowie mogą zgłaszać się do nauczycieli przedmiotów do 19 października 2018 r.
Nauczyciele zapoznają Was z regulaminami, zakresami, warunkami i przebiegiem konkursów.
Wszelkie informacje o konkursach można znaleźć na stronie Kuratorium Oświaty w Katowicach

konkursy wojewódzkie


Klasa 2 w Rudach Raciborskich

Klasa 2 wybrała się 10 października 2018 roku na wycieczkę do Zabytkowej Stacji Kolejki Wąskotorowej w Rudach Raciborskich.
Podczas zajęć poznaliśmy od podszewki pracę kolejarza.
Dowiedzieliśmy się jak wygląda kabina lokomotywy ? Jak działa zwrotnica ?
Poznaliśmy proste sygnały kolejowe.
Zobaczyliśmy jak wygląda warsztat na kolei.
Następnie wzięliśmy udział w zawodach drezynowych na najlepszą drużynę parowozową.
Po zakończeniu części technicznej przejechaliśmy się zabytkowym pociągiem wąskotorowym.
Po przejażdżce napiliśmy się herbatki i zjedliśmy pyszne kiełbaski z ogniska.
Na foto relację zapraszamy do galerii zdjęć SSP


Młodzi twórcy

Uczniowie naszej szkoły stworzyli grę komputerową, traktującą o rasizmie, nietolerancji, ale też internetowym „hejcie”.
Nad całością pracowali niemal rok, najpierw przygotowali scenariusz, następnie stworzyli niezbędne grafiki, a całość „zaprogramowali”.
Jak przyznają zadanie nie było łatwe, a programowanie gier to żmudne i trudne zajęcie.
Mimo to już przymierzają się do kolejnego projektu.
Tymczasem swoją grę zaprezentowali w Katowicach podczas Nocnej Giełdy Gier Wideo, odbywającej się w ramach festiwalu Ars Independent.



Plebiscyt "Nauczyciel na medal"

Pani Dobrochna Wójcik została zgłoszona przez jednego z naszych Rodziców do plebiscytu „Nauczyciel na medal”.
Zachęcamy osoby pragnące docenić pracę naszej koleżanki , aby przyłączyć się do głosowania .
Nauczyciel na medal



XV Szkolna Wystawa Psów

Zwycięzcą XV Szkolnej Wystawy Psów została suczka rasy Chihuahua o imieniu Daisy, która wystawiała Klara z klasy 1a.
Na drugim miejscu uplasował się pies rasy Buldog Francuski Ramires, wystawiany przez Judytę z klasy 4b.
Trzecie miejsce przypadło suce rasy Ogar Polski o imieniu Tola, którą zaprezentował Kamil z klasy 3.
Wszystkim uczestnikom wystawy serdecznie dziękujemy za przybycie i już teraz zapraszamy do udziału w XVI Szkolnej Wystawie Psów.



Alfik Matematyczny

W środę 21 listopada 2018 odbędzie się ogólnopolski konkurs Alfik Matematyczny.
Konkurs ten jest przeznaczony dla uczniów od klasy 2 szkoły podstawowej do klasy III gimnazjum.
Zgłoszenia przyjmuje pani Anita Kocek do 26.10.2018 r.
Koszt: 10 zł
Zapraszamy


Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny MATEMATYKA w obiektywie

Zapraszamy do udziału w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym MATEMATYKA w obiektywie.
Regulamin konkursu na stronie Matematyka w obiektywie



The Bat Kid 2018

Zapraszamy do udziału w konkursie The Bat Kid.
Co to jest The Bat Kid?
Jest to Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego Słuchania ze Zrozumieniem
dla szkół podstawowych rozgrywany w trzech osobnych kategoriach: kl.IV, kl.V-VI oraz kl.VII-VIII.
Minimalna ilość uczestników wynosi 10 osób w każdej grupie wiekowej.
Jak wyglądają zadania?
Są to głównie krótkie scenki odgrywane przez native speakerów.
Dodatkowymi smaczkami są zadania z piosenką w języku angielskim oraz rozpoznawanie różnych dźwięków.
Uczniowie piszą swoje rozwiązania na kartkach, na których są kolorowe, atrakcyjne ilustracje.
Ile kosztuje uczestnictwo? Każdy uczestnik płaci 10,50 zł.
Jaki jest termin konkursu i do kiedy trwają zapisy?
9 edycja konkursu odbędzie się 13 grudnia 2018 r.
Zgłoszenia szkół będą przyjmowane do dnia 24 października 2018 r.
Prosimy o wpłaty w sekretariacie do 23 października.
Więcej informacji na stronie:
The Bat Kid



Memory Master edycja jesienna 2018

Memory Master jest konkursem leksykalnym z języka angielskiego,
ma zakres ogólnopolski i przeznaczony jest dla klas IV, V, VI, VII i VIII szkoły podstawowej.
Do konkursu można zgłosić minimum 10 osób.
Zgłoszenia do edycji jesiennej 2018 można dokonać do 12 października 2018 wpłacając 8 zł w sekretariacie.
Listy słów do poszczególnych kategorii oraz aplikacje mobilne do pobrania znajdują się na stronie:
Memory Master



Konkurs feynmanki

Co dwa tygodnie na tablicy matematycznej będzie się pojawiać zadanie w formie szyfru.
Rozwiązania w podanych terminach dostarczacie pani Anicie Kocek.
Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: 4-6 i 7-III.
Do konkursu można przystąpić w dowolnym momencie.
Każde poprawnie rozwiązane zadanie to 1 punkt.
Uzyskanie miejsc I-III będzie nagrodzone oceną z matematyki.
Zapraszamy!


XXI Szkolny Konkurs Recytatorski

Regulamin XXI Szkolnego Konkursu Recytatorskiego
1. W Konkursie biorą udział wszyscy uczniowie SSP i SGŚ.
2. Konkurs obejmuje trzy kategorie wiekowe:
• klasy 1-3 SSP
• klasy 4-6 SSP
• klasy 7 SSP-III SGŚ.
3. Konkurs odbędzie się w trzech etapach:
• I etap - klasowy - rozpocznie się 8 października, z każdej klasy zostaną wyłonieni przedstawiciele
reprezentujący klasę w II etapie-Półfinale.
Należy przygotować jeden dowolny publikowany utwór poetycki dostosowany do wieku recytatora.
• II etap – Półfinał –22 października- wezmą w nim udział zwycięzcy I etapu klasowego.
Oceniać ich będzie Jury Konkursu.
Uczniowie przygotują do recytacji jeden publikowany utwór poetycki dostosowany do wieku recytatora.
Może być utwór z pierwszego etapu.
• III etap Wielki Finał – 29 października – do tego etapu zakwalifikują się osoby wyznaczone przez Jury Konkursu w Półfinale.
Oceniać ich będzie Jury Konkursu.
Uczniowie przygotują do recytacji jeden publikowany utwór poetycki dostosowany do wieku recytatora.
Może być utwór z drugiego etapu.
• Wielka Gala Zwycięzców XXI Szkolnego Konkursu Recytatorskiego odbędzie się 30 października o godz. 14.00.
Na forum szkolnym zaprezentują się zwycięzcy Finału.
Publiczność będzie mogła przyznać Nagrodę Publiczności głosując na jednego, wybranego przez siebie recytatora.
Powodzenia!


Europejski Dzień Języków Obcych

26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych.
Z tej okazji odbył sie zapowiedziany konkurs.
Wyniki konkursu:
Konkurs międzyklasowy – Klasy 4-6
1. Klasa 6a (68%)
2. Klasa 4a (30%)
3. Klasy 4b/5a (26%)
4. Klasa 5b (24%)
Konkurs międzyklasowy – Klasy 7-III
1. Klasa 7a (75%)
2. Klasa III (42%)
3. Klasa 8b (36%)
4. Klasa 8a (35%)
5. Klasa 7b (31%)
Najlepsze wyniki indywidualne zamieszczono w ogłoszeniach w Librusie.
Gratulujemy!
Stosowne oceny-nagrody zostały wpisane do dziennika przez anglistki.


Konkurs na opowiadanie

Zapraszamy do udziału w konkursie pt. "Opowieści naszych pradziadków".
Należy napisać opowiadanie na 200-400 słów, którego akcja dzieje się na dawnej wsi.
W swojej historii trzeba umieścić jeden z obiektów znajdujących się w chorzowskim skansenie
(Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie"), np. wiatrak, młyn, stara szkoła.
Prace prosimy oddawać polonistkom do 5 listopada 2018 roku.
Dodatkowe informacje na stronie
konkurs na opowiadanie



Konkursy polonistyczne

Zapraszamy chętnych uczniów kl. 2-8 do wzięcia udziału w ogólnopolskich konkursach
Z poprawną polszczyzną na co dzień - I etap 19 października
Z ortografią na co dzień - I etap 22 października
Opłata za jeden konkurs wynosi 9,50zł
Wpłaty do końca tygodnia w sekretariacie.
Szczegółowy regulamin jest dostępny na stronie poprawna polszczyzna



Narodowe czytanie "Przedwiośnia"

"Każdy ma swoje miejsce ulubione w dzieciństwie. To jest ojczyzna duszy."
Stefan Żeromski – "Przedwiośnie"



XXIV Rajd Szkoły

21 września 2018 odbędzie się XXIV Rajd Szkolny.
Tym razem wybieramy się na Kozią Górę (do schroniska Stefanka).
Plan rajdu:
8.15 - zbiórka w szkole
8.30 - wyjazd
10.00 - wejście na szlak
ok. 11.30 - dojście do schroniska
ok.13.30 - zejście do autokarów
14.30 - przejazd powrotny
ok. 16.00 - powrót do szkoły.
Ubranie należy dostosować do warunków pogodowych!
Życzymy miłego wyjazdu!


Szkolna wystawa zdjęć i pamiątek z wakacji 2018

W dniu 10 września (poniedziałek) rozpocznie się szkolna wystawa pamiątek i zdjęć z wakacji 2018.
Pamiątki i zdjęcia można rozkładać na wcześniej przygotowanych przez szkołę stolikach naprzeciwko klasy 6
(były klub dla najmłodszych).
Uczniowie klas 1-3 przynoszą pamiątki do swoich klas, a następnie rozłożą je w ciągu dnia korzystając z pomocy wychowawcy
Wystawa skończy się w piątek 14 września.
Uwaga! Szczególnie cenne pamiątki lub takie, które stwarzają niebezpieczeństwo (jak np. ostre przedmioty)
nie powinny być przynoszone do szkoły!
Serdecznie zapraszamy!


Lista lektur szkolnych 2018/2019

Klasa IV
Janusz Christa Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)
Jan Brzechwa Akademia Pana Kleksa
Józef Wilkoń, Aleksandra Zgorzelska Nazywam się... Fryderyk Chopin
Andrzej Maleszka Czerwone krzesło
Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe Mikołajek

Klasa V
Clive Staples Lewis Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa
Ferenc Molnar Chłopcy z placu broni
Henryk Sienkiewicz W pustyni i w puszczy
Bolesław Prus Katarynka
Błażej Kusztelski Nazywam się.... Mikołaj Kopernik
Olaf Fritsche Skarb Troi

Klasa VI
Irena Jurgielewiczowa Ten obcy
Dorota Terakowska Władca Lewawu
John Ronald Reuel Tolkien Hobbit, czyli tam i z powrotem
Kornel Makuszyński Szatan z siódmej klasy

Klasa VII
Antoine de Saint-Exupery Mały Książę
Juliusz Słowacki Balladyna
Aleksander Fredro Zemsta
Charles Dickens Opowieść wigilijna
Adam Mickiewicz Dziady cz.II
Henryk Sienkiewicz Latarnik
Adam Mickiewicz Pan Tadeusz

Klasa VIII
Aleksander Kamiński Kamienie na szaniec
Stefan Żeromski Syzyfowe prace
Henryk Sienkiewicz Quo vadis
Sławomir Mrożek Artysta

Klasa III gimnazjum
Antoine de Saint-Exupery Mały Książę
Aleksander Kamiński Kamienie na szaniec


Zajecia pozalekcyjne

Uprzejmie informujemy, że zajęcia pozalekcyjne do wyboru rozpoczną się od 17 września.


Obiady w stołówce szkolnej

Osoby, które mają zamiar korzystać z obiadów abonamentowych w roku szkolnym 2018/2019
proszone są o zapisanie się w poniedziałek 3.09.18 w stołówce szkolnej od 8.00-11.00
Obiady abonamentowe za m-c wrzesień wynoszą 190,00 (19 x 10,00)


Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2018/2019
3 września 2018r.

8;00 – msza św. w kościele pod wezwaniem Dobrego Pasterza w intencji uczniów, rodziców i pracowników szkół
Zapraszamy pierwszoklasistów do Kościoła z tornistrami.
W czasie Mszy o godz. 8.00 rozpoczynającej rok szkolny, ksiądz poświęci tornistry i pobłogosławi pierwszoklasistów.

Klasy 1-3
9;00 – spotkanie w klasach z wychowawcami
9;20 - oficjalne rozpoczęcie nowego roku szkolnego (sala gimnastyczna)
ok. 10;00 – przedstawienie teatralne Teatr Własny (sala gimnastyczna)
ok. 11.00 - spotkanie z fotografem dla uczniów klas pierwszych

Klasy 4-8 SSP i III SGŚ
9;00 – oficjalne rozpoczęcie nowego roku szkolnego (sala gimnastyczna)
9.20 - spotkanie w klasach z wychowawcami



przydatne strony