Aktualności


Życzenia

Wszystkim nauczycielom, uczniom i rodzicom naszych uczniów życzę
spokojnych, pełnych słońca, pogody ducha i bezpiecznych wakacji, Irena Galilejczyk.


Uroczyste zakończenie roku szkolnego

24 czerwca 2016 r. uroczyście zakończymy rok szkolny 2015/2016.
Zapraszamy wszystkich na mszę św. w intencji uczniów, rodziców i pracowników naszych szkól o godz. 8.00
do kościoła p.w. Dobrego Pasterza w Chorzowie Batorym.
Klasy 1-6 SSP:
9.00-część oficjalna w sali gimnastycznej, potem spotkanie w klasach z wychowawcami.
Klasy I-III SGŚ 9.00-część oficjalna w sali widowiskowej, potem spotkanie w klasach z wychowawcami.
Do zobaczenia!


Wyniki konkursu z chemii Albus 2016

Dyplom laureata oraz nagrodę książkową zdobył Adam Miler z klasy I.

Dyplom laureata zdobył: Jacek Kruk z klasy I.

Dyplomy wyróżnienia zdobyli:
Arkadiusz Koziorowski z klasy IIb
Beata Pojda z klasy IIb
Emilia Kaczmarek z kl. III
Kuba Ćwiertnia z kl. III

Dyplomy uznania zdobyli:
Marek Pierwocha z kl.I
Dominika Gredka z klasy IIa
Maciej Lewandowski z klasy IIa
Igor Grudziński z klasy IIa
Magdalena Lesisz z klasy III.
Gratulujemy!


Zielona szkoła

Ubiegłe dwa tygodnie klasa trzecia spędziła na zielonej szkole w Mielnie Unieściu.
Gościliśmy w ośrodku Zółty Dworek, w którym panowała prawie domowa atmosfera.
Pogoda nam dopisała, więc większość czasu spędzaliśmy na plaży, bawiąc się, ale również poznając bałtycką przyrodę.
Nauczyliśmy się rozróżniać gatunki mew i małży.
Trudno opisać niezliczone atrakcje i przygody tego pobytu. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.



Fotoreportaż z kawiarenki literackiej


Memory Master- edycja wiosenna

Marek Brzyski z klasy 4a - dyplom laureata III stopnia,
Michał Klimontko z klasy 5a - dyplom laureata II stopnia,
Jakub Cerak z klasy 5a - dyplom laureata II stopnia,
Monika Dendra z klasy 5b -dyplom laureata II stopnia,
Kajetan Ornowski z klasy 5a -dyplom laureata II stopnia,
Dawid Bubała z klasy 5b -dyplom laureata III stopnia,
Mateusz Skrzypek z klasy 6 -dyplom laureata II stopnia.
Życzymy dalszych sukcesów !


2b na wycieczce

Klasa 2b wybrała się na wycieczkę dwudniową w góry Opawskie.
Zwiedzaliśmy bajeczny zamek w Mosznej, który przypomina zamek Disneyowski.
Później spacerowaliśmy u stóp Biskupiej Kopy. Dzień pierwszy zakończyliśmy zabawami na świeżym powietrzu,
jedzeniem pysznych kiełbasek i dyskoteką. W drugim dniu zwiedzaliśmy INTERAKTYWNY PARK ROSENAU w Pokrzywnej.
Pełni emocji i pozytywnych wrażeń wróciliśmy szczęśliwie do Chorzowa.



Ogólnopolski Konkurs "Z ortografią na co dzień"

Michał Klimontko z klasy 5a został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu "Z ortografią na co dzień".
Gratulujemy!


Zaproszenie na kawiarenkę literacką

Serdecznie zapraszamy na podsumowanie projektu edukacyjnego "Stąd nasz ród -1050 rocznica Chrztu Polski",
które odbędzie się 20 maja 2016r. o godzinie 17;00 w siedzibie szkoły.


"Miłość niejedno ma imię"

W XVII Miejskim konkursie recytatorskim dla szkół podstawowych i gimnazjów „Miłość niejedno ma imię"
uczennica klasy 5a, Marta Rutka, zajęła II miejsce w kategorii klas 4-6 szkół podstawowych
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Wyniki konkursu rzeźbiarskiego PTAKI - CUDAKI

Mamy zaszczyt poinformować, iż w konkursie rzeźbiarskim PTAKI CUDAKI przyznano czterdzieści pierwszych miejsc!
Prace były tak piękne, że zwycięzcami okazali się WSZYSCY biorący udział w zabawie.
Serdecznie gratulujemy !
Nagrody - wkrótce :)


Wyniki konkursu Kangur 2016

Laureatem Międzynarodowego Konkursu Matematycznego \"KANGUR 2016\" został Marek Brzyski z klasy 4a.

Wynik bardzo dobry zdobył Adam Miler z klasy I.

Wyróżnienia zdobyli:
Julia Pęcherz z klasy 2b,
Alicja Piwowarczuk z klasy 4a,
Kinga Gajda z klasy 5b,
Kornelia Koziorowska z klasy 6,
Igor Bykowski z klasy 6,
Jakub Ćwiertnia z klasy III.

Gratulujemy!


Wspaniały jubileusz

Ćwierć wieku istnienia naszej szkoły to powód do dumy i refleksji.
Obu nie zabrakło podczas Jubileuszowego Festiwalu Twórczości Artystycznej, który odbył się 22 kwietnia 2016 roku.
O godzinie 17.00 sala Starochorzowskiego Domu Kultury pękała w szwach.
Zjawili się w niej uczniowie, absolwenci, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły.
Nie zabrakło także przedstawicieli władz - Zastępcy Prezydenta Miasta ds. Społecznych
Witolda Ciężkowskiego oraz radnego Jacka Nowaka.
Wyjątkowymi gośćmi naszej imprezy byli uczniowie i nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół z Czech
(Základní škola Mělník - Pšovka) i Słowacji (Základní škola Jarna). Dyrektor tej drugiej,
Jan Kotman złożył na ręce pani dyrektor SSP i SGŚ, Ireny Galilejczyk specjalne życzenia jubileuszowe.
Prężnego rozwoju i utrzymywania wysokich wyników nauczania życzyli nam także przedstawiciele władz miasta
oraz zarządu Stowarzyszenia.
Po części oficjalnej przyszedł czas na bogatą i różnorodną część artystyczną.
Na scenie pojawili się członkowie wszystkich klas, a nawet absolwenci.
Ci ostatni wystąpili jako Verba Volant Reaktywacja i poprzez ballady zespołu
Stare Dobre Małżeństwo nadali naszej imprezie lirycznego charakteru.
Aktualnych uczniów SSP mogliśmy zobaczyć w popisach wokalnych (Małe Verba Volant i zespół MIX),
aktorskich (niezapomniany Żarcik) i recytatorskich (Dominika Pyrek).
Swoje możliwości zaprezentowała także drużyna zuchowa, której zbiórki odbywają się w naszej szkole.
Przedstawiciele SGŚ zaprezentowali się w innych formach artystycznych - klasa pierwsza przygotowała film
z okazji jubileuszu szkoły, a przedstawiciele klas drugich rozbawili salę skeczem dotyczącym podróży samolotem.
Starsi uczniowie pomagali także w podawaniu ciast i innych kwestiach organizacyjnych.
Nasze święto stało się również okazją do pomocy choremu Tymkowi.
Ten dzielny chłopiec choruje na nowotwór - siatkówczaka oka, którego leczenie jest kosztowne
i może odbywać się tylko za granicą. Chętni mogli wrzucać pieniądze do specjalnych puszek,
które zostaną przekazane rodzinie Tymka. Serdecznie dziękujemy wszystkim za ich ofiarność!
Spore emocje wzbudził występ nauczycieli SSP i SGŚ, którzy w regionalnych strojach z gracją
i wdziękiem zaprezentowali śląskie piosenki. Nic dziwnego, że poradzili sobie świetnie.
W końcu każdy nauczyciel ma w sobie coś z aktora.
Zakończenie imprezy było wzruszającym momentem.
Choć jubileusz obchodziły nasze szkoły , to na stołach SDK-u zagościł wspaniały tort.
Nic dziwnego, skoro dla wielu z nas SSP i SGŚ to nie tylko miejsce nauki i pracy, ale także drugi dom...



Wyniki Konkursu Logicznego Myślenia

Dyplom laureata oraz nagrodę książkową zdobył Marek Brzyski z klasy 4a.
Dyplom laureata zdobyli:
Paweł Gonsior z klasy 6
Monika Dendra z klasy 5b
Dominika Pyrek z klasy 6
Jakub Ćwiertnia z klasy III
Wojciech Dranka z klasy IIa
Igor Grudziński z klasy IIa.

Dyplom wyróżnienia zdobyli:
Jan Waszut z klasy 3a
Kinga Gajda z klasy 5b
Sonia Piwowarczuk z klasy 5b
Mateusz Skrzypek z klasy 6
Joanna Hornik z klasy 5b
Jakub Cerak z klasy 5a
Dominika Gredka z klasy IIa
Magdalena Lesisz z klasy III.

Gratulujemy!


Sukces w konkursie plastycznym

Anna Warzecha, uczennica klasy II B Społecznego Gimnazjum Śląskiego,
zdobyła pierwsze miejsce w miejskim konkursie plastycznym
„Mówię: Nie, krzywdzeniu innych. Bądźmy razem przeciwko agresji”.
Beata Pojda z klas IIB otrzymała wyróżnienie.
Gratulujemy uczennicom wrażliwości na krzywdę innych ludzi i zdolności plastycznych.


Narodziny gołąbków

"Tej wiosny mieliśmy okazję zobaczyć narodziny gołąbków.
A wszystko zaczęło się od tego, że do naszego karmnika na parapet klasy 1a przyleciała gołębica z gołębiem.
Kilka dni uwijali sobie w nim gniazdo z patyków. Później gołąb odleciał i gołębica została sama.
Po pewnym czasie gołębica zniosła dwa jajeczka, z których wykluły się pisklęta.
Zobaczcie sami, bo naszej Pani Dobrochnie udało się te ptasie narodziny sfotografować."
Oliwia z klasy 1a



25 Jubileuszowy Festiwal Twórczości Artystycznej

Serdecznie zapraszamy na jubileuszowy Festiwal Twórczości Artystycznej pt. "25 lat naszej Szkoły".
Na scenie, jak zwykle, same niespodzianki.
Aby nieco uchylić rąbka tajemnicy: zobaczymy obsypany nagrodami, teatr szkolny "Żarcik",
wysłuchamy piosenek w wykonaniu najmłodszych i najstarszych, będziemy mogli poznać naszych gości z Czech i Słowacji...
Nie może zabraknąć Was - drodzy Rodzice, Uczniowie i Nauczyciele - przecież to urodziny naszej Szkoły!
Do zobaczenia 22 kwietnia 2016 r. o godz. 17.00 w Starochorzowskim Domu Kultury w Chorzowie przy ul. Siemianowickiej.

Pragniemy, aby zechcieli Państwo przyłączyć się do wsparcia kosztownego leczenia małego Tymka.
Podczas naszego Jubileuszowego Festiwalu 22 kwietnia w SDK uczniowie naszej szkoły będą zbierali pieniądze na ten cel.
Mały Tymek choruje na siatkówczaka - nowotwór złośliwy oka.
W Polsce nie leczy się takich schorzeń - w Nowym Jorku prowadzi się terapię-kosztowną.
Wspomóżmy Tymka-przed nim całe życie :)


Wyniki konkursu Fox 2016

Gratulujemy wspaniałych wyników w tegorocznym Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego Fox 2016.
Marek Brzyski i Mateusz Pyrek z klasy 4a uzyskali taką samą ilość punktów - bardzo dobry wynik ( 1 pozycja w powiecie oraz 3 w regionie katowickim ),
Jan Małusecki z klasy 4a uzyskał dobry wynik ( 2 pozycja w powiecie),
Kornelia Koziorowska z klasy 6 - dobry wynik ( 3 pozycja w powiecie ),
Anna Warzecha z klasy 2B gimnazjum - bardzo dobry wynik ( 1 miejsce w powiecie oraz 4 miejsce w regionie ).


Dzieciaki na szóstkę

W międzyszkolnym chorzowskim konkursie "Dzieciaki na szóstkę"
MAJA LESISZ I JAŚ WASZUT z klasy 3 zajęli II miejsce
Serdecznie gratulujemy!!!


Rejonowy Konkurs Mitologiczny

Emilia Kaczmarek z klasy III gimnazjum zajęła I miejsce w Rejonowym Konkursie Mitologicznym.
Gratulujemy!


Wielkanocny Turniej Szachowy

30 marca odbył się Wielkanocny Turniej Szachowy, w którym wzięło udział 8 dwuosobowych drużyn.
Gra toczyła się w sześciu rundach po 10 minut na zawodnika, po których wyłoniono zwycięzców.
Na pierwszym miejscu podium stanął Jan Gawkowski- reprezentant klasy III gimnazjum, a za nim klasa IIA.
Trzecie miejsce przypadło klasie 4b SSP !
Serdecznie gratulujemy!



Maks Matematyczny - wyniki

W konkursie "Maks Matematyczny" bardzo dobry wynik zdobyli:
Marek Brzyski w kategorii klas czwartych,
Kinga Gajda w kategorii klas piątych.
Dobry wynik w kategorii klas pierwszych gimnazjum zdobył Adam Miler.
Gratulujemy!


Finał konkursu "Palcem po mapie...Europy"

Adam Miler z klasy I gimnazjum został zwycięzcą międzymiastowego konkursu geograficznego "Palcem po mapie...Europy".
Serdecznie gratulujemy!


Szkolna premiera zespołu MIX i teatrzyku "Żarcik"

W dniu 21 marca 2016 r. o godz.11.10 odbędzie się premiera szkolna zespołu MIX
i teatrzyku Żarcik.Proszę,aby wszyscy występujący pamiętali o strojach(
zespół MIX-dowolne,kolorowe przebranie związane z tematyką wykonywanych piosenek).
Do obejrzenia występów zapraszamy nie tylko naszych uczniów, a także rodziców, dziadków i przyjaciół.
Serdecznie zapraszamy!!!


Sukces teatrzyku "Żarcik"

Teatrzyk "Żarcik" zajął pierwsze miejsce na XVI Miejskim Festiwalu Kultury Młodzieży
Szkół Podstawowych i Gimnazjów.
GRATULUJEMY!!!


Regionalny konkurs "Znam mapę ... Europy"

Kinga Gajda z klasy 5B wygrała międzymiastowy konkurs pt. Znam mapę ... Europy.
Serdecznie gratulujemy!


XV Wojewódzki Konkurs Biblijny

W tegorocznej edycji XV Wojewódzkiego Konkursu Biblijnego w etapie szkolnym udział wzięło pięcioro uczniów.
Do etapu rejonowego zakwalifikowali się uczniowie: Magdalena Lesisz z klasy III i Arkadiusz Koziorowski z klady IIB.
W etapie rejonowym Arkadiusz Koziorowski zajął III miejsce.
Gratulujemy zdobytego miejsca.


V Szkolna Wystawa Kotów

Szkolna Wystawa Kotów odbędzie się w terminie późniejszym tj. 28 kwietnia 2016r.


Lekcja muzyki w siedzibie NOSPR w Katowicach

16 marca 2016 uczniowie klas IIa, IIb i III SGŚ wyjeżdżają do siedziby NOSPR w Katowicach.
Wyjazd o 11.00, powrót ok. 13.30. Koszt 7 zł.
Skarbnicy zbierają pieniądze do 14 marca 2016 r.
Pamiętajmy o właściwym stroju.


Rekolekcje wielkopostne dla uczniów SSP

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne odbędą się w dn. 7-9 marca 2016 w kościele p.w. Dobrego Pasterza w Chorzowie Batorym
Klasy 1-3 rozpoczynają zajęcia w kościele o godz. 9.30, klasy 4-6 o 11.00.
Przed rekolekcjami i po powrocie z kościoła będą odbywały się lekcje i zajęcia pozalekcyjne wg planu.


Konkurs literacki

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie oraz Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego
zapraszają do udziału w Ogólnopolskim Międzyszkolnym Konkursie Literackim o "Złote Pióro Prezydenta Jaworzna".
Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie jednego samodzielnie napisanego utworu literackiego,
nigdzie niepublikowanego i nienagradzanego oraz spełnienie warunków:
- wiersz ( maksymalnie 1 strona A4, czcionka 11 Times New Roman),
-opowiadania ( maksymalnie 2 strony A4, czcionka 11 Times New Roman).
Poloniści czekają na gotowe prace do 18.03.2016.


Wyniki konkursów polonistycznych

Do finału Ogólnopolskiego Konkursu Z poprawną polszczyzną na co dzień zakwalifikowała się uczennica kl. 3 Maja Lesisz.
Do finału Ogólnopolskiego Konkursu Z ortografią na co dzień zakwalifikował się uczeń kl. 5a Michał Klimontko
Serdecznie gratulujemy !!!

Wyniki Małego OKR

I miejsce w eliminacjach miejskich Małego OKR zajęła Dominika Pyrek z klasy VI,
natomiast Mateusz Pyrek z klasy IVa zajął miejsce II.
Gratulujemy i trzymamy kciuki!
,/p>


Memory Master - edycja wiosenna

Zapraszamy do udziału w wiosennej edycji konkursu Memory Master, która odbędzie się 12 kwietnia 2016.
Tym razem w konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas 4- 6 szkoły podstawowej
oraz klas 1-3 gimnazjum.
Zapisy trwają do 16 marca, opłata 8 zł w sekretariacie.
Szczegółowe informacje wraz z listą słówek do opanowania znajdują się na stronie :
memory master

Zapraszamy !


Konkurs na najpiękniejsze zdjęcie z ferii zimowych

Wszystkich zainteresowanych udziałem w konkursie prosimy o dostarczenie do 4 marca 2016
2-3 zdjęć z ferii w formie analogowej lub elektronicznej
sekretariat@spoleczna.org z dopiskiem Konkurs.
Uczniowie klas starszych dostarczają zdjęcia zrobione samodzielnie.
Powodzenia!


Wyniki etapu miejskiego konkursu "Palcem po Mapie Europy" dla gimnazjów

W etapie miejskim konkursu geograficznego "Palcem po Mapie Europy" dla uczniów gimnazjum
Adam Miler (klasa I) zajął miejsce pierwsze!
Naszą szkołę w konkursie reprezentowali również:
Wiktoria Noparlik z klasy II b (V miejsce) oraz Mateusz Hadaś z klasy I (VII miejsce).
Cała trójka zakwalifikowała się do etapu regionalnego.
Gratulujemy!


Klasy 4-6 Lekcja w kinie

16 marca 2016 uczniowie klas 4-6 wybierają się do Chorzowskiego Centrum Kultury na lekcję w kinie.
W tym roku temat lekcji to Język filmu. Plany, światło, kolor, kompozycja.
Wyjazd ze szkoły o godz. 10. 50, powrót ok. 14.00.
Koszt lekcji i transportu wynosi 27 zł. Pieniądze prosimy wpłacać do 14 marca 2016.


Obchody Dziwnego Święta :)

Nie od dziś wiadomo, że aby dobrze się bawić i czegoś nauczyć, nie trzeba wielkich nakładów ,
a jedynie zaangażowanie i ciekawe pomysły.
Uczniowie gimnazjum pod okiem pani Grażyny Drewniak - Rączki
przygotowali zabawy i pokazy dla swoich młodszych kolegów.
Można było zobaczyć jak działa ziemniaczana elektrownia, wziąć udział w biegu z ziemniakiem
oraz w ziemniaczanym hokeju, przygotować zimniaczane pieczątki
oraz ciecz nienewtonowską, a także pisać znikającym atramentem.
Udał się równiez pokaz zatytułowany " Tajemniczy ogień".
Zapraszamy z rok, kto zgadnie, co dziwnego bedziemy świętować ? :)


Warsztaty nasienne

Uczniowie klasy 3 odwiedzili Ogród Ślaski w Świerklańcu.
Uczestniczyliśmy w warsztatach dotyczących nasion.
Dowiedzieliśmy się dużo o ich wartościach odżywczych i mogliśmy skosztować pysznych kiełków.
Wspaniale spędziliśmy czas w otoczeniu wspaniałych roślin i zwierząt.


Wyniki etapu miejskiego XIII Regionalnego Konkursu " Znam Mapę... Europy"

W dniu 8.02 odbył się miejski etap XIII Regionalnego Konkursu " Znam Mapę...Europy" dla uczniów szkół podstawowych.
Reprezentujący naszą szkołę uczniowie osiągnęli następujące wyniki:
Kajetan Ornowski (kl.5a) i Kinga Gajda (kl.5b)- 1 miejsce
Michał Klimontko (kl.5a) - 4 miejsce
Joanna Hornik (kl.5b) - 7 miejsce.
Cała czwórka będzie reprezentowała miasto Chorzów podczas finału regionalnego w dniu 10.03.
Serdecznie gratulujemy!


Wyniki Wielkiego Dyktanda Szkolnego

Klasy IV-VI
I miejsce Dominik Ploch (kl. VI)
II miejsce Kinga Gajda (kl. Vb)
III miejsce Małgorzata Waszak (kl. VI) i Michał Klimontko (kl. Va)
wyróżnienie Mateusz Pyrek (kl. IVa)

Gimnazjum
I miejsce Tomasz Zarębski (kl. III)
II miejsce Julia Wojciechowska (kl. IIa)
III miejsce Magdalena Lesisz (kl. III)
wyróżnienie Jacek Kruk (kl. I)
Gratulujemy!


Mistrz Ortografii

Z radością informujemy, że ze względu na wysoki poziom tegorocznych finalistów,
przyznano tytuły MISTRZÓW ORTOGRAFII dla:
Jakuba Krawczyka
Filipa Klewka

WICEMISTRZYŃ ORTOGRAFII dla:
Mai Lesisz
Ani Dębskiej

WYRÓŻNIENIE dla Pawła Tilszera z klasy 2A
GRATULUJEMY!!!


Sukces szachistów

Drużyna uczniów naszych szkół zajęła I miejsce w Szachowej Lidze Szkół Chorzowa
o Puchar Prezydenta Miasta 2015 /2016.
Na swoich szachownicah I miejsca wywalczyli:
Paweł Gonsior z klasy 6 SSP
Dominika Gredka z klasy 2A SGŚ oraz
Jan Gawkowski z klasy 3 SGŚ
Brawo!


Konkurs Kuratoryjny z Matematyki

Jakub Ćwiertnia zakwalifikował się do III etapu Konkursu Kuratoryjnego z Matematyki.
Gratulujemy!


Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu ALFIK HUMANISTYCZNY

Szkoła Podstawowa:
-bardzo dobry wynik (Im. w województwie śląskim w swojej kategorii wiekowej) oraz pendrive uzyskał Marek Brzyski kl. 4a
-bardzo dobry wynik Mateusz Pyrek kl. 4a oraz Piotr Wajsprych kl. 4b
-dobry wynik Marcelina Stolarz kl. 4a, Alicja Piwowarczuk kl. 4a oraz Katarzyna Kocek kl. 4a

GIMNAZJUM
-bardzo dobry wynik (Im. w województwie śląskim w swojej kategorii wiekowej) oraz pendrive Michał Małusecki kl. I
-bardzo dobry wynik (II m. w województwie śląskim w swoich kategoriach) Magdalena Lesisz kl. III
oraz Arkadiusz Koziorowski kl. IIb
-wynik dobry Igor Grudziński kl. IIa
Brawo i gratulujemy!!!


ALFIK MATEMATYCZNY - wyniki

Tygodniowy pobyt na obozie w Serpelicach zdobył Marek Brzyski z klasy 4a.

Bardzo dobry wynik oraz darmowy udział w konkursie MAKS zdobyli:
Kinga Gajda z klasy 5b
Adam Miler z klasy I.

Bardzo dobry wynik uzyskali:
Adam Skrzypek z klasy 5b
Igor Grudziński z klasy IIa
Jakub Ćwiertnia z klasy III.

Dobry wynik w konkursie uzyskali:
Julia Pęcherz z klasy 2b
Jacek Przybytek z klasy 3
Jakub Cerak z klasy 5a.

Gratulujemy!


Memory Master edycja jesienna

W Ogólnopolskim Konkursie Leksykalnym z Języka Angielskiego
w kategorii klas V:
Kajetan Ornowski- został Laureatem III stopnia,
Jakub Cerak- został Laureatem III stopnia,
Agnieszka Madeja-zdobyła wyróżnienie.
W kategorii klas VI:
Mateusz Skrzypek- został Laureatem II stopnia.
Serdecznie gratulujemy!!!


Konkurs Przedmiotów Ścisłych

Do drugiego etapu Konkursu Przedmiotów Ścisłych, który odbędzie się 3.02.2016 r. zakwalifikowali się uczniowie:
Dominika Gredka i Arkadiusz Koziorowski.
Gratulujemy i trzymamy kciuki!


The Bat Kid 2015 - wyniki

W konkursie sprawdzającym umiejętność słuchania ze zrozumieniem w języku angielskim The Bat Kid
w kategorii klas 4 - II miejsce zajął Mateusz Pyrek z klasy 4a , III miejsce Katarzyna Kocek z klasy 4a,
w kategorii klas 5-6 II miejsce zajął Igor Bykowski z klasy 6.
Congratulations !


Konkurs Biblijny

Magdalena Lesisz i Arkadiusz Koziorowski zakwalifikowali się do etapu rejonowego Konkursu Biblijnego.
Gratulujemy i życzymy powodzenia.


Konkurs Mitologiczny

Gratulujemy Emilii Kaczmarek z klasy III, która zakwalifikowała się do rejonowego etapu Konkursu.


Regionalna Olimpiada Bytomska - II etap

Do kolejnego etapu Regionalnej Olimpiady Bytomskiej z Języka Angielskiego zakwalifikowali się :
Kornelia Koziorowska, Dominika Pyrek i Mateusz Skrzypek z klasy 6 oraz Kinga Gajda z klasy 5b.
Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki 9 lutego.


Wyjście do Filharmonii Śląskiej

21 stycznia 2016 r., w czwartek, wszyscy uczniowie naszych szkół wybierają się na koncert
do Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Jest to koncert z cyklu Młoda Filharmonia i w tym roku nosi tytuł Superbohaterowie muzyka z filmów i gier.
Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod kierownictwem Krzysztofa Dobosiewicza.
Wyjazd ze szkoły ok. godz. 10.00, powrót na lekcje ok. 12.30.
Koszt biletu i transportu wynosi 25 zł.
Pieniądze proszę wpłacać w sekretariacie do 18 stycznia 2016 r.
Bardzo proszę, aby skarbnicy klas starszych zebrali pieniądze w swoich klasach
i wpłacili całość do sekretariatu do poniedziałku 18 stycznia 2016 r.
Proszę pamiętać o właściwym stroju.


Konkurs na reportaż

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na reportaż radiowy, literacki lub filmowy
pt. "Chorzów w oczach młodych chorzowian".
Materiał można przygotować w maksymalnie trzyosobowych zespołach.
Zgłoszenia przyjmują polonistki do 22 stycznia.


Wesołych Świąt życzą !!!


Jasełka w prezencie

W dniu 18 grudnia 2015 roku uczniowie klasy 3 odwiedzili z przedstawieniem jasełkowym
Dzienny Dom Pomocy w Chorzowie Batorym.
W przepięknych strojach przybliżyli historię Bożego Narodzenia, zaprosili do wspólnego kolędowania,
a także obdarowali zgromadzoną publiczność kartkami świątecznymi wykonanymi w trakcie zajęć świetlicowych.
Był to niesamowity dzień zarówno dla uczniów jak i podopiecznych Dziennego Domu Pomocy.



Wyniki konkursów polonistycznych

Do II etapu konkursu "Z poprawną polszczyzną na co dzień" zakwalifikowali się uczniowie:
Alicja Janek, Artur Orman, Julia Pęcherz, Julia Szoka, Malwina Skrodzka, Paweł Tilszer, Anna Dębska,
Emilia Walczak, Maja Lesisz, Wojtek Konarzewski, Marek Brzyski, Mateusz Pyrek, Joanna Hornik, Martyna Lesisz,
Monika Dendra, Dominika Pyrek, Kornelia Koziorowska.
Gratulujemy!!!
II etap odbędzie się 11 stycznia 2016r. w naszej szkole.

Do II etapu konkursu "Z ortografią na co dzień" zakwalifikowali się uczniowie:
Alicja Janek, Artur Orman, Julia Pęcherz, Malwina Skrodzka, Paweł Tilszer, Anna Dębska,
Dorota Stachurska, Maja Ligocka, Marek Brzyski, Mateusz Pyrek, Joanna Hornik, Michał
Klimontko, Kornelia Koziorowska.
Serdeczne gratulacje!!!
II etap odbędzie się 12 stycznia 2016r.


Zwycięzcy Szkolnego Turnieju Szachowego

W Szkolnym Turnieju Szachowym zdobywcami 3 pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach zostali:
klasy 2-3
1. Wojciech Konarzewski
2. Swarlik Michał
3. Klety Jakub
Wśród dziewcząt najlepsza była Matylda Kruszona.
klasy 4-6
1. Gonsior Paweł
2. Cimr Alex oraz Lenik Bartłomiej
Wśród dziewcząt najlepsza była Alicja Piwowarczuk
klasy I-III
1. Gredka Dominika
2. Gawkowski Jan
3. Kruk Jacek
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w Turnieju.


Chorzów – Melnik – Żilina

W dniach 10-12 grudnia miało miejsce pierwsze spotkanie dyrektorów trzech współpracujących ze sobą szkół
– naszej, czeskiej (współpraca od 2010 roku) oraz słowackiej (pierwszy kontakt na początku roku 2015).
Przedświąteczne spotkanie miało na celu zaplanowanie działań na rok 2016.
Najbliższym wspólnym wydarzeniem ma być wizyta czeskich i słowackich dzieci w Chorzowie.
Tematem trójstronnego spotkania będą osobliwości przyrodnicze naszego miasta i regionu.



Przygotuj anioła

Zapraszamy uczniów SSP i SGŚ do udziału w konkursie plastycznym, którego celem jest wykonanie anioła
w formie pracy płaskiej - kolażu, płaskorzeźby wykonanej w dowolnej technice plastycznej,
z dowolnych materiałów (oprócz szkła), rysunku, pracy malarskiej, tkaniny lub grafiki.
Szczegółowe informacje :
ogólnopolski konkurs plastyczny "Anioł 2016"


Kino w szkole

Uczniów gimnazjum i klasy VI SSP zapraszamy na wieczór filmowy!
Spotkajmy się 18 grudnia (piątek) o godzinie 16.45 i poznajmy historię Jay'a Moriarity'ego - surfera,
który postanowił zmierzyć się z jedną z najwyższych fal na świecie! ( "Wysoka fala", reż. Curtis Hanson i Michael Apted).
Chęć udziału w wieczorze filmowym prosimy zgłosić u p. Anity Kocek, Bożeny Kruk lub Ewy Siwczyk.
Serdecznie zapraszamy!


Podziękowania - Szlachetna Paczka 2015

Szanowni Paczkowicze ! Serdeczne podziękowania za serce, czas, wielkoduszność i szczodrość.
Dzięki Wam Szlachetna Paczka 2015 została zapakowana w mnóstwo pudeł, pudełeczek, torebek
i trafiła do dwóch Rodzin oraz do samotnej Pani.
Relacje z dostarczenia paczek można śledzić klikając w linki :
rodzina samotnie wychowującej mamy

samotna pani

rodzina samotnie wychowującego taty


Jeszce raz dziękujemy i do następnej paczki :)



Wyniki Wojewódzkiego Konkursu Dziennikarskiego

Wiktoria Noparlik z klasy II b gimnazjum zajęła III miejsce W Wojewódzkim Konkursie Dziennikarskim SZPALTA Junior.
Gratulujemy!


Najpiękniejsze kartki świąteczne

Najpiękniejsze analogowe :)kartki świąteczne
Klasy 4-6

Miejsce 1 - Monika Dendra 5b
Miejsce 2 - Agata Przedpełska 5a
Miejsce 3 - Ewa Lewandowska 4a
Klasy 1-3
Miejsce 1 - Malwina Skrodzka 2b
Miejsce 2 - Wiktoria Biernacka 3a
Miejsce 3 - Alicja Janek 2a
Gratulacje !


Konkurs Mitologiczny dla gimnazjalistów

Eliminacje szkolne odbędą się 08.01.16.
Eliminacje szkolne odbędą się 08.01.16. Do kolejnego etapu kwalifikuje się dwóch najlepszych uczestników.
Zgłoszenia przyjmuje Pani Iwona Walczak do 22.12.15.
Obowiązkowy zakres materiału:
- J. Parandowski "Mitologia"
- P. Nosal, P. Wietrzykowski "Po nitce do kłębka" (pojęcia mitologiczne)


Szkolny Turniej Szachowy

17 grudnia ( czwartek) odbędzie się w naszej szkole Szkolny Turniej Szachowy.
Osoby zainteresowane udziałem w Turnieju proszone są o kontakt z panią Magdą Bocheńską lub panią Asią Parczyk
do piątku 11 grudnia do godziny 15.00 w celu wpisania się na listę uczestników.


Wyniki XV Konkursu Wiedzy Chemicznej


Emilia Kaczmarek i Jakub Ćwiertnia zajęli I miejsce w XV Konkursie Wiedzy Chemicznej, serdecznie gratulujemy!


IV Festiwal Podróżniczy

IV Festiwal Podróżniczy Odkrywcy Świata za nami. W dniach 18 - 19 listopada 2015, w Społecznym Gimnazjum Śląskim odbył się IV Festiwal Podróżniczy Odkrywcy Świata,
zorganizowany przez geografa - pana Łukasz Wagę . Dwudniowy festiwal obfitował w atrakcje,
a do najciekawszych z nich należały tańce latynoamerykańskie oraz spotkanie multikulturowe z obywatelami Syrii i Sri Lanki.
Z kolei podróżnik Mieczysław Bieniek, swoimi opowieściami rozbawił całą salę.
Festiwal zakończyła degustacja potraw kuchni wschodnioazjatyckiej.
Impreza wywarła na uczniach wiele pozytywnych emocji.
Już dziś zapraszamy na kolejną - V edycję. Do zobaczenia za rok!



Buro Podróży 2015

Uczniowie klas 4-6, uczęszczający na zajęcia kółka turystyczno - krajoznawczego,
jak co roku, przygotowali stanowiska poświęcone wybranym państwom świata.
W tym roku korytarz szkolny wypełnił się aż dwunastoma stolikami.
Pomysłowość uczniów zaskoczyła wszystkich, gdyż degustacje potraw, prezentacje strojów ludowych,
czy modeli z klocków LEGO, to tylko niektóre przykłady niesamowitego zaangażowania uczniów.



VI Miejski Konkurs Frazeologiczny

Emilia Kaczmarek i Magdalena Lesisz z klasy III gimnazjum zajęły III miejsce
w VI Miejskim Konkursie Frazeologicznym "Z przymrużeniem oka".
Gratulujemy!


Mistrzostwa Chorzowa Gimnazjów w Szachach

Jan Gawkowski z klasy III SGŚ zajął trzecie miejsce w Mistrzostwach Chorzowa Gimnazjów w Szachach
w kategorii chłopców w roku szkolnym 2015/16.
Serdecznie gratulujemy.


Promuj Śląsk

Uczennica klasy 5a Agnieszka Madeja zdobyła II miejsce
w XVII TURNIEJU SZTUKI RECYTATORSKIEJ "PROMUJ ŚLĄSK".
Gratulujemy!


Szlachetna Paczka 2016

Rusza kolejna edycja Szlachetnej Paczki.
Zegar zaczyna tykać :) Nastawiony jest na dobroczynność !
Zapraszamy wszystkich chętnych, zasady jak przed rokiem.
Ogłoszenia znajdą się na drzwiach wejściowych z tylu szkoły oraz na tablicy ogłoszeń analogowo i via Librus :)
Potrzeby zrealizowane zostaną zakreślone , ogłoszenie w Librusie będzie aktualizowane
i uszczuplane o rzeczy, które uda się zgromadzić.
Rzeczy składamy w bibliotece szkolnej lub w gabinecie pani Asi Gluch.
Nie czekajcie, każdy dar serca się liczy !!!
Aktualne zapotrzebowanie potrzebujących w ogłoszeniach Librus
Razem możemy więcej !!!
Szlachetna Paczka



Fox 2016

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów wszystkich typów szkół i odbywa się w 5 kategoriach wiekowych:
Kittens (kl. III-IV SP) Bunnies (kl. V-VI SP),
Ducks (kl. I-II gimnazjum),
Lions (III kl. gimnazjum, I kl. liceum).
Zapisy do 10 stycznia u pan uczących angielskiego, oplata 9 zł.
Konkurs odbędzie się 1 marca 2016 r.
Zagadnienia do opracowania w celu przygotowania się do tzw. "trzech pytań gratis" (czyli o podanej wczesniej tematyce):
Kittens: Christmas
Bunnies: Easter
Ducks: Thanksgiving
Lions: Bonfire Night
Wykaz lektur obowiązujących w konkursie FOX 2016:
Kittens - "The Short Necked Giraffe"
Bunnies - "Gulliver in Lilliput"
Ducks - "Oliver Twist"
Lions - "Wuthering Heights"


Miejski Konkurs Przedmiotów Ścisłych

13 stycznia 2016 r. o godzinie 12.00 odbędzie się I etap Miejskiego Konkursu Przedmiotów Ścisłych.
Uczestnicy rozwiązują 5 zadań otwartych; po jednym z matematyki, fizyki, chemii, biologii i geografii.
Zgłoszenia przyjmuje pani Anita Kocek do 8.01.2016 r.
Zapraszamy :-)


Ogólnopolski Konkurs Logicznego Myślenia

Ogólnopolski Konkurs Logicznego Myślenia dla uczniów oddziałów 1-6 SSP i I-III SGŚ
odbędzie się 11 marca 2016 r.
Zgłoszenia przyjmuje pani Anita Kocek do 5.02.2016 r.
Koszt: 9 zł (płatne w sekretariacie, uczniowie klas 4-6 i I-III wpłacają do skarbnika, który zanosi pieniądze do sekretariatu).


Kangur 2016

Ogólnopolski Konkurs KANGUR 2016 dla uczniów oddziałów 2-6 SSP i I-III SGŚ
odbędzie się 17 marca 2016 r. o godzinie 9.00.
Zgłoszenia przyjmuje pani Anita Kocek do 22.01.2016 r.
Koszt: 9 zł (płatne w sekretariacie, uczniowie klas 4-6 i I-III wpłacają do skarbnika, który zanosi pieniądze do sekretariatu).
Zapraszamy !


Regionalana Bytomska Olimpiada Języka Angielskiego

Zapraszamy uczniów klas 4-6 SSP do udziału w Regionalnej Bytomskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego.
I etap test gramatyczno-leksykalny,
II etap test badający umiejętności czytania i słuchania ze zrozumieniem oraz krótka forma pisemna (ok. 100 słów),
III etap sprawdzający umiejętności wypowiadania się na podany temat oraz opis obrazka.
Termin I etapu olimpiady to 15 grudnia 2015 (wtorek), godz. 9:00. Czas trwania -60 min.
Ten etap odbędzie się w szkołach.
II etap (termin 9 lutego 2016r - wtorek, godz. 9:00) odbędzie się w Bytomiu.
Do III etapu przechodzi 10 najlepszych uczniów tzw. TOP TEN.
III etap - (termin 19 kwietnia 2016r - wtorek, godz. 9:00) będzie miał miejsce w SP nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu.
Po zakończeniu III etapu zostanie wyłoniona grupa najlepszych uczestników.
Wyniki uczniów będą sumowane po każdym zakończonym etapie.
Uczestnikami konkursu nie mogą być uczniowie, którzy przebywali w kraju anglojęzycznym
dłużej niż 5 miesięcy w ciągu jednego wyjazdu w okresie ostatnich 6 lat.
Zakres materiału: gramatyka i słownictwo z klas 1-6 (zgodne z podstawą programową), w tym szczególnie:
- Czasy PRESENT SIMPLE, PRESENT CONTINUOUS, PRESENT PERFECT, PAST SIMPLE;
- Konstrukcje wyrażające przyszłość: BE GOING TO DO STH, PRESENT CONTINUOUS;
- Stopniowanie przymiotników; rzeczowniki policzalne i niepoliczalne; czasowniki modalne;
- Wypowiadanie się na temat: MY FAMILY, MY HOBBY, SPARE TIME, LIKES/DISLIKES, SCHOOL,
MY FAVOURITES, COMPUTERS, SPORTS, SHOPPING, FOOD, TOWN.


Wieczornica uczniów gimnazjum z okazji obchodow 11 listopada


Obchody Święta Odzyskania Niepodległości

Z okazji Święta Odzyskania Niepodległości w naszej szkole odbył się uroczysty apel przygotowany przez klasy piąte.
Dzieci przedstawiły dzieje Polski od czasów Mieszka I aż do współczesności.
Odbył się uroczysty wjazd komendanta Piłsudskiego wśród wiwatującego tłumu.
Apel zakończył się koncertem pieśni patriotycznych.



W październiku uczniowie naszych szkół wykonali różne zadania dotyczące uczczenia Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Najmłodsze dzieci ozdobiły szkołę kolorowankami patriotycznymi, te z klas IV napisały życzenia dla Polski,
klasy V i VI wzięły udział w Biegu dla Niepodległej,
Gimnazjaliści napisali rozprawkę na temat współczesnego patriotyzmu, narysowali portrety Patriotów oraz rysunki symboli narodowych.


IV Festiwal Podrózniczy

W dniu 18 listopada 2015 rozpocznie się czwarta edycja gimnazjalnego festiwalu podróżniczego.
Przez dwa dni korytarz szkolny zamieni się w paletę egzotycznych barw, dźwięków i zapachów.
Waszą imprezę dopełni projekt "Biuro Podróży", przygotowany przez młodszych uczniów.
Większość z Was pamięta o tym, że rok temu narodził się pomysł przebierania się za egzotycznych mieszkańców świata.
Liczymy, że na obecnej edycji Festiwalu dołączycie się do zabawy i włożycie na siebie fantazyjne, etniczne ubrania, które będą Wam towarzyszyć podczas dwudniowej imprezy
(np. strój japoński, afrykański, hinduski, arabski, chiński czy indiański).

Harmonogram imprezy
Środa 18 listopada 2015
11.10 Oficjalne otwarcie IV Gimnazjalnego Festiwalu Podróżniczego "Odkrywcy Świata 2015"
11.30 Gimnazjaliści dla świata - występ wokalny
11.35 Prezentacje uczniowskie - cz. 1
1. "Indonezja - na lądzie i pod wodą" - Wiktor Światowski i Wojciech Dranka (klasa II a)
2. "Pod słońcem Italii" - Dominika Saft i Anna Warzecha (klasa II b)
12.15 Biuro podróży 2015
13.00 Tańce latynoamerykańskie - warsztaty z Anetą i Łukaszem Minorczykami
13.45 Przerwa
14.05 Spotkanie z podróżnikiem: Mieczysław Bieniek "Z Hajerem w cztery strony świata"
15.30 Film pt. "Pierwszoklasista" - reż. Justin Chadwick (Kenia, USA, Wielka Brytania)
17.00 Zakończenie pierwszego dnia Festiwalu

Czwartek 19 listopada 2015
10.00 Rozpoczęcie drugiego dnia Festiwalu
10.05 Krótka opowieść o chińskim smoku
10.15 Prezentacje uczniowskie - cz. 2
1. "Hawaje - wyspy kwiatów, piór i aloha!" - Julia Kaczmarek i Magda Kiwer (klasa I)
2. "Indie - w objęciach sari" - Wiktoria Noparlik i Karolina Wałach (klasa II b)
3. "RPA - kraj diamentów i niepokojów" - Łukasz Kuc i Michał Paszek (klasa III)
11.10 Po innej stronie świata - spotkanie multikulturowe z Ratnasiri Suriya Arachim (Lankijczykiem) i Shahadai Aljalghim (chrześcijańskim Syryjczykiem)
12.40 Muzyka z różnych stron świata - quiz
13.30 Przerwa
13.50 Sklep kolonialny, czyli skąd pochodzą przyprawy świata?
14.30 Prezentacja filmu "Way to Bangladesh" oraz spotkanie z jego autorem Aleksandrem Barteckim
16.20 Adopcja serca - podsumowanie zbiórki na afrykańskich podopiecznych i zamknięcie Festiwalu
16.30 After Party Orientalne z degustacją potraw wietnamskich, chińskich i tajskich.

Na szkolną imprezę zapraszamy również absolwentów i rodziców.


Konkurs plastyczny dla gimnazjum

Na konkurs należy przygotować pracę plastyczną na brystolu o formacie A 3 będącą ilustracją dowolnego związku frazeologicznego.
Podpisane prace proszę oddać polonistkom do 17.11.
Najlepsze realizacje wezmą udział w konkursie miejskim organizowanym przez Gimnazjum nr 8.


Finał Szkolnego Konkursu Recytatorskiego

W Finale Szkolnego Konkursu Recytatorskiego w klasach 1 - 3 pierwsze miejsce otrzymała Natalia Korga, drugie Bartłomiej Gruszka, trzecie Artur Orman.
W klasach 4 - 6 pierwsze miejsce zajęła Dominika Pyrek, drugie miejsce Monika Dendra, wyróżnienia zdobyli: Julia Kosińska, Agata Rybarczyk, Mateusz Pyrek, Katarzyna Kocek.
W klasach gimnazjalnych pierwsze miejsce zajął Piotr Dinges, drugie Julia Kaczmarek, wyróżnienia otrzymali: Julia Galus, Antoni Helbig, Beata Pojda.
Nagrody publiczności otrzymali: Artur Orman, Dominika i Mateusz Pyrek, Piotr Dinges.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!


Wycieczka do Wieliczki

28 października 2015 roku klasy 2a, 2b i 3 wybrały się na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce.
Wzięliśmy udział w odkrywaniu podziemnej krainy – bajkowej Solilandii.
Wędrowaliśmy po trasie turystycznej, po drodze odkrywaliśmy sekrety krainy bajek, rozwiązywaliśmy mnóstwo ciekawych gier i quizów, które świetnie poszerzał y naszą wiedzę o dziejach Kopalni.
Spotkaliśmy Skarbnika oraz bawiliśmy się w towarzystwie wesołego soliludka.
W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”
wysłuchaliśmy też fragmentów ciekawej książki pt.„Solilandia– pamiętnik wielickiego skrzata”
Otrzymaliśmy też pamiątkowe dyplomy.



III Marsz Świętych

30 października 2015 r. w naszej szkole odbył się III Marsz Świętych.
Uczniowie klas 4-6 przebrali się za wybranych przez siebie świętych.
Pogoda nam dopisała a więc wyszliśmy na teren podwórka szkolnego.
Po przejściu wokół szkoły zebraliśmy się w klubie i tu tańcom i radosnym śpiewom nie było końca.
Dziewczynki z klasy 5a przygotowały Taniec Uwielbienia do muzyki Leonarda Cohena.
Przebojami stały się piosenki Magdy Anioł; min:" Don Bosco", "Anioł Stróż" i "Coś się święci".



VI Szkolna Wystawa Zwierząt Różnych - zwycięzcy

Pierwsze miejsce w VI Szkolnej Wystawie Zwierząt Różnych zajęła świnka morska Fifi, którą wystawiała Julia Pęcherz.
W poszczególnych kategoriach pierwsze miejsca zajęły następujące zwierzęta:
1. chomik syryjski Hugo- właściciele: Antonia i Max Ignacy;
2. agama brodata James- właściciel- Tymek Ksiądz;
3. ryba bojownik Kapitan- właściciel-Bartosz Zając;
4. patyczaki- właściciel- Maksymilian Kowalczyk
Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w wystawie i zapraszamy na VII Szkolną Wystawę Zwierząt Różnych w 2016 r.



Bieg dla Niepodległej

27 października uczniowie klas 5-6 wzięli udział w Biegu dla Niepodległej.
Uczestnicy podzieleni na trzyosobowe zespoły musieli przebiec określony dystans
i odpowiedzieć na trzy pytania dotyczące symboli narodowych, ważnych postaci w historii Polski oraz ważnych dat z historii XX wieku. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą historyczną oraz rewelacyjną kondycją.
Zwycięzcami Biegu zostali:
Dominik Ploch, Mateusz Ploch i Paulina Niechciał
Na drugim miejscu uplasowali się:
Kinga Gajda,Martyna Lesisz i Max Ignacy
Na trzecim miejscu znaleźli się:
Agnieszka Madeja, Agata Przedpełska i Jakub Cerak.
Gratulujemy wszystkim zawodnikom i do zobaczenia na trasie Biegu za rok!



Rycerze w szkole

W piątek 23 października uczniowie SSP uczestniczyli w lekcji historii przeprowadzonej przez członków Bractwa Rycerskiego.
Tematem spotkania było życie rycerzy w Średniowieczu.



Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego

W dniu 26.10.2015 odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego SSP i SGŚ.
Uczniowie naszych szkół wybrali swojego przewodniczącego i jego zastępcę.
SKŁAD SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W SSP:
Przewodnicząca: Kinga Gajda
Zastępca Przewodniczącej: Tycjan Otworowski
SKŁAD SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W SGŚ:
Przewodniczący: Piotr Wrotny
Zastępca Przewodniczącego: Magdalena Lesisz



III Szkolny Marsz Świętych

W piątek 30 października o godz. 10.00 odbędzie się w naszej szkole III Szkolny Marsz Świętych.
Uczniów klas 4-6 SSP prosimy o przygotowanie przebrania i informacji o wybranej przez siebie postaci.
Dobrej zabawy!


Wieczornica niepodległościowa dla gimnazjum

10 listopada 2015 r w sali klasy II a odbędzie się Wieczornica Niepodległościowa dla Gimnazjalistów.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.30 i potrwa ok. godziny.
Przypominamy o stroju galowym.
Serdecznie zapraszamy.


Klasa 4a z wizytą we wrocławskim Zoo

21 października klasa 4a pojechała do Zoo we Wrocławiu w ramach nagrody za zwycięstwo w Turnieju Szkoły.
Ogród Zoologiczny we Wrocławiu jest najstarszym na obecnych ziemiach polskich ogrodem zoologicznym w Polsce.
Zachowało się wiele pięknych starych zabytkowych pawilonów, nie brakuje jednak nowoczesnych ekspozycji, obszernych wybiegów dla zwierząt.
Podczas lekcji w Małpiarni dowiedzieliśmy się co oznacza skrót CITES
(Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora,
konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem ,
międzynarodowy układ kontrolujący transgraniczny handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami.).
Poznaliśmy zwyczaje oraz niezwykłe umiejętności szympansów oraz wyjątkowych mieszkańców ogrodu, rzadkie gatunki -
polatuchę olbrzymią, koczkodany górskie,magoty, kotiki afrykańskie, sajmiri.
Udało nam się zobaczyć groźne walczace nosorożce, małpy płatały małpie figle zwiedzającym,
a leniwce niespiesznie przemierzały swoje terytorium wśród lian.
W pawilonie Afrykarium podziwialiśmy bajecznie kolorową rafę koralową, niebezpieczne płaszczki, mureny i rekiny.
Polecamy wszystkim to miejsce, my z pewnością tam jeszcze wrócimy !


Wycieczka do Czestochowy klas 4b, 5a, 5b i 6

21 października pojechaliśmy na wycieczkę do Częstochowy na Jasną Górę.
Uczestniczyliśmy we Mszy Św. przed obrazem Czarnej Madonny odprawionej w intencji uczniów, ich rodzin ,
nauczycieli i wszystkich pracowników naszej szkoły.
Następnie zwiedzaliśmy jasnogórskie muzea: Salę Rycerską w której usłyszeliśmy historię cudownego obrazu,
Muzeum Sześćsetlecia w którym zgromadzono dary od wiernych z całego świata; widzieliśmy między innymi krzyż
z konstrukcji wież World Trade Centre ofiarowany przez tych co ocaleli, różaniec zrobiony w Auschwitz przez więzionych tam Polaków,
pióro Henryka Sienkiewicza którym napisał " Potop" i wiele innych bardzo cennych rzeczy.
Trasa naszej wycieczki wiodła także przez Bastion św. Rocha, gdzie zobaczyliśmy część murów pamiętających czasy potopu szwedzkiego, Po zwiedzaniu muzeów zjedliśmy pyszny i zdrowy obiadek i wróciliśmy bezpiecznie do Chorzowa.



Szkolny Turniej Super Farmera

W dniu 22 października odbył się szkolny Turniej Super Farmera.
W Turnieju wzięło udział 28 uczniów z SSP i SGŚ wyłonionych z rozgrywek klasowych.
Wyniki finalu rozgrywek :
I miejsce - Wiktor Światowski
II miejsce - Agnieszka Witczak
III miejsce - Adrianna Ficek
IV miejsce - Bartłomiej Lenik
Gratulujemy!
"Superfarmer to gra, która powstała w Warszawie w 1943 roku. Nosiła wtedy tytuł "Hodowla zwierzątek".
Jej autorem jest wybitny polski matematyk, profesor Karol Borsuk.
Gdy Niemcy zamknęli Uniwersytet Warszawski, profesor został bez pracy.
W czasie wojny ludzie dokonywali cudów pomysłowości w poszukiwaniu źródeł utrzymania.
Pomysłem profesora na ratowanie budżetu rodzinnego była sprzedaż gry.
Zestawy do "Hodowli zwierzątek" przygotowywała metodami domowymi żona profesora, pani Zofia Borsukowa.
Autorką rysunków zwierzątek była pani Janina Śliwicka. Gra zyskała wielką popularność - najpierw wśród przyjaciół rodziny,
a potem w coraz szerszych kręgach osób znajomych i nieznajomych.
W domu państwa Borsuków rozdzwonił się telefon, a w słuchawce, co i rusz można było usłyszeć pytanie:
Czy to hodowla zwierzątek? Po potwierdzeniu następowało zamówienie i gry trafiały do sklepu.
Gra bawiła nie tylko dzieci, wciągała także dorosłych, pomagając im przetrwać smutne okupacyjne wieczory.
Oryginalne egzemplarze gry spłonęły wraz z miastem w czasie powstania warszawskiego, w sierpniu 1944 roku.
Szczęśliwie jeden z egzemplarzy zachował się poza Warszawą i wiele lat po wojnie wrócił do rodziny Borsuków.
W czerwcu 1997 roku z inicjatywy pani Zofii Borsukowej, z okazji jej 90 urodzin oraz
w 15 rocznicę śmierci profesora Karola Borsuka "Hodowla zwierzątek" została wydana przez Grannę pod tytułem "Superfarmer",
by bawić kolejne pokolenia dzieci i rodziców."/ informacje ze strony www.granna.pl /



Konkurs Przyrodniczy dla uczniów klas 1-3 SSP

Zachęcamy uczniów pierwszego etapu edukacyjnego do poszerzania swojej wiedzy przyrodniczej.
W tym celu zamieszczamy na tablicy na piętrze szkoły informacje dotyczące zmian w przyrodzie
w poszczególnych miesiącach roku.
Czytajcie je na przerwach i postarajcie się jak najwięcej zapamiętać.
W czerwcu odbędzie się konkurs, w którym będziecie mogli sprawdzić swoją wiedzę.


Konkurs plastyczny dla klas 1-3 SSP

Czy znasz polskie przysłowia?
Zapraszamy uczniów klas 1-3 do udziału w konkursie, który polega na zilustrowaniu dowolną techniką wybranego z zaproponowanych jesiennych przysłów.
Tablica z przysłowiami znajduje się na piętrze szkoły.
Co miesiąc pojawią się nowe przysłowia i odbędzie się kolejna edycja konkursu.
Rozstrzygnięcie konkursu 30 października.
Najlepsze prace zostaną nagrodzone.


Wizyta klas czwartych w piekarni

6 października 2015r. uczniowie klas 4a i 4b SSP w ramach innowacji „Matematyka i technika na faktach”
odbyli lekcję w piekarni „Matka Natura” w Chorzowie.
Dzięki uprzejmości właściciela poznaliśmy tajniki piekarskiego rzemiosła.
Składamy serdeczne podziękowania Panu Bogusławowi Tatarczykowi oraz Pracownikom Piekarni
za życzliwe przyjęcie, miłą atmosferę oraz gościnność.



Nasi uczniowie dziennikarzami!

Zapraszamy do obejrzenia reportażu przygotowanego przez Julkę Galus i Michała Paszka z kl. III SGŚ
w ramach warsztatów telewizyjnych towarzyszących XII Międzynarodowemu Festiwalowi Teatrów Lalek "Katowice - Dzieciom".
Gratulujemy wspaniałego dziennikarskiego debiutu!

Zobaczcie sami :)


VI Szkolna Wystawa Zwierząt Różnych

Serdecznie zapraszamy wszystkich na VI Szkolną Wystawę Zwierząt Różnych,
która odbędzie się 27 października o godzinie 16.00 w klubie dla klas 0-3.
W czasie wystawy zaprezentować można wszystkie zwierzęta za wyjątkiem psów i kotów.


Kuratoryjne konkursy przedmiotowe

W listopadzie rozpoczynają się kuratoryjne konkursy przedmiotowe.
Zachęcamy do udziału !
Informacje dotyczące organizacji konkursów, terminy.
Regulaminy konkursów.


Wybory do Samorządu Uczniowskiego

26 października 2015 r. (poniedziałek) odbędą się wybory do Samorządu Uczniowskiego SSP i SGŚ.
Głosować można na jednego kandydata wstawiając znak X na rozdawanej w tym dniu opieczętowanej karcie do głosowania.
Karta zostanie wydana po PRZEDSTAWIENIU LEGITYMACJI UCZNIOWSKIEJ!
Głosowanie odbywać się będzie osobno wśród oddziałów 4-6 i osobno w oddziałach gimnazjalnych.


XVIII Szkolny Konkurs Recytatorski

1.Konkurs odbędzie się w trzech etapach:
I etap - klasowy - rozpocznie się 12 października, z każdej klasy zostaną wyłonieni przedstawiciele
reprezentujący klasę w II etapie-półfinale. Należy przygotować jeden dowolny utwór poetycki.
II etap Półfinał 23 października- wezmą w nim udział zwycięzcy
I etapu. Oceniać ich będzie Jury Konkursu. Uczniowie przygotują do recytacji jeden utwór poetycki.
III etap Wielki Finał 29 października do tego etapu zakwalifikują się osoby wyznaczone przez Jury Konkursu w Półfinale.
Każdy recytator zaprezentuje jeden dowolny utwór w języku polskim.
Oceniać będzie Jury Konkursu oraz publiczność złożona z uczniów naszych szkół, która przyzna Nagrodę Publiczności.
2.Konkurs obejmuje trzy kategorie wiekowe:
Klasy 1-3 SSP
Klasy 4-6 SSP
Klasy I-III SGŚ


Alfik Humanistyczny

16 grudnia 2015 r. odbędzie się Ogólnopolski Konkurs Alfik Humanistyczny.
Do udziału w konkursie zapraszamy uczniów klas 4-6 SSP i I-III SGŚ.
Konkurs jest testem jednokrotnego wyboru.
Zgłoszenia przyjmuje pani Iwona Walczak do 30.10.2015 r.
Koszt: 9 zł
Zapraszamy!


Alfik Matematyczny

25 listopada 2015 r. odbędzie się ogólnopolski Konkurs Alfik Matematyczny.
Do udziału w konkursie zapraszamy uczniów klas 2-6 SSP i I-III SGŚ.
Konkurs jest testem jednokrotnego wyboru.
Zgłoszenia przyjmuje pani Anita Kocek do 30.10.2015 r.
Koszt: 9 zł (w klasach 4-6 i I-III zbierają skarbnicy i wpłacają w sekretariacie).
Zapraszamy!


Weź udział w konkursie literackim

Jeśli jesteś osobą wrażliwą i chętnie wyrażasz swoje zdanie, weź udział w konkursie
na pracę pt. "Inny-obcy-nerd?" (nerd - młody człowiek nieprzystosowany do życia w grupie).
Praca może mieć dowolną formę - opowiadanie, wiersz, wywiad itp. Szczegółowe informacje u polonistek.


XII Szkolna Wystawa Psów

W XII Szkolnej Wystawie Psów wzięło udział 19 wystawców prezentujących na ringu psy różnych ras.
Zwycięzcą tegorocznej wystawy został owczarek niemiecki, suka o imieniu Hera, którą wystawiał Tymek Ksiądz.
Drugie miejsce przypadło psu rasy Lhasa Apso, którego zaprezentował Kajtek Ornowski.
Na trzecim miejscu uplasował się pies rasy Coton de Tulear o imieniu Boni, którego wystawiała Nina Kołodziej.
Wszystkim wystawcom i publiczności dziękujemy za udział w wystawie i serdecznie zapraszamy na XIII Szkolną Wystawę Psów w roku 2016.



"Skąd wziął się język?"

Wykładu na ten temat wysłuchali w poniedziałek wszyscy uczniowie SGŚ.
Spotkanie w języku angielskim poprowadził student II roku anglistyki Michał Walasek.
Nasi gimnazjaliści nie tylko dowiedzieli się czegoś nowego, ale także sprawdzili w praktyce swoje umiejętności językowe.
Serdecznie dziękujemy Michałowi i zapraszamy na kolejne wykłady w języku angielskim.



Współpraca poslsko -czesko- słowacka

W dniach 21-23 września 2015 roku delegacja uczniów i nauczycieli naszych szkół wyjechała do Żyliny,
aby oficjalnie zainaugurować nawiązaną w tym roku współpracę ze szkołą na Słowacji.
Základná Škola (Jarná 20 Žilina) będzie trzecim partnerem dotychczasowej współpracy polsko-czeskiej,
zapoczątkowanej w 2010 roku. Podczas trzydniowego pobytu mieliśmy okazję poznać uczniów i nauczycieli,
zobaczyć partnerską szkołę, zwiedzić piękną starówkę Żyliny, a także okolice miasta,
uczestniczyć w zwiedzaniu muzeum regionalnego oraz skansenu, przejażdżce kolejką górską,
nauce władania mieczem, strzelania z łuku oraz warsztatach druciarskich.
Młodzież została ugoszczona w rodzinach słowackich rówieśników, co pozwoliło od razu poznać się bliżej.
Punktem kulminacyjnym wyprawy była wizyta reprezentacji wszystkich trzech narodów w Ratuszu i spotkanie z władzami miasta.
Organizatorzy wizyty przyjęli nas bardzo gościnnie.
Kolejne działania współpracy w nowym składzie planowane są na grudzień tego roku.



Konkurs "The Bat Kid 2015"

The Bat Kid, który odbędzie się w dniu 19 listopada br., przewidziany jest dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych.
W trakcie konkursu uczestnicy słuchają odtwarzanej płyty CD, osobno w kategorii klas IV oraz w kategorii klas V i VI
i rozwiązują zadania na kartach pytań. Zadania będą dwukrotnie odtwarzane i są testami luk, wyboru, typu prawda-fałsz oraz polegającymi na dobieraniu
Więcej informacji dotyczących organizacji konkursu można znaleźć na stronie
www.thebatkid.pl

Termin zgłoszenia szkół upływa w dniu 5 października.
Zapisy u uczących języka angielskiego, opłata za udział 9.50 zł, zbierają skarbnicy i wpłacają w sekretariacie.
Zapraszamy!


Fotorelacja z XXI Rajdu Szkoły


Konkurs na hasło promujące "Noc Naukowców Politechniki Śląskiej"

1. Konkurs ten jest organizowany w ramach projektu "Noc Naukowców Politechniki Śląskiej".
2. Przedmiotem konkursu jest opracowanie hasła wyłącznie w języku polskim, promującego "Noc Naukowców Politechniki Śląskiej".
3. Pomysły można konsultować z panią Ewą Siwczyk.
4. Prace należy przekazać pani Anicie Kocek do 26.10.2015 r.
Do pracy należy dołączyć dane autora: imię i nazwisko, klasa, nazwa szkoły oraz numer telefonu kontaktowego
wraz z klauzulą o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych dla celów organizacyjnych konkursu,
zgodnie z ustawą z dn. 29.08.97 r. o Ochronie danych Osobowych Dz. Ust. nr 133 poz. 883.
5. Udział w konkursie może być indywidualny lub zespołowy.
6. Przekazanie prac jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na ich dowolne, z zachowaniem praw autorskich,
niekomercyjne wykorzystanie i przetwarzanie na wszystkich polach eksploatacji przez organizatorów konkursu.


Konkurs na plakat z naukowcem

1. Konkurs ten jest organizowany w ramach projektu "Noc Naukowców Politechniki Śląskiej".
2. Przedmiotem konkursu jest przedstawienie wizji pracy naukowca bądź zaprojektowanie plakatu reklamującego
"Noc Naukowców Politechniki Śląskiej".
3. Prace konkursowe mogą być tworzone w dowolnej formie i technice.
4. Prace należy przekazać pani Anicie Kocek do 26.10.2015 r.
Do pracy należy dołączyć dane autora: imię i nazwisko, klasa, nazwa szkoły
oraz numer telefonu kontaktowego wraz z klauzulą o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych
dla celów organizacyjnych konkursu, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.97 r. o Ochronie danych Osobowych Dz. Ust. nr 133 poz. 883.
5. Udział w konkursie może być indywidualny lub zespołowy.
6. Przekazanie prac jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na ich dowolne, z zachowaniem praw autorskich,
niekomercyjne wykorzystanie i przetwarzanie na wszystkich polach eksploatacji przez organizatorów konkursu.


Zjazd Absolwentów - zmiana terminu

Informujemy, że zmianie uległ termin Zjazdu Abslowentów.
Zapraszamy 30 października!


OMG

Cześć testowa Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów odbędzie się 24.09.2015 r. w sali oddziału III o godzinie 8.40.
Osoby uczestniczące w teście przynoszą podpisane przez rodziców zgody oraz
czarny lub niebieski długopis i przyrządy do konstrukcji geometrycznych.
Pozostali uczniowie oddziału III SGŚ udają się do sali oddziału IIA.


Konkursy polonistyczne

Zapraszamy uczniów klas 2 - 6 SSP do udziału w kolejnej edycji konkursów
Z ORTOGRAFIĄ NA CO DZIEŃ, która odbędzie się 18 listopada 2015 r.
Z POPRAWNĄ POLSZCZYZNĄ NA CO DZIEŃ 16 listopada 2015
Za zgłoszenie uważa się wpłatę w sekretariacie 9 zł za każdy konkurs.
Prosimy zaznaczyć nazwę wybranego konkursu.
Termin wpłat do 28 września.
Regulamin konkursu dostępny na stronie poprawnapolszczyzna.pl


Wycieczka do Krakowa

11 września klasy 5a, 5b i 6 udały się do Krakowa na lekcje w terenie.
Pierwszym punktem na naszej trasie był Park Edukacji Globalnej „Wioski Świata.”
„Park Edukacji Globalnej ma służyć edukacji międzykulturowej dzieci, młodzieży i dorosłych.
Wioski Świata zostały stworzone, aby uwrażliwiać innych na los mieszkańców najbardziej odległych i zapomnianych zakątków świata.
Na obszarze obejmującym 3 ha, można zobaczyć wioskę afrykańską, papuaski dom na palach,
jurtę mongolską, igloo, indiańskie tipi oraz peruwiańską chatę, czyli te miejsca,
które znalazły się na marginesie życia społecznego.
Najbardziej charakterystycznym elementem Parku jest miniatura świata.
Same kontynenty, po których można swobodnie chodzić, mają 3,5 tys. m2 powierzchni.’’
Drugim miejscem odwiedzonym przez uczniów naszej szkoły było Muzeum w Podziemiach Rynku Głównego w Krakowie.
"Krakowski Rynek jest miejscem niezwykłym. Wytyczony w połowie wieku XIII, stał się główną przestrzenią publiczną miasta:
niezmiennie, przez stulecia aż do czasów współczesnych pozostaje sercem Krakowa.
Ale by zobaczyć jak wyglądał u schyłku średniowiecza, w czasach gdy przechadzał się po nim
Mikołaj Kopernik - trzeba zejść do podziemi."
Następnie po posileniu się zdrową i dietetyczną strawą u Malinowej Babusi
w doskonałych humorach powróciliśmy do Chorzowa.



XXI Rajd Szkoły

23 września 2015 odbędzie się XXI Rajd Szkolny.
Tym razem wybieramy się na Stożek.
Oddziały 2 SSP - III SGŚ pójdą zielonym szlakiem z Wisły Głębce Łabajowa na Stożek,
natomiast oddziały 1a i 1b pójdą ulicą Zjazdową do stacji narciarskiej pod Stożkiem,
gdzie będzie czekać na nich ognisko, posiłek i zabawy integracyjne.
Koszt rajdu (przejazd, posiłek, przewodnik, znaczek): 45 zł/os.
Płatne do 21.09 (poniedziałek) w sekretariacie szkoły.

Plan rajdu:
8.15 - zbiórka w szkole
8.30 - wyjazd
10.30 - wejście na szlak
12.00 - posiłek (zupa pomidorowa, herbata, resztę prowiantu zabieramy ze sobą)
13.30 - zejście do autokarów
15.00 - przejazd powrotny
16.30 - 17.00 - powrót do szkoły.


Nasi uczniowie czytali „Lalkę”

Już od minionego piątku uczniowie byli zaciekawieni tym, co się wydarzy.
Z plakatów promujących imprezę dowiedzieli się, że w jednej z sal lekcyjnych zostanie otwarty sklep Stanisława Wokulskiego.
Rzeczywiście można było tam znaleźć torebki, buty, kapelusze, paski.
Jednak ciekawa dekoracja stanowiła jedynie tło tego, co miało się wydarzyć na scenie.
Uczniowie najpierw wysłuchali fragmentów „Lalki” odczytanych przez panią dyrektor Irenę Galilejczyk i panią wicedyrektor Joannę Głuch.
Później przyszła kolej na dzieci i młodzież, wcielającą się w Ignacego Rzeckiego, Juliana Ochockiego, Izabelę Łęcką
i innych bohaterów powieści Prusa.
Pięknie odczytywanym fragmentom towarzyszyły przygotowane przy wsparciu rodziców stroje wzorowane na modzie z XIX wieku.
Nie zabrakło też przekazania uczniom podstawowej wiedzy o „Lalce” oraz akcentu komicznego, wprowadzonego przez uczniów II klas gimnazjalnych.
Przygotowali oni scenkę, w której pracownicy Wokulskiego próbowali pobrać komorne od studentów.
Narodowe Czytanie fragmentów „Lalki” było atrakcyjne dla wszystkich.
Uczniowie SSP i SGŚ mogli wcielić się w role XIX wiecznych kawalerów i dam.
Natomiast ich rodzice przypomnieli sobie lekturę z dawnych lat i spędzili czas przygotowując dla dzieci oryginalne stroje.



Literak

Od 14.09 p. Ewa Siwczyk serdecznie zaprasza gimnazjalistów na zajęcia dziennikarskie
w środy o 15.40 i w poniedziałki od 7.45.
Będziecie tworzyć gazetę, poznawać przejmujące ludzkie historie i uczyć się o mediach i public relations.
Przyjdźcie i przekonajcie się, że warto!


Gimnazjum wyjeżdża na wykłady z fizyki

10 września 2015 r. uczniowie wszystkich klas SGŚ wyjeżdżają na Uniwersytet Śląski,
aby uczestniczyć w tegorocznych 31 Osobliwościach Świata Fizyki, br> organizowanych przez
Pracownię Dydaktyki Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
W tym roku uczniowie wezmą udział w wykładach z pokazami
pt.: Piękno nano- i mikroświata, Cząsteczki na luzie, Na tropie światła.
Eksperymenty, odpowiednio dobrane i przedstawione, z pewnością spodobają się młodym ludziom i zostaną zrozumiane przez każdego!
Wyjazd ze szkoły o godz. 10.30, powrót na lekcje ok. 13.30.
Koszt wykładów i transportu wynosi 25 zł.
Skarbnicy są proszeni o zebranie pieniędzy i wpłacenie ich w sekretariacie do 9 września 2015 r.


Szkolna wystawa pamiątek i zdjęć z wakacji

W dniu 8 września (wtorek) rozpocznie się kolejna szkolna wystawa pamiątek i zdjęć z wakacji 2015.
Pamiątki i zdjęcia można rozkładać na wcześniej przygotowanych stolikach naprzeciwko klubu dla najmłodszych.
Uczniowie klas 1-3 przynoszą pamiątki do swoich klas, a następnie rozłożą je w ciągu dnia korzystając z pomocy wychowawcy.
Wystawa kończy się w piątek 11 września.
Uwaga! Szczególnie cenne pamiątki
lub pamiątki stwarzające niebezpieczeństwo (jak np. ostre przedmioty) nie powinny być przynoszone do szkoły!
Serdecznie zapraszamy!


XI edycja Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów

Zapraszamy do udziału w XI edycji Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów
Każdy finalista zostaje zwolniony z egzaminu gimnazjalnego z matematyki.
Zawody pierwszego stopnia składają się z dwóch części:
część testowa odbędzie się w szkole 24.09.2015 r. o godzinie 9.00.
część korespondencyjna 1.09 - 9.10.2015 r.
Zawody drugiego stopnia: 16.01.2016 r.
Zawody trzeciego stopnia: 19-20.03.2016 r.
Zgłoszenia przyjmuje pani Anita Kocek do 21.09.2015 r.
Rozwiązania zadań części korespondencyjnej należy przekazać szkolnemu koordynatorowi OMG do 8.10.2015 r.
Zapraszamy :-)


Innowacja pedagogiczna w klasach czwartych

Od września 2015 roku w klasach: 4a i 4b wprowadzona zostanie innowacja pedagogiczna pt.: „Matematyka i technika na faktach”,
która będzie kontynuowana w klasie piątej i szóstej.
W jej ramach chcemy ukazać wzajemną współpracę i uzupełnianie się matematyki oraz zajęć technicznych
w celu rozwijania umiejętności praktycznego wykorzystania zdobytej na matematyce wiedzy teoretycznej
oraz dostrzegania zastosowań matematyki w życiu codziennym.
Główne założenia tej innowacji to: rozbudzanie i pogłębianie zainteresowania przedmiotami ścisłymi,
rozwijanie kompetencji matematyczno–technicznych, rozwijanie umiejętności badawczych i społecznych uczniów,
a także kształtowanie umiejętności wykorzystywania zdobytej wiedzy i doświadczenia w praktyce.
Zakres realizowanego materiału zostanie rozszerzony o treści, które są bardzo ważne w dalszej edukacji
i przydatne w codziennym życiu. Podczas realizacji innowacji uczniowie będą mieli możliwość rozwiązywania
większej ilości zadań problemowych, samodzielnego przeprowadzania doświadczeń oraz eksperymentów.
Na zajęciach uczestnicy będą doskonalić umiejętności manualne i poznawcze,
rozbudzać wyobraźnię techniczną i przestrzenną oraz kreatywność.
Chcemy pokazać, że nauki ścisłe są ciekawe, a ich poznawanie może dawać wiele satysfakcji.


Komunikat Wojewódzkiej Stacji Sanitatno - Epidemiologicznej w Katowicach

Zalecenia dotyczące właściwego wyboru tornistra/plecaka szkolnego,
a także wskazania jak prawidłowo zapakować
i kontrolować jego właściwe użytkowanie:

waga tornistra nie powinna przekraczać 10 do 15% masy ciała ucznia,
powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę
przylegającą do pleców,
jego ciężar powinien być rozłożony symetrycznie,
cięższe rzeczy powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej,
tornister powinien mieć równe, szerokie szelki,
długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie
jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców,
zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej,
tornister należy nosić na obu ramionach, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów zbędnych rzeczy,

Nadmierna waga tornistra może powodować nasilenie bólów pleców,
ma wpływ na zmniejszenie pojemności płuc, może sprzyjać kształtowaniu ,br> nieprawidłowej statyki ciała i w efekcie skrzywieniom kręgosłupa.

Na przekroczenie wagi tornistrów/plecaków uczniów mają wpływ
przede wszystkim czynniki takie jak:
obciążenie podręcznikami i zeszytami z przedmiotów,
które nie były ujęte w programie nauczania w danym dniu,
noszenie dodatkowych słowników i książek,
noszenie przedmiotów nie związanych bezpośrednio z programem nauczania,
takich jak: pamiętniki, albumy, zabawki,
rodzaj materiału, z jakiego został wykonany tornister lub plecak
(waga pustego tornistra waha się od 0,5 kg do 2 kg).
Aby zapobiegać dysfunkcjom układu ruchu, oprócz prawidłowo dobranego, spakowanego i użytkowanego tornistra
należy uczniom zapewnić odpowiednią ilość aktywności fizycznej,
a także właściwe stanowisko pracy, zarówno w szkole jak i w domu,
oraz wyrobić właściwe nawyki ruchowe
(zachowanie symetrii ciała przy wykonywaniu czynności ruchowych
i statycznych tj. oglądanie telewizji lub odrabianie lekcji).


Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2015/2016
1 września 2015r.
Społeczna Szkoła Podstawowa


8;00 – msza św. w kościele pod wezwaniem Dobrego Pasterza w intencji, uczniów, rodziców i pracowników szkół

Klasy 1a, 1b, 2a, 2b SSP
9.00 – spotkanie w klasach z wychowawcami
9.20 - oficjalne rozpoczęcie nowego roku szkolnego (sala widowiskowa)
ok. 10.00 – przedstawienie teatralne pt. „Papużka-Kłamczuszka” Teatr Własny (sala widowiskowa)
ok. 10.45 - spotkanie z fotografem dla uczniów klas pierwszych

Klasy 3-6 SSP

9.00 – oficjalne rozpoczęcie nowego roku szkolnego (sala gimnastyczna)
9.20 - spotkanie w klasach z wychowawcami

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2015/2016
1 września 2015r.
Społeczne Gimnazjum Śląskie


8.00 – msza św. w kościele pod wezwaniem Dobrego Pasterza w intencji, uczniów, rodziców i pracowników szkół
9.00 – oficjalne rozpoczęcie nowego roku szkolnego (sala widowiskowa)
9.20 - spotkanie w klasach z wychowawcami


Wakacje!

Wszystkim naszym Uczniom i ich Rodzinom życzymy
wspaniałych, słonecznych, beztroskich i bezpiecznych wakacji.
Do zobaczenia we wrześniu:)


Szach mat Dominiki

Dominika Gredka z klasy Ia SGŚ zdobyła
I miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Śląska Juniorów w Szachach.

Gratulujemy!


Festiwal Piosenki Anglojęzycznej

Well done! Fantastic! Excellent!


Uroczyste zakonczenie roku szkolnego 2014/2015

Kochani,
26 czerwca 2015 r. zakończymy uroczyście rok szkolny 2014/2015.
Porządek dnia:
8.00- msza św. w intencji uczniów, rodziców i pracowników SSP i SGŚ
w kościele pw. Dobrego Pasterza w Chorzowie Batorym.

Klasy 0-3 SSP
9.00 - spotkanie w klasach z wychowawcami
9.25 - uroczyste zakończenie roku szkolnego w sali widowiskowej

Klasy 4-6 SSP
9.00 - uroczyste zakończenie roku szkolnego w sali widowiskowej
9.25 - spotkanie z wychowawcami w klasach

Klasy I-III SGŚ
9.00 - uroczyste zakończenie roku szkolnego na sali gimnastycznej
9.30 - spotkanie w klasach z wychowawcami.

Zapraszamy serdecznie.


25 czerwca 2015 - uroczyste pożegnanie klasy 6 SSP i klasy III SGŚ

Pożegnanie klasy 6 SSP odbędzie się o godz. 9.25 - zapraszamy nauczycieli, pracowników szkoły
oraz uczniów klas 2-5 SSP na uroczystość do sali widowiskowej.
Pożegnanie klasy III SGŚ odbędzie się o 11.00 - zapraszamy nauczycieli, pracowników szkoły
oraz uczniów klasy 6 SSP oraz klas I-II SGŚ na uroczystość do sali widowiskowej.


Wyniki XIV Międzygimnazjalnej Olimpiady Chemicznej miasta Chorzowa

Igor Masson z klasy 3 SGŚ zajął I miejsce
w XIV Międzygimnazjalnej Olimpiadzie Chemicznej miasta Chorzowa.
Gratulujemy!!!!!


Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2015 - brawo 3 SGŚ!

Egzamin średnia arytmetyczna SGŚ średnia arytmetyczna w województwie śląskim różnica
język polski 83,8% 62% 21,8%
historia i WOS 82,8% 64% 18,8%
matematyka 83,3% 47% 36,3%
przedmioty przyrodnicze 77,1% 49% 28%
angielski podstawa 95% 68% 27%
angielski rozszerzenie 85,4% 48% 37,4%

"Ratujemy i uczymy ratować" - kurs pierwszej pomocy dla klas 3


Festiwal " Dla Mamy i Taty"

10 czerwca 2015 r. odbył się Festiwal Twórczości Artystycznej uczniów SSP i SGŚ.
Tym razem gościł nas MDK „Batory”.
Na scenie można było podziwiać występy zarówno najmłodszych jak i najstarszych uczniów.
Mieliśmy okazję zobaczyć przedstawienie teatralne, kabaretowe, wysłuchać popisu instrumentalnego na flecie, wysłuchać piosenek w wykonaniu szkolnych zespołów, a także naszych recytatorów.
Publiczność dopisała i wspaniale wspierała występujących.
Należy przyznać, że występy na scenie naszym uczniom udały się nadzwyczajnie!
Sprawili nam wiele radości i przyjemności.
Za rok kolejny Festiwal-przyjdźcie koniecznie!



Wystawa z lekcji hiszpańskiego

Hola! :)
From Monday 15th till Monday 22th we invite you to see the work of Spanish lessons from whole year :)
Sincerely,
Classroom 4 and teacher Yun :)


Finał szkolnego Mam Talent

Finał konkursu Mam Talent odbędzie się 12 czerwca w godzinach 10.20-11.55 w sali gimnastycznej.
Lista uczestników Finału znajduje się na tablicy informacyjnej z tyłu szkoły.


Program Festiwalu Twórczości Artystycznej " Dla Mamy i Taty"

Serdecznie zapraszamy na Festiwal Twórczości Artystycznej
uczniów SSP i SGŚ, który odbędzie się 10 czerwca 2015 r.
w MDK „Batory” w godz. 17.00-19.00
zadedykowany wszystkim Mamusiom i Tatusiom.
W programie:
1. Piosenka pt. „Rytm i melodia” w wykonaniu zespołu „Małe Verba Volant”
2. Powitanie, życzenia dla Mamy i Taty
3. Przedstawienie Szkolnego Teatrzyku „Żarcik” pt. „Rzępoły”
4. Piosenka pt. „Pirat” w wykonaniu zespołu „Małe Verba Volant”
5. Recytacja: Agnieszka Madeja, Dominika Pyrek, Michalina Wegner
6. Występ zespołu „MIX”
7. Projekcja filmu klasy II SGŚ
8. Recytacja: Natalia Pinkawa, Anna Skrzypek
9. Występ uczniów klasy „0”
10. Recytacja: Mateusz Pyrek, Marta Rutka, Laura Bryk
11. Występ Doroty Stachurskiej - solo na flecie-uczestniczka szkolnego „Mam Talent”
12. Występ Gimnazjalnego Zespołu Kabaretowego
13. Piosenki pt. „Niebrooklyński most ”, „Joszko Broda” w wykonaniu zespołu „Verba Volant”
14. Recytacje: Julia Kaczmarek, Jacek Kruk
15. Piosenka w wykonaniu uczniów klasy Ia SGŚ- uczestnicy szkolnego „Mam Talent” .
16. Pożegnanie


Sarbinowo

Uczniowie klas 3a i 3b pełni wrażeń wrócili z zielonej szkoły w Sarbinowie.
Na większy fotoreportaż zapraszamy do galerii SSP.


Wycieczka do Krakowa klas czwartych

Kraków, miasto Królów Polskich, serce polskiej kultury i historii stał się celem podróży, którą odbyły klasy czwarte naszej szkoły.
Oto krótkie sprawozdanie z naszej wyprawy.
Zwiedzanie Krakowa rozpoczęliśmy od wizyty na Kopcu Kościuszki – jest to jeden z czterech krakowskich kopców usypanych bohaterom narodowym.
Dowiedzieliśmy się kim był Tadeusz Kościuszko i jakie były jego zasługi w walce o wolność i niepodległość Naszej Ojczyzny.
Ze szczytu Kopca rozciąga się wspaniały widok na cały Kraków.
Następnie udaliśmy się Drogą Królewską na Wawel; tam zwiedziliśmy Katedrę, Groby Królewskie, Dzwon Zygmunta oraz Dziedziniec Zamku.
Po krótkim odpoczynku, udaliśmy się z panią przewodnik na rynek Starego Miasta, gdzie zobaczyliśmy: Sukiennice, Kościół Mariacki oraz piękne renesansowe kamienice.
Po obiedzie przeszliśmy ulicą Floriańską pod Bramę Floriańską i Barbakan.
Na ulicy Floriańskiej zobaczyliśmy dom Jana Matejki i pewną szczególną kamienicę której nazwa niech pozostanie tylko w naszej pamięci.
Na koniec wyprawy ’’zdobyliśmy” Pomnik Grunwaldzki.
Po drodze na parking wykupiliśmy wszystkie obwarzanki, którymi podzieliliśmy się z krakowskimi gołębiami.


Festiwal Twórczości Artystycznej "Dla Mamy i Taty" .

Festiwal Twórczości Artystycznej uczniów SSP i SGŚ "Dla Mamy i Taty" odbędzie się 10 czerwca 2015 r.
w MDK "Batory" o godz. 17.00.
Planowane zakończenie około godziny 19.00.
Serdecznie zapraszamy wszystkich na występy uczniów naszych szkół.
To będzie naprawdę miłe popołudnie.
Do zobaczenia!


Sukces Doroty z klasy 3a

Dorota Stachurska z klasy 3a zajęła III miejsce w X Ogólnopolskim Festiwalu "Zakręcone fleciki".
Gratulacje!!!


Wycieczka klas 5 i 6 - Kiczyce

Klasy 5 i 6 wyruszyły na spotkanie z przygodą! Spotkały ją niedaleko, bo w Kiczycach blisko Skoczowa.
Uczniowie zamieszkali w ośrodku „H2O” i spędzali czas na grach, zabawach i zajęciach na świeżym powietrzu. Dużo emocji wywołały zawody w przeciąganiu liny oraz gra terenowa „GPS” , podczas której drużyny rozwiązywały różne zadania, np. kręciły film, rozwiązywały zadania logiczne, matematyczne i językowe, musiały znać się na mapie i kompasie.
Ciekawe zajęcia trwały od rana do późnego wieczora.
Na pamiątkę, każdy z uczestników ozdobił sobie koszulkę wymyślonym logo wyprawy.
Wszyscy wróciliśmy w świetnych humorach i nie przeszkodziła nam nawet nie najlepsza aura.
Ciekawe, gdzie pojedziemy za rok?


Wyniki Sprawdzianu 2015

Sprawdzian SSP średnia krajowa
I część - j.polski i matematyka 80% 67%
język polski 83% 73%
matematyka 76% 61%
II część - język angielski 97% 78%

Najwyższy wynik 100% z części pierwszej oraz 100% z języka angielskiego uzyskali
Adam Miler i Mateusz Pączek.
Gratulacje!


Wyniki Miejskiego Konkursu Języka Angielskiego

Tegoroczny Miejski Konkurs Języka Angielskiego w kategorii klas VI wygrał Mateusz Pączek !!!
II miejsce zajął Adam Miler.
W kategorii klas IV-V III miejsce zajęła Sonia Piwowarczuk.
Serdecznie gratulujemy!!!!


II Wojewódzki Konkurs Sztuki Slowa "Towary Liryczne Agnieszki Osieckiej".

Michalina Wegner z klasy 3 SGŚ zajeła drugie miejsce w Wojewódzkim Konkursie Sztuki Słowa
" Towary Liryczne Agnieszki Osieckiej".
Brawo!


Wernisaż

Kameralna atmosfera, wspaniałe obrazy i obecność twórców sprawiła, że zorganizowany w naszej szkole wernisaż Chorzowskiej Grupy Plastycznej Krajcok'12 można uznać za bardzo udany.
Punktualnie o 16.30 pani dyrektor, a zarazem jedna z artystek prezentujących swoje prace przywitała gości zgromadzonych
w holu SSP i SGŚ.
Wyraziła zadowolenie, że grupa wystawia swoje obrazy w naszej szkole już po raz czwarty. - Najważniejsze jest to, że dzieci są zachwycone Waszymi pracami – mówiła do artystów p. Irena Galilejczyk.
Podczas otwarcia wernisażu głos zabrał także członek-założyciel Krajcoka, pan Andrzej Sodowski
- Czuję wielką satysfakcję, że możemy prezentować prace w miejscu, w którym spotykają się różne pokolenia – stwierdził.
Młodsi i starsi goście podziwiali nostalgiczne pejzaże i namalowaną przy pomocy kontrastujących barw martwą naturę.
Nie zabrakło wykonanych techniką impresjonistyczną dzieł nawiązujących do stylistyki orientu i portretu Gerarda Cieślika.
Dużą sympatię wśród oglądających wzbudziły starannie oddane wizerunki zwierząt domowych.
Wystawa była tak różnorodna i bogata, że każdy mógł w niej znaleźć coś dla siebie.
Czekamy już na następną wizytę grupy Krajcok'12 w naszej szkole!


Obóz naukowo-sportowy w Lhotce

W dniach 11-15 maja 2015 klasy czwarte Społecznej Szkoły Podstawowej uczestniczyły w wycieczce do Czech.
Był to już trzeci w historii naszej szkoły wyjazd na obóz naukowo-sportowy do Lhotki koło Melnika – miasta, w którym mamy naszych przyjaciół z Základní školy Mělník–Pšovka. To oni przygotowali dla nas fascynujący program.
Czas mijał szybko na interesujących zajęciach pod chmurką.
Pogoda dopisała, więc dzieci mogły spróbować swoich możliwości i rozwijać zainteresowania uczestnicząc w licznych atrakcjach.
Były zabawy nad wodą, wspinaczka skalna, zajęcia astronomiczne, ornitologiczne, archeologiczne, matematyczne, geograficzne, przyrodnicze oraz konkurencje sportowe.
Zwiedziliśmy średniowieczne miasto Melnik wraz z zamkiem, muzeum i podziemiami rynku.
Bawiliśmy się na dyskotece i przy ognisku wraz z czeskimi rówieśnikami. Oglądaliśmy słońce i gwiazdy przez teleskop, przyglądaliśmy się prezentacji technik policyjnych. Mieliśmy kontakt z ludźmi, którzy zaprezentowali nam swoje fascynujące pasje. Na zakończenie wzięliśmy udział w olimpiadzie wiedzy i umiejętności. Dziękujemy czeskim Nauczycielom,Instruktorom oraz ich Pomocnikom za zorganizowanie nam tak ciekawego programu i wiele serca włożonego w to przedsięwzięcie.
Dziękujemy również czeskim Uczestnikom za serdeczne przyjęcie nas i mile spędzony czas.


Wyniki dyktanda Helen Doron

I miejsce - Mateusz Pączek
II miejsce - Julia Kaczmarek i Bartosz Lazar
III miejsce - Piotr Dinges.
Serdecznie gratulujemy!!!
Organizatorzy zapraszają laureatów wraz z rodzicami na wręczenie nagród w Planetarium Sląskim,
13 czerwca 2015r. o godzinie 9.30.


Wyniki Finału X Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego " The Globe"

Mateusz Pączek zajął II miejsce w Finale X Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego" The Globe".
Serdecznie gratulujemy!!!


Rocznica Komunii Świętej

Msza święta w intencji dzieci i ich rodziców odbędzie się 7 czerwca o godz. 12. 00
w parafii pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Chorzowie.


Wyniki Międzynarodowego Konkursu Matematycznego " Kangur 2015 "

W tegorocznym konkursie Kangur laureatem został Marek Brzyski z klasy 3a.

Wynik bardzo dobry uzyskał Adam Miler z klasy 6.

Wyróżnienia zdobyli:
Bartłomiej Lenik z klasy 3b
Katarzyna Kocek z klasy 3a
Monika Dendra z klasy 4b
Kinga Gajda z klasy 4b
Jakub Cerak z klasy 4a
Marta Rutka z klasy 4a
Kornelia Koziorowska z klasy 5
Paweł Gonsior z klasy 5
Igor Bykowski z klasy 5
Dominika Pyrek z klasy 5
Mateusz Pączek z klasy 6
Bartosz Lazar z klasy 6
Igor Grudziński z klasy Ia
Dominika Świerzy z klasy III.
Serdecznie gratulujemy!


Apel z okazji świąt majowych przygotowany przez klasy 1a i 1b SGŚ

"Mam biało-czerwone serce,
Barwy ojczyste,
Nikt mi tego nie zabierze,
Po polsku myślę,
Nikt mi tego nie zabierze,
Po polsku piszę,
To dla tych, którzy przelali krew za ojczyznę."


X Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego "The Globe"

Uczniowie klasy VI zajęli I miejsce w I etapie Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego "The Globe".
Gratulujemy!!!
Do finału konkursu przechodzi uczeń z największą liczbą punktów z każdej zakwalifikowanej szkoły.
Reprezentantem naszej szkoły w finale będzie Mateusz Pączek, który uzyskał najwyższy wynik ( 77 punktów na 80 możliwych)
spośród wszystkich uczniów biorących udział w konkursie.
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w finale!!!


Wyniki Miejskiego Konkursu Języka Angielskiego

Do II etapu Miejskiego Konkursu Języka Angielskiego dla uczniów klas 4 -6 zakwalifikowali się następujący uczniowie:
1) Michał Klimontko
2) Sonia Piwowarczyk
3) Kinga Gajda
4) Mateusz Pączek
5) Adam Miler.
Serdeczne gratulacje!!!
II etap konkursu odbędzie się 15 maja o godzinie 8.30 w SP nr. 12 w Chorzowie.
Będzie się on składał z części pisemnej ( zadania gramatyczne, leksykalne i sprawdzające ogólną wiedzę o Wielkiej Brytanii
i Stanach Zjednoczonych)oraz z części ustnej.
Powodzenia!!!


Festiwal Twórczości Artystycznej - zmiana terminu

W tym roku Festiwal Twórczości Artystycznej uczniów SSP i SGŚ "Dla Mamy i Taty" odbędzie się
10 czerwca 2015 r. w MDK "Batory" o godz. 17.00.
Serdecznie zapraszamy.


Klasy 1a i 1b w Zagrodzie Żubrów w Pszczynie

We wtorek 21 kwietnia, z okazji Dnia Ziemi pojechaliśmy do Zagrody Żubrów w Pszczynie.
Wzięliśmy udział w lekcji przyrodniczej.
Zwiedziliśmy ciekawą wystawę i zobaczyliśmy film o historii żubrów pszczyńskich. W czasie spaceru poznaliśmy żubrzą rodzinę i jej zwyczaje.
Mogliśmy też podziwiać dumnie kroczącego pawia :D



Międzyszkolny Konkurs "Dzieciaki na szóstkę"

Marek Brzyski z klasy 3a zdobył II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie "Dzieciaki na szóstkę".
Gratulujemy !!!


Na zamku w Będzinie

Wycieczka klas 4a i 4b do Zamku w Będzinie.
W piękny , słoneczny, kwietniowy dzień uczniowie klas czwartych naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do zamku w Będzinie.
Po zwiedzeniu tej średniowiecznej warowni, dzieci uczestniczyły w warsztatach pt:
"ABC heraldyki: tworzymy średniowieczne rycerskie godła".
Podczas zajęć dzieci zapoznały się z regułami średniowiecznej heraldyki, która miała wpływ na projektowanie herbów.
Uczniowie, zainspirowani średniowieczną sztuką, zaprojektowali własne tarcze i herby.
Na zakończenie zajęć powstała wystawa prezentująca rycerskie godła.



Konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii

Drużyna z naszej szkoły; w składzie Julia Kaczmarek, Mateusz Pączek i Mateusz Hadaś zajęła I miejsce w Konkursie Wiedzy o Wielkiej Brytanii
zorganizowanym przez Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Chorzowie.
Gratulujemy!!!


Rejonowy Konkurs Mitologiczny

Natalia Smietana z klasy Ib SGŚ zdobyła II miejsce w finale Rejonowego Konkursu Mitologicznego.
Gratulujemy!


XXIV Bystrzycki Konkurs Zespołów Kameralnych

Dorota Stachurska z klasy 3a zajęła III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fletowym.
Gratulujemy!


Wyniki dyktanda Helen Doron

W I etapie dyktanda maksymalną liczbę punktów zdobyli:
1) Piotr Dinges
2) Julia Kaczmarek
3) Bartosz Lazar
4) Adam Miler
5) Mateusz Pączek
Gratulujemy!!!
W celu wyłonienia zwycięzcy zostanie przeprowadzony II etap dyktanda.


Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego Fox 2015

W tegorocznym konkursie Fox uczniowie otrzymają następujące dyplomy:

Marek Brzyski z klasy 3a – dyplom z wynikiem dobrym, 1 miejsce w powiecie, 10 miejsce w regionie katowickim,
Kajetan Ornowski z klasy 4a - dyplom z wynikiem dobrym, 3 miejsce w powiecie,
Paweł Gonsior z klasy 5 – dyplom z wynikiem bardzo dobrym, 1 miejsce w powiecie,
Michał Małusecki z klasy 6 – dyplom z wynikiem bardzo dobrym, 1 miejsce w powiecie, 6 miejsce w regionie katowickim,
Mateusz Pączek z klasy 6 – dyplom z wynikiem dobrym, 3 miejsce w powiecie,
Adam Miler z klasy 6 – dyplom z wynikiem dobrym, 4 miejsce w powiecie,
Natalia Smietana z klasy 1b SGŚ – dyplom z wynikiem bardzo dobrym, 1 miejsce w powiecie, 5 miejsce w regionie katowickim,
Agata Kmieć i Maciej Brzyski z klasy 3 SGŚ – dyplomy z wynikiem bardzo dobrym, 7 miejsce w powiecie,
Paweł Jung z klasy 3 SGŚ – dyplom z wynikiem dobrym, 13 miejsce w powiecie.

Serdecznie gratulujemy !


Sukces Julki

Pragniemy poinformować o sukcesie Julki Kosińskiej, uczennicy klasy 4 b .
Jury IV Festiwalu Małych Form Artystycznych nagrodziło Julkę nagrodą indywidualną za kreacje aktorską.
Dziecięce Studio Teatralne "Zwierciadło" ChCK, do którego uczęszcza Julka, zdobyło I miejsce w swojej kategorii.
Zespół przedstawiał sztukę " Baśń o grającym imbryku " - Julia wystąpiła w roli głównej, zagrała Muchę.
Bijemy brawo i życzymy dalszych sukcesów aktorskich !


Wyniki Konkursu Logicznego Myślenia

W Konkursie Logicznego Myślenia grawerowany dyplom "Arcymistrza Logicznego Myślenia" oraz nagrodę książkową zdobył Marek Brzyski z klasy 3a.

Dyplomy "Eksperta Logicznego Myślenia" zdobyli:
Marcelina Stolarz z klasy 3a
Adam Miler z klasy 6
Kinga Gajda z klasy 4b
Jakub Cerak z klasy 4a
Stanisław Małusecki z klasy III
Dominika Świerzy z klasy III.
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok


PANDA konkurs języka niemieckiego

Konkurs języka niemieckiego PANDA odbędzie się w środę 15 kwietnia o godz. 8.30 w sali klasy IA gimnazjalnej równocześnie dla wszystkich poziomów.
Proszę o stawienie się na zbiórkę o godz. 8.20 pod ww. salą.
Należy mieć przy sobie długopis z czarnym tuszem.


Memory Master - edycja wiosenna

Osoby chętne do wzięcia udziału w wiosennej edycji konkursu Memory Master prosimy o wpłatę
8 zł w sekretariacie do piątku 10 kwietnia.
Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas 4- 6 SSP.


Miejski Konkurs Języka Angielskiego dla klas 4-6

W piątek,10 kwietnia 2015 o 10.20-11.20 odbędzie się Miejski Konkurs Języka Angielskiego dla klas 4-6 SSP.
Na 3 lekcji uczniowie klas 4a i 4b będą pisali w sali klasy 4b pod opieką p. Żółkiewskiej, na 4 lekcji pod opieką p. Walczak
Na 3 lekcji uczniowie klas 5 i 6 będą pisali w sali klasy 6 pod opieką p. Hoszek, na 4 lekcji pod opieką p. Moczulskiego.
Reszta uczniów klas 4a i 4b na 3 lekcji pozostanie pod opieką p. Baron w sali klasy 4a; na 4 lekcji pod opieką p. Walczak.
Reszta uczniów klas 5 i 6 na 3 lekcji pozostanie pod opieką p. Pańty-sala gimnastyczna, na 4 lekcji pod opieką p. Kocek w sali klasy 5.
Przypominamy o stroju galowym!
Powodzenia!!!


Wiosny w sercach, radości, zdrowia, spokoju nie tylko od święta :)



Laureat

Adam Miler, uczeń klasy 6, po raz drugi otrzymał tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki.
W tym roku tytuł laureata Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych organizowanych przez Śląskiego Kuratora Oświaty otrzymało 161 uczniów szkół podstawowych.
Wszyscy laureaci wraz z dyrektorami szkół zostali zaproszeni na uroczystą galę, która odbyła się 27 marca w Międzywydziałowej Auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu.
Podczas spotkania śląski kurator oświaty Stanisław Faber wręczył młodym ludziom zaświadczenia o zdobyciu tytułu laureata oraz listy gratulacyjne dla rodziców.

Serdecznie gratulujemy Adamowi i życzymy dalszych sukcesów.


ŚLąsko – czeska Wielkanoc ( 26-28 marca 2015)

Wielkanoc, śląska Wielkanoc, śląsko-czeska Wielkanoc – nasza współpraca z zaprzyjaźnioną szkołą z Melnika inspiruje coraz bardziej.
Po raz pierwszy z takim rozmachem nasza szkoła podjęła tematykę Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
W piątkowy wieczór dzieci, młodzież oraz nauczyciele pokazali na scenie barwny korowód. Towarzyszyli im najbliżsi.
Odkrywaliśmy wspólnie tematykę Wielkiej Nocy, jej znaczenie, symbolikę i bogactwo.
W centrum uwagi znalazły się tematy związane ze Świętami: wartość poświęcenia i cierpienia, rodzimej tradycji, kultury, religii i przywiązania do tych spraw, kóre są dla człowieka ważne, stanowią punkt odniesienia i ścieżkę powrotu do dobra.
Miło było posłuchać śląskiej gwary i nacieszyć oczy widokiem dziewcząt i chłopców w śląskich strojach ludowych – wyglądali pięknie.
Część przedstawienia przygotowały dzieci oraz nauczyciele z Základní školy Mělník-Pšovka.
Pokazali nam w bardzo żywiołowy sposób swoje – jakże do naszych podobne – zwyczaje i tradycje świąteczne.
22 uczniów z Czech z miało możliwość przebywania w Chorzowie od czwartku do soboty dzięki życzliwości rodziców i opiekunów naszych polskich dzieci.
W myśl przesłania, iż święta zbliżają ludzi, przygotowali im oni ciepłe przyjęcie w swoich domach.
W ramach poznawania naszego kraju i regionu goście w towarzystwie uczestników polskich zwiedzili zamek w Pszczynie.
Wycieczka dostarczyła wielu przyjemnych wrażeń mimo deszczu, który ani na chwilę nie przestawał padać.
Czy bez refleksji, do których skłoniły nas te wydarzenia, przyszłoby nam do głowy, jak Wielkanoc jest wielka?



Finał Konkursu "Znam mapę Polski"

W finale konkursu regionalnego "Znam mapę Polski" Adam Miler z klasy 6 zajął III miejsce.
Serdecznie gratulujemy!


Powitanie wiosny

Pożegnaliśmy zimę, jak co roku wyprowadzając na spacer Marzannę, kolorową kukłę wykonaną na zajęciach w klubie.
Wiosnę znaleźliśmy w kwitnących krokusach, pierwiosnkach i przebiśniegach. Zauważyliśmy, że zielone pąki lada chwila się rozwiną, bo wiosenne słoneczko przygrzewa coraz mocniej.



Wielkanoc Śląska

Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców i przyjaciół szkół na imprezę podsumowującą współpracę z zaprzyjaźnioną szkołą z Mielnika w Czechach.
Tym razem zajmiemy się tematyką Świąt Wielkiej Nocy.
W programie występy uczniów SSP, SGŚ i naszych gości z Czech.
Zbiórka w szkole o godz. 16.50. Impreza rozpocznie się o godz. 17.00 w sali bankietowej Hotelu Gorczowski. Przewidywane zakończenie ok. 19.00.
Do zobaczenia!


XII edycja konkursu Dyktando w Języku Angielskim 2015

Maciej Brzyski z klasy 3 SGŚ zajął II miejsce w Dyktandzie w Języku Angielskim pod patronatem Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego.
Gratulacje!


Konkurs Matematyczno - Informatyczny

Bartłomiej Lenik z klasy 3 b zajął I miejsce w II edycji Międzyszkolnego Konkursu Matematyczno - Informatycznego ,,Z myśleniem za pan brat".
Serdecznie gratulujemy!!!


" Mały OKR 2015"

Serdecznie gratulujemy recytatorom, którzy wzięli udział w Eliminacjach Regionalnych "Mały OKR 2015".
Dominika Pyrek z kl. 5 wywalczyła III miejsce w kategorii klas 4-6,
Mateusz Pyrek z kl. 3a zdobył wyróżnienie w kategorii klas 1-3.
Brawo!


Konkursy "Znam mapę Polski", "Palcem po mapie"

Adam Miler z klasy 6 został zwycięzcą miejskiego etapu konkursu: "Znam mapę Polski" i wystąpi w regionalnym turnieju finałowym!
W finale regionalnym wystąpi również Dominika Gredka z klasy IA, która startowała w podobnym konkursie dla uczniów gimnazjalnych pt. "Palcem po mapie Polski".

Serdecznie gratulujemy!


Dziwne święto - "Dzień Orzecha"

W marcowe poranne godziny Dzień Orzecha obchodzimy:)
6 marca w godzinach porannych odbyła się impreza z cyklu dziwne święto.
Został zaprezentowany plakatowy cykl informacyjny "O orzechach prawie wszystko", uczniowie gimnazjum przeprowadzili gry i zabawy dla uczniów szkoły podstawowej: orzechowa droga - tor przeszkód, bieg z orzechem, rozpoznawanie orzechów - gdzie jest orzech włoski?
Odbyły się także warsztaty odkrywania wnętrza orzecha kokosowego oraz degustacja różnych orzechów.
Uczniowie poznali walory smakowe oraz wartości odżywcze orzechów ,a otwarcie orzecha kokosowego nie będzie już nigdy więcej " trudnym orzechem do zgryzienia" :)


Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Matematyki - gimnazjum

Dominika Świerzy z klasy 3 SGŚ została laureatką kuratoryjnego Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki.
Gratulujemy wspaniałego wyniku!


"Obudź w sobie myśl techniczną"

Igor Masson z klasy III został finalistą konkursu "Obudź w sobie myśl techniczną".
Gratulujemy!


Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Matematyki - szkoła podstawowa

Adam Miler został po raz drugi laureatem kuratoryjnego Konkursu Matematycznego dla szkół podstawowych.
Gratulujemy kolejnego sukcesu!


Puchar Chorzowa w Narciarstwie Alpejskim

Drużyna uczniów SSP w składzie:

Bartek Budzyński kl.1
Kasia Kocek kl.3
Ewa Lewandowska kl.3
Franek Chełminiak kl.3
Patryk Wilczek kl.3
Maciej Wojciechowski kl.3
Dominik Ploch kl.5
Adam Miler kl.6
Mateusz Pączek kl.6
wywalczyła dla naszej szkoły I miejsce wśród chorzowskich szkół w tegorocznych zawodach narciarskich.

Drużyna SGŚ w składzie:
Dominika Gredka kl.I
Maciek Lewandowski kl.I
Wiktor Wójcik kl.I
Jan Drwięga kl.I
Krzysiu Kotuła kl.I
Wiktoria Noparlik kl.I
Natalia Smietana kl.I
Emilia Kaczmarek kl.II
Magda Lesisz kl.II
Maciej Brzyski kl.III
Igor Budzyński kl.III
wywalczyła dla naszej szkoły II miejsce wśród chorzowskich gimnazjów w zawodach narciarskich.

Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy!!!



Umowa o współpracy

W dniu 4 marca 2015 roku, pięć lat po rozpoczęciu współpracy Społecznej Szkoły Podstawowej oraz Społecznego Gimnazjum Śląskiego z czeską szkołą ZŠ Mělník-Pšovka, doszło do podpisania Umowy o współpracy. Zgodnie z założeniami dokumentu w ciągu najbliższych trzech lat współpraca obejmować powinna: • wymianę doświadczeń i poglądów nauczycieli polskich oraz czeskich,
• udział uczniów w zajęciach edukacyjnych w szkole partnerskiej,
• gościnne pobyty uczniów w rodzinach,
• wspólne przedsięwzięcia kulturalne,
• udział w projektach szkoły partnerskiej,
• wzajemne prezentacje prac uczniów oraz udział w konkursach artystycznych,
• wspólne pobyty na zielonej szkole oraz wyjazdy służące poznawaniu historii oraz atrakcji regionów.
Umowę podpisali Prezes Stowarzyszenia „Szkoła Przyszłości” Jan Klesyk, Dyrektor SSP i SGŚ Irena Galilejczyk oraz Dyrektor Základní školy Mělník-Pšovka Martin Kružica.



Gratulacje dla recytatorów

Serdecznie gratulujemy recytatorom, którzy wzięli udział w Konkursie Recytatorskim "Mały OKR".

W kategorii klas 1-3 szkół podstawowych
I miejsce zajął Mateusz Pyrek z kl. 3a

W kategorii klas 4-6 zajęły:
I miejsce- Dominika Pyrek z kl. 5
II miejsce Agnieszka Madeja z kl. 4a

W kategorii klas gimnazjalnych:
II miejsce zajęły Laura Bryk i Michalina Wegner z kl. III

Brawo! Brawo! Brawo!


Memory Master - wyniki

W konkursie Memory Master dyplom laureata III stopnia wynik (90 -94%) uzyskali:

Dawid Bubała z klasy 4b oraz Julia Kaczmarek z klasy 6 .
Tytuł uczestnika z wyróżnieniem otrzymali:
Kajetan Ornowski z klasy 4a,
Jakub Cerak z klasy 4a,
Mateusz Skrzypek z klasy 5,
Mateusz Pączek z klasy 6.

Brawo!


Wyniki poprawnej polszczyzny i ortografii

W drugim etapie konkursu Z poprawną polszczyzną na co dzień najwyższe lokaty zajęli uczniowie:

Anna Dębska z kl. 2
Maja Lesisz z kl. 2
Marek Brzyski z kl. 3a

W konkursie Z ortografią na co dzień najlepiej wypadła uczennica Kinga Gajda z klasy 4b.
Tym samym uczniowie zakwalifikowali się do finału ogólnopolskiego.

Serdecznie gratulujemy sukcesu!


Wyniki Finału Dyktanda Szkolnego dla kl 2-3 SSP

W tegorocznym Finale Dyktanda Szkolnego w kategorii klas 2-3 SSP przyznano następujące miejsca:

I miejsce: Nina Kołodziej kl.3b

II miejsce: Mateusz Pyrek kl. 3a
Maciej Wojciechowski kl. 3b

III miejsce: Anna Dębska kl. 2
Maja Ligocka kl. 3b

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!!! Brawo!!!


Gimnazjum idzie do teatru

18 marca 2015 r. uczniowie klas I-III SGŚ wyjeżdżają do Pałacu Młodzieży w Katowicach na przedstawienie Narodowego Teatru Edukacji pt. Zemsta.
Wyjazd o 11.45, powrót na lekcje ok. 14.00.
Koszt biletu i transportu wynosi 25 zł.
Prosimy, aby skarbnicy wpłacili pieniądze do 16 marca 2015 r.
Pamiętamy o właściwym stroju.


Zajęcia techniczne

Dnia 14 marca ( sobota) w szkolnej pracowni technicznej, w godzinach od 9.00 do 13.00 odbędą się dodatkowe zajęcia techniczne ( z projektu unijnego)dla chętnych uczniów z klas 4-6. Zgłoszenia proszę kierować do pani Bożeny Kruk, do dnia 11 marca.
Zapraszamy!


Szkolny turniej piłki ręcznej

Zapraszamy klasy 4-6 SSP oraz I-III SGŚ do udziału w szkolnym międzyklasowym turnieju piłki ręcznej.
Turniej odbędzie się w marcu, dla drużyn dziewcząt i chłopców.
Zapisy wraz z listą zawodników lub zawodniczek proszę składać u Pana Marka Pańty lub Pana Michała Gruchalskiego
do 5 marca.


Wyniki Finału Dyktanda Szkolnego dla klas I-III SGŚ

Gratulujemy uczniom, którzy w tegorocznym niełatwym Dyktandzie Szkolnym zajęli najlepsze miejsca:
I miejsce Magda Lesisz z klasy II
II miejsce Staś Małusecki z klasy III
III miejsce Anna Skrzypek i Michalina Wegner z klasy III.


Wojewódzki Konkurs Zagadek Matematycznych "Bajkowe Zadania"

Marek Brzyski z klasy 3a zdobył II miejsce w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym "Bajkowe Zadania".
Gratulujemy!


XV Miejski Konkurs Recytorski "Miłość niejedno ma imię"

W konkursie recytatorskim „Miłość niejedno ma imię”w kategorii klas 4-6
I miejsce zdobyła Dominika Pyrek z klasy piątej SSP.
W kategorii klas gimnazjalnych - I miejsce zdobyła Michalina Wegner z klasy trzeciej SGŚ, III miejsce Anna Skrzypek, również uczennica klasy trzeciej SGŚ.
Serdecznie gratulujemy.


Konkurs Techniczny

Do finału Konkursu Technicznego "Obudź w sobie myśl techniczną" zakwalifikowali się:
Dominika Świerzy, Maciej Brzyski oraz Igor Masson z klasy 3 SGŚ.
Gratulujemy!


Wyniki Finału Dyktanda Szkolnego dla klas 4-6

W tegorocznym Dyktandzie Szkolnym w kategorii klas 4-6 SP jury przyznało następujące miejsca:

I miejsce: Kinga Gajda z klasy 4b
Michał Klimontko z klasy 4a

II miejsce: Monika Dendra z klasy 4b

III miejsce: Bartosz Lazar z klasy 6

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!!! Brawo!!!


Historia kina

17 lutego klasy 2 i 3a uczestniczyły w niezwykłych zajęciach edukacyjnych. Nasze lekcje odbyły się w kinie "Światowid” w Katowicach.
Dowiedzieliśmy się dużo o historii kina i powstawaniu filmu. Odwiedziliśmy przy pracy operatora kinowego, który pokazał nam zaplecze tego obiektu.
Najwięcej emocji wzbudziły oczywiście same filmy. Doskonale bawiliśmy się zarówno na filmach niemych, które urzekają widzów już od ponad stu lat, jak i na współczesnej produkcji norweskiej pt. „Svein i szczur”.



Rekolekcja dla klas 4-6 SSP

Rekolekcje dla klas 4-6 SSP odbędą się 11 i 12 marca w domu rekolekcyjnym Idylla.
ul. Wyzwolenia 6
43-460 Wisła Nowa Osada
telefon: 33 855 26 26
Oplata wynosi 100 zł.
Prosimy całość wpłacić do piątku 27 lutego w sekretariacie.
Zbiórka 8.15 w szkole. Wyjazd 8.30.
Planowany powrót godzina 15.30


Lekcja w kinie dla uczniów gimnazjum

10 marca 2015 r. klasy I-III SGŚ wezmą udział w lekcji w kinie pt. Z książki na wielki ekran.
Wyjazd ze szkoły do CHCK o godz. 11.00, powrót na lekcje ok. 14.00.
Koszt lekcji i transportu wynosi 25 zł.
Skarbnicy klasowi wpłacają pieniądze do 6 marca 2015 r.


Rekolekcje wielkopostne dla uczniów klas 1-3 SSP

Uczniowie uczęszczający na lekcje religii wezmą udział w rekolekcjach wielkopostnych pod opieką katechety i nauczycieli.
Rekolekcje odbędą się w kościele pw. Jezusa Dobrego Pasterza w Chorzowie Batorym w dn. 23-25 lutego 2015 r.
Poprowadzi je Ojciec Marcin Motyka ze Zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej.
W poniedziałek nauki rozpoczynają się o 11.00, w związku z tym klasy 1a, 1b i 2 SSP w tym dniu nie pojadą na basen.
We wtorek idziemy do kościoła na 9.00, a w środę o 11.00 rozpocznie się msza na zakończenie rekolekcji.
Przed naukami i po naukach uczniowie uczestniczą w zajęciach zgodnie z planem.
Na czas nauk w kościele, dla uczniów, którzy nie uczestniczą w lekcjach religii, zostaną zorganizowane zajęcia opiekuńcze.


Wyniki regionalnego etapu kuratoryjnego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki

Adam Miler, uczeń klasy 6 uzyskując najwyższy wynik w kuratoryjnym Konkursie Przedmiotowym z Matematyki w etapie regionalnym, został zakwalifikowany do etapu wojewódzkiego.
Jesteśmy dumni z osiągnięć Adam i życzymy mu uzyskania tytułu laureata.


Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu "Alfik Humanistyczny"

Laureatem Ogólnopolskiego Konkursu "Alfik Humanistyczny" został Arkadiusz Koziorowski z klasy Ib gimnazjum.
Zajął on 1 miejsce w województwie śląskim.

Dyplom uznania za uzyskanie bardzo dobrego wyniku zdobyła Kornelia Koziorowska z klasy 5.
Dyplom uznania za uzyskanie dobrego wyniku zdobyli: Julia Wiechowska oraz Stanisław Małusecki z klasy III gimnazjum.

Dyplom uznania za uzyskanie najlepszego wyniku w szkole otrzymał Michał Klimontko z klasy 4a.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Rekolekcje dla uczniów klas gimnazjum

Rekolekcje wyjazdowe dla uczniów gimnazjum odbęda się 26 i 27 lutego w domu rekolekcyjnym Emaus w Koniakowie.
http://emauskoniakow.pl; telefon: +48 33 855 74 75
Opłata 120 zł - prosimy całość wpłacić do piątku 20.02.2015 w sekretariacie.
Zbiórka 8.15 w szkole. Wyjazd 8.30.
Planowany powrót w piątek - godzina 15.30


Bajkowe Zadania

Marek Brzyski z klasy 3a został finalistą konkursu matematycznego "Bajkowe Zadania".
Finał odbędzie się 26 lutego 2015 r.
Gratulujemy i trzymamy kciuki!


Konkurs Logicznego Myślenia – przypomnienie

Ogólnopolski Konkurs Logicznego Myślenia odbędzie się 17.03.2015 r. (wtorek).
Zgłoszenia przyjmuje pani Anita Kocek do 20.02.2015 r.
Wpisowe: 9 zł.

Zapraszamy do udziału w konkursie.


Konkurs dla gimnazjalistów

Zapraszamy uczniów klas gimnazjalnych do udziału w szkolnych eliminacjach do V Konkursu Technicznego Obudź w sobie myśl techniczną, które odbędą się 19.02.2015 r. w sali klasy Ia o godzinie. 7.40.
Szkołę w konkursie (9.03.2015 r.) będzie reprezentować 3 uczniów, którzy uzyskają najlepsze wyniki w eliminacjach.
Konkurs polega na samodzielnym rozwiązywaniu zadań, a każdy uczestnik pracuje na swój wynik.
Konkurs obejmuje wiadomości z zakresu matematyki i fizyki (objęte podstawą programową) oraz wiadomości dotyczące historii wynalazczości rewolucji przemysłowej.
Każdy uczestnik przynosi ze sobą: przybory do pisania, ołówek, gumkę, linijkę, ekierkę, kątomierz i cyrkiel.
Laureaci i finaliści uzyskają prawo do wpisu na świadectwie ukończenia gimnazjum informacji o uzyskaniu tytułu laureata lub finalisty.

Zgłoszenia przyjmuje pani Anita Kocek do 18.02.2015 r. do godziny 13.00.


KONKURS MATEMATYCZNY PANGEA 2015

Organizatorem są Międzynarodowe Szkoły Meridian i Uczelnia Vistula.
Kategorie: 4-6 SP i I-III GM
Uczestnictwo jest bezpłatne.
Termin I etapu: 3.03.2015 r. (Godzina zostanie ustalona, ponieważ w tym samym dniu odbywa się konkurs FOX).
Etap finałowy (do którego kwalifikuje się 150 osób z każdej kategorii) odbędzie się 17.04.2015 r.
Miejsce etapu finałowego: Uczelnia Vistula w Warszawie i Wyższa Szkoła Handlowa we Wrocławiu (dojazd we własnym zakresie).
Nagrody zostaną wręczone podczas ceremonii wręczenia nagród. Informacje na temat miejsca i czasu uroczystości zostaną zamieszczone na stronie internetowej konkursu.
Uczniowie, nauczyciele i opiekunowie biorący udział w 1 etapie, etapie finałowym oraz ceremonii wręczenia nagród wyrażają zgodę na zamieszczenie przez organizatorów Pangea zdjęć, video oraz reportaży na stronie internetowej oraz w katalogach reklamowych.

Zgłoszenia przyjmuje pani Anita Kocek i pani Maria Baron do 20.02.2015 r.


Konkurs Przedmiotów Ścisłych

Dominika Świerzy z klasy III SGŚ zajęła I miejsce w IX edycji Miejskiego Konkursu Przedmiotów Ścisłych.
Laura Bryk z klasy III SGŚ zdobyła w tym konkursie wyróżnienie.
Gratulujemy!


Bezpieczne Ferie



Wyniki rejonowego etapu Konkursu Przedmiotowego z Matematyki

Dominika Świerzy z klasy 3 SGŚ zakwalifikowała się do wojewódzkiego etapu Konkursu Przedmiotowego z Matematyki.
Gratulujemy i trzymamy kciuki!


Lekcja w kinie

17 lutego 2015 r uczniowie klas 4-6 będą uczestniczyli w "Lekcji w kinie". W tym roku temat brzmi
"Co na ekranie z książki zostanie".
Lekcja odbędzie się w CHCK, rozpocznie się o 11.30. Wyjazd ze szkoły ok. godz. 11.00, powrót 13.30-14.00.
Koszt lekcji i transportu wynosi 25 zł.


Alfik matematyczny - wyniki

Laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny został Marek Brzyski z klasy 3a.
Zdobył on 100% punktów możliwych do uzyskania. Nagrodą dla ucznia jest tygodniowy udział w Wakacyjnym Obozie Talentów.

Dyplom uznania za uzyskanie bardzo dobrego wyniku zdobył Adam Miler z klasy 6.
Dyplom uznania za uzyskanie dobrego wyniku zdobył Mateusz Pyrek z klasy 3a.

Dyplom uznania za uzyskanie najlepszego wyniku wśród uczniów naszych szkół zdobyli :
klasy 2 SSP - Jacek Przybytek
klas 4 SSP - Kinga Gajda
klasy 5 SSP - Paweł Gonsior
klas I SGŚ - Igor Grudziński
klasy II SGŚ - Magdalena Lesisz
klasy III SGŚ - Dominika Świerzy.
Gratulujemy !


The Bat Kid - wyniki

Mateusz Pączek z klasy 6 zajął II miejsce , a Bartosz Lazar z klasy 6 - III miejsce
w konkursie języka angielskiego w słuchaniu ze zrozumieniem The Bat Kid 2014.
Brawo!


Zdobyliśmy Puchar Prezydenta

Drużyna Społecznego Gimnazjum Śląskiego - Dominika Gredka, Wojciech Dranka i Jan Gawkowski zajęła
I miejsce w Szachowej Lidze Szkół Chorzowa o Puchar Prezydenta Miasta na rok szkolny 2014/2015.
Gratulujemy!


Ogólnopolski Konkurs
" Bóg posłał anioła..."

Gratulujemy Stanisławowi Małuseckiemu z klasy trzeciej gimnazjum
wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie " Bóg posłał anioła..."
Przedmiotem konkursu był film zrealizowany w konwencji filmu dokumentalnego lub fabularnego inspirowany cytatem z Księgi Tobiasza: „Spotkał stojącego przed sobą anioła Rafała“(Tb5,4).


Tenis stołowy

Mistrzami gimnazjum w tenisie stołowym zostali:
1 miejsce Gawkowski Jan
2 miejsce Cogiel Szymon
3 miejsce Tatarczyk Brunon
Brawo!


Wyniki Konkursu Mitologicznego dla gimnazjalistów

Naszą szkołę w kolejnych zmaganiach będą reprezentowały:
Emilia Kaczmarek-kl.II i Natalia Smetana- kl.Ib, które uzyskały w eliminacjach szkolnych największą liczbę punktów.
Gratulujemy!


Wielka Orkiestra – graliśmy od piątku

W niedzielę 11 stycznia w całej Polsce zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Nasze szkoły już w piątek włączyły się w akcję.
Wolontariusze z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 3 w Chorzowie przeprowadzili dla nas prelekcje na temat organizacji oraz celów tegorocznego 23 Finału WOŚP.
Wspólnie pośpiewaliśmy, a przy okazji wsparliśmy Fundację. Ile nazbieraliśmy? Dowiemy się wkrótce.



Wyjście do Filharmonii Śląskiej

23 stycznia 2015 r. wszyscy uczniowie SSP i SGŚ wybierają się do odremontowanej siedziby Filharmonii Śląskie w Katowicach na koncert z cyklu "Młoda Filharmonia" pt. "Gwiezdne wojny".
Wyjazd ze szkoły ok. 9.00, powrót na lekcje ok. godz. 11.15.
Koszt biletu i transportu wynosi 27 zł. Pieniądze proszę wpłacać do 19 stycznia 2015 r.
Pamiętajcie o stosownym stroju:)


Konkurs Mitologiczny dla gimnazjalistów

16 stycznia odbędzie się Rejonowy Konkurs Mitologiczny (eliminacje) dla klas I-III gimnazjum.
Zakres: J. Parandowski "Mitologia", P. Nosal, P. Wietrzykowski "Po nitce do kłębka".
Chętnych prosimy o zgłoszenie p. Walczak (przez Librusa) do 14 stycznia.


WOŚP

W piątek 9 stycznia 2015 w naszej szkole przeprowadzona zostanie akcja WOŚP.
W ramach imprezy wolontariusze WOŚP przeprowadzą dla nas krótkie prelekcje na temat Fundacji, zagrają na gitarze, zbiorą do puszek pieniądze na cele Fundacji.
Mile widziane będą kolorowe stroje, przyda się też wygodne obuwie (do tańca integracyjnego) i jakiś GROSZ (do puchy).


Konkursy polonistyczne

Konkurs " Z poprawną ortografią na co dzień " odbędzie się 14 stycznia. Uczniowie napiszą dyktando, które podyktują im nauczyciele w czasie zajęć lekcyjnych.
Konkurs " Z poprawną polszczyzną na co dzień " odbędzie się w środę 15 stycznia o godz. 8.30 w sali klasy II gimnazjum pod opieką p. Kolarczyk.
Prosimy o przyniesienie długopisów z czarnym lub granatowym wkładem i punktualne przybycie.


Wyniki szkolnego etapu Konkursu Przedmiotów Ścisłych dla gimnazjalistów

Do II etapu Konkursu Przedmiotów Ścisłych zakwalifikowały się uczennice III klasy gimnazjum Laura Bryk i Dominika Świerzy.
Gratulujemy!


Konkursy polonistyczne

Do drugiego etapu konkursu "Z poprawną polszczyzną na co dzień", zakwalifikowali się uczniowie
klasy 2:
Anna Dębska
Anna Leiter
Emilia Dinges
Emilia Walczak
Jan Waszut
Maja Lesisz
Szymon Piotrowski
Wojtek Konarzewski

klasy 3:
Katarzyna Kocek
Marcelina Stolarz
Marek Brzyski
Mateusz Pyrek
Nina Kołodziej

klasy 4:
Monika Dendra
Oliwia Waszut

klasy 5:
Kornelia Koziorowska

klasy 6:
Mateusz Pączek

Do drugiego etapu konkursu "Z ortografią na co dzień", który odbędzie się 14 stycznia 2015 zakwalifikowali się uczniowie

klasy 2:
Jacek Przybytek

klasy 3:
Dorota Stachurska
Katarzyna Kocek
Maja Ligocka
Marcelina Stolarz
Marek Brzyski
Mateusz Pyrek

klasy 4:
Joanna Hornik
Kinga Gajda
Michał Klimontko
Monika Dendra

klasy 5:
Kornelia Koziorowska

klasy 6:
Bartosz Lazar
Jacek Kruk
Mateusz Pączek

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w drugim etapie.


Najserdeczniejsze życzenia!

Z okazji nadchodzacych świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim,
aby przy świątecznym stole nie zabrakło światła i ciepła rodzinnej atmosfery,
by Nowy Rok niósł ze sobą szczęście, zdrowie i wszelką pomyślność.



XIV Konkurs Wiedzy Chemicznej

Laura Bryk i Igor Masson z klasy 3 SGŚ zajęli I miejsce w XIV KONKURSIE WIEDZY CHEMICZNEJ DLA GIMNAZJALISTÓW wygrywając część teoretyczną oraz praktyczną na pierwszej pozycji.
Brawo!


19 grudnia

19 grudnia 2014 r. był bardzo intensywnym dniem w naszej szkole.
Już od rana wszystkie klasy przygotowywały swoje świąteczne kramiki, na których pojawiły się wspaniałe świąteczne ciasta, słodycze, ozdoby, kartki, dekoracje... cudne przedmioty wykonane przez uczniów, ich rodziców i bliskich.
Zapanowała wspaniała atmosfera zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
W klasach uczniowie zasiedli do klasowych wigilii wraz z wychowawcami i nauczycielami, łamali się opłatkiem, składali sobie serdeczne życzenia, obdarowywali się drobnymi prezentami.
Potem nastąpiło wspólne kolędowanie, podczas którego wszyscy z przejęciem śpiewali nie tylko polskie kolędy, ale także angielskie, a klasy czwarte zaprezentowały nam "Cichą noc" po hiszpańsku.
Uczniowie otrzymali od nauczycieli SSP i SGŚ bożonarodzeniowy prezent - wyświetlono zarejestrowane przedstawienie bajki pt. "Śpiąca Królewna", w którym wszystkie role zostały obsadzone naszym Gronem Nauczycielskim.
Należy dodać, że filmik wzbudził ogromną radość wśród uczniów SSP i SGŚ.
Jak zwykle trochę czasu zajęło nam uporządkowanie szkoły po tym intensywnym dniu, ale uporaliśmy się z całym bałaganem i zadowoleni, w świątecznym nastroju, rozeszliśmy się do domów, aby z rodzinami przygotowywać się do Świąt Bożego Narodzenia


Projekt edukacyjny " Na początku było słowo"

12 grudnia 2014 r. w naszej szkole odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego „Na początku było słowo”.
Dzień rozpoczął się od prezentacji klasy 6 SSP na temat różnych sposobów porozumiewania się na odległość. Uczniowie odgrywali scenki-zagadki, a najmłodsi mieli za zadanie odgadnąć, jaka to forma porozumiewania się.
Następnie uczniowie klas gimnazjalnych przygotowali i przeprowadzili dla uczniów szkoły podstawowej różne zajęcia: tor językowo-sprawnościowy, zajęcia techniczne, przygotowano łamigłówki pt. „Twierdza szyfrów” oraz gry i zabawy językowe.
Należy koniecznie dodać, że gimnazjaliści poradzili sobie wspaniale.
W tak zwanym międzyczasie, klasa 5 SSP przygotowała testy „Trudne słowa”, które miały za zadanie sprawdzić, czy uczniowie zapoznali się z trudnymi wyrazami i ich definicjami, które zostały tydzień wcześniej wywieszone na korytarzach naszej szkoły.
Następnie każda klasa miała do wykonania pracę plastyczną, np. wizytówkę swojej klasy albo utworzyć rysunki ze słów.
Dzień był naprawdę pracowity, ale bardzo sympatyczny. Uczniowie zyskali znowu trochę wiedzy na temat języka
i komunikowania się.
Starsi mogli być wzorem dla młodszych, a młodsi uczyli się współpracować w grupie.
Ciekawe, jaki temat opracujemy za rok?


Szkolny Turniej Szachowy

W Szkolnym Turnieju Szachowym rozegranym w dniu 10 grudnia wśród uczniów SSP pierwsze miejsce zajął Jakub Noparlik. Drugie miejsce przypadło Mateuszowi Pączkowi. Na miejscu trzecim uplasował się Mateusz Hadaś.
Wśród gimnazjalistów pierwsze miejsce zajęli Dominika Gredka i Jan Gawkowski. Na miejscu trzecim uplasował się Krzysztof Kotuła.


Podziękowania - Szlachetna Paczka 2014

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w akcję Szlachetna Paczka 2014.
Radość wielka, że daliśmy radę!
Razem możemy więcej!
65 paczek pojechało do rodziny, 42 paczki do pani Gabrieli.
Takie zgromadzenie dobra oraz pozytywnych emocji grzeje w najtęższy mróz.
Dziękujemy najpiękniej za ofiarność, za serce.



Jasełka w Melniku

Mija piąty rok polsko-czeskiej współpracy szkół.
W dniach 4-6 grudnia grupa uczniów z 6 klasy SSP oraz 2 klasy SGŚ gościła w Melniku z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Program krótkiego pobytu był wypełniony działaniem – spotkaniami, zwiedzaniem, występami.
Nasi czescy przyjaciele przyjęli nas jak zwykle bardzo gościnnie, pokazali piękny romantyczno-barokowy pałac w Louceniu wraz z parkiem i jego atrakcją: "Labiryntarium". My w zamian zaprezentowaliśmy polskie jasełka podczas szkolnego spotkania kolędowego.
Dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół zaplanowali dalsze przedsięwzięcia. Będziemy dążyć do tego, aby w marcu 2015 roku grupa czeskich dzieci mogła przyjechać do Chorzowa na spotkanie wielkanocne.
Zaś grupa polskich dzieci ma wiosną uczestniczyć w kolejnej edycji obozu naukowo-sportowego w Lhotce koło Melnika.



Konkurs "Z witaminami żyje się kolorowo"

Uczniowie klasy III gimnazjum brali udział w międzyszkolnym konkursie "Z witaminami żyje się kolorowo".
Drużyna w składzie: Laura Bryk, Marta Job, Stanisław Małusecki zajęła:
I miejsce w kategorii literackiej
i III miejsce w kategorii plastycznej.
Gratulujemy!
,


Wyjście klas 4-6 do teatru

15 grudnia 2014 r. uczniowie klas 4-6 wybierają się na spektakl Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza pt. "Władcy wiedzy" do Chorzowskiego Centrum Kultury. Zbiórka w szkole o 7.55, wyjazd o 8.00, przedstawienie rozpoczyna się o 8.30. Po spektaklu spotkanie z twórcami. Powrót na lekcje ok. 11.00.
Koszt biletu i transportu wynosi 25 zł. Skarbników klas proszę o zebranie pieniędzy i wpłacenie do sekretariatu do 8 grudnia 2014 r.
Pamiętajcie o właściwym stroju:)


Wyniki szkolnego etapu wojewódzkich konkursów przedmiotowych

Dominika Świerzy oraz Maciej Brzyski z klasy 3 SGŚ zakwalifikowali się do do rejonowego etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki oraz Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego Igor Masson z klasy 3 SGŚ zakwalifikował się do rejonowego etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Chemii.
,


XIV Konkurs Wiedzy Chemicznej

Laura Bryk i Igor Masson z klasy 3 SGŚ zajęli I miejsce w XIV KONKURSIE WIEDZY CHEMICZNEJ DLA GIMNAZJALISTÓW
( część teoretyczna) i w ten sposób zaklasyfikowali się do drugiego etapu (cześci praktycznej).
Gratulujemy i trzymamy kciuki.


Wizyta Świętego Mikołaja

5 grudnia naszą szkołę odwiedził Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami.
Ruszyła produkcja w fabryce zabawek, ale rąk do pracy brakowało, więc najmłodsi uczniowie naszej szkoly zostali poproszeni i pomoc.
Razem z elfami, aniołkami , śnieżynkami i diabełkami wykonali gąsienice, ośmiorniczki i misie. Wszyscy dobrze się bawili, a na koniec Mikołaj rozdawał pracowitym i grzecznym dzieciom prezenty .
Obiecał, że za rok też przyjdzie !



Mistrz ping-ponga

Klasy 2, 3a i 3b rozegrały zawody w podbijaniu piłeczki pingpongowej paletką do tenisa stołowego. Mistrzami zostali Ala Piwowarczuk i Maciej Wojciechowski.
GRATULUJEMY !



Wyniki turnieju tenisa stołowego SSP

W turnieju tenisa stołowego dziewcząt klas 4-6, pierwsze miejsce zdobyła Zuzanna Cerak zzklasy 4a. Natomiast w kategorii chłopców Adam Miler z klasy 6.


W fabryce długopisów

24 listopada uczniowie klasy 3b zwiedzili fabrykę długopisów VIVA PLUS w Bytomiu. Mogli zobaczyć cały proces powstawania długopisu od projektowania przez przyjmowanie zamówień, pracę wtryskarek, drukowanie i grawerowanie napisów reklamowych, pakowanie.
W potężnym magazynie każdy mógł usiąść za kierownicą podnośnika widłowego i posterować nim. Po zwiedzeniu fabryki uczniowie sami, własnoręcznie składali plastikowe długopisy. Na pamiątkę każdy dostał długopis z wygrawerowanym swoim imieniem i nazwiskiem.



Wyniki turnieju piłki nożnej

W turnieju piłki nożnej dziewcząt klas 4-6, pierwsze miejsce zdobyła klasa 6, drugie miejsce klasa 4, a trzecie klasa 5. Gratuluję wszystkim drużynom. W turnieju piłki nożnej klas gimnazjalnych, pierwsze miejsce zdobyła klasa 3, drugie miejsce klasa 1a, trzecie klasa 1b, a czwarte klasa 2.
Gratulujemy wszystkim drużynom.


Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego FOX

Ideą konkursu - obecnie jest to jego XV edycja - jest motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego poprzez udział w teście, do rozwiązania którego potrzeba odpowiedniej dla danej kategorii wiekowej wiedzy gramatycznej, słownikowej, kulturoznawczej oraz z zadanej lekturki. Test składa się z trzydziestu zadań wielokrotnego wyboru.
Konkurs odbywa się w pięciu grupach wiekowych:
kategoria KITTENS dla klas III i IV szkół podstawowych,
kategoria BUNNIES dla klas V i VI szkół podstawowych, kategoria DUCKS dla klas I i II gimnazjów,
kategoria LIONS dla klas III gimnazjów i I szkół ponadgimnazjalnych.

Każdy test składa się z pytań o trzech stopniach trudności. Zasady punktacji są następujące:
za poprawną odpowiedź na każde z pytań I części można otrzymać po 3 punkty, z II części - po 4 punkty, a z III części - po 5 punktów,
za każdą błędną odpowiedź odejmuje się 25% punktów przewidzianych dla danego zadania,
w przypadku braku odpowiedzi przyznaje się 0 punktów.

Test przeprowadzany jest we wszystkich szkołach w Polsce w tym samym dniu i o tej samej godzinie - w roku szkolnym 2014/15 odbędzie się 3 marca 2015 r.

Zapisy do 18 grudnia u uczących angielskiego, wpisowe 8 zł.


Fotorelacja z Andrzejków klas 1b - małej i dużej :)


Lekcja historii

Jak wyglądała czapka Napoleona?
Jak prezentował się mundur żołnierza Księstwa Warszawskiego?
Co to były onuce i do czego żołnierzom służyły?
Dlaczego tak ważne w naszej historii były trzy powstania śląskie?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dostarczyła uczniom naszej szkoły lekcja historii w wykonaniu Bractwa Rycerskiego z Gniewu.
,



Mistrzostwa Gimnazjów w Szachach

18 listopada w Starochorzowskim Domu Kultury odbyły się Mistrzostwa Gimnazjów w szachach 2014/2015.
Społeczne Gimnazjum reprezentowali: Dominika Gredka z Ia i Jaś Gawkowski z II.
Dominika nie sprawiła zawodu. Zajęła I-sze miejsce i została Mistrzynią Gimnazjów 2014/2015, a Jaś zawody ukończył także z sukcesem zajmując III miejsce w kategorii chłopców.
Niestety, brak większej ilości zawodników reprezentujących Społeczne Gimnazjum spowodował utratę możliwości awansu szkoły do rozgrywek rejonowych, tak w wypadku drużyny dziewczęcej jak i chłopięcej. Dlatego tym usilniej zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w zajęciach szachowych, by w przyszłości zaprocentowało to sukcesami na zawodach wyższej rangi.



Ogólnopolski Konkurs Logicznego Myślenia

Ogólnopolski Konkurs Logicznego Myślenia odbędzie się 17.03.2015 r. (wtorek).
Zgłoszenia przyjmuje pani Anita Kocek do 20.02.2015 r.
Wpisowe: 9 zł.
Zapraszamy do udziału w konkursie.


Kangur Matematyczny 2015

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR odbędzie się 19.03.2015 r. (czwartek) o godzinie 9.00.
Zgłoszenia przyjmuje pani Anita Kocek do 10.01.2015 r.
Wpisowe: 8 zł.
Zapraszamy do udziału w konkursie.


Wyjście do Opery Śląskiej uczniów gimnazjum

4 grudnia, na godz. 18.00 uczniowie klas I-III wybierają się do Opery Śląskiej w Bytomiu na przedstawienia Baron Cygański.
Klasa Ib, pod opieką p. Wojciechowskiej jedzie ze szkoły busikiem i wraca do szkoły po spektaklu.
Pozostali uczniowie zostaną dowiezieni na miejsce przez rodziców i odebrani po spektaklu.
Drugim opiekunem jest p. Joanna Parczyk.
Bilety zostaną przekazane wychowawcom w poniedziałek 1 grudnia.


Szlachetna Paczka 2014

Rusza akcja Szlachetna Paczka 2014.

"Drogi Darczyńco, witaj w Drużynie SZLACHETNEJ PACZKI,

Razem realizujemy ideę mądrej pomocy – przekazując potrzebującym wsparcie materialne, motywujemy rodzinę do poradzenia sobie w trudnej życiowej sytuacji.
Przygotowana przez Ciebie pomoc może stać się dla rodziny impulsem do samodzielnego poradzenia sobie w życiu.
Obdarowani poczują się wartościowi, dostaną wiadomość: „Jesteście dla nas ważni!”.
To najpiękniejsze, co można dać człowiekowi.

Wybierając rodzinę, zapoznaj się z opisem jej historii oraz jej potrzebami.(Librus - ogłoszenia, tablica ogłoszeń, drzwi wejściowe).
Opis przedstawia prawdziwa historię osób, które odnalazł wolontariusz SZLACHETNEJ PACZKI – listę potrzeb i szczególnych marzeń rodziny przygotował wolontariusz razem z członkami rodziny w potrzebie. Teraz Ty możesz na nie odpowiedzieć – wesprzeć rodzinę w potrzebie i zrobić krok w zmianie tego świata na lepsze."

Zapraszamy Darczyńców do przyłączenia się do Paczki.
Komunikacja przez Librusa ułatwi nam wypełnianie paczki.
Żywność, środki czystości oraz artykuły przemysłowe można składać w bibliotece lub w gabinecie pani Asi Głuch.
Opisy potrzebujących w zakładce Ogłoszenia pod hasłem szlachetna Paczka 2014 - pani Gabrysia oraz Rodzina w osobnych ogłoszeniach oraz na drzwiach z tyłu szkoły , a także na tablicy ogłoszeń.
Zbiórka trwa do 12 grudnia.
Obudź w sobie Świętego Mikołaja! :)

www.szlachetnapaczka.pl


Zdjęcia z poprzednich edycji 2012 i 2013.


Memory Master dla klas 4-6 SSP

Konkurs z języka angielskiego Memory Master odbędzie się 1 grudnia na drugiej godzinie lekcyjnej.


V edycja Olimpiady Języka Angielskiego Gimnazjalistów

Zapraszamy gimnazjalistów do udziału w kolejnej edycji OJAG.
Chętnych prosimy o zgłoszenie się do swoich pań z angielskiego do dnia 30 listopada 2014 r.

I etap realizowany będzie on-line w dniach 07.01.2015 – 21.01.2015 r.
II etap realizowany będzie on-line w dniach 02.03. 2015 – 12.03.2015 r., plus praca pisemna na zadany temat- szczegóły
w zakładce Regulamin
III etap realizowany będzie on-line w dniach 23.03.2015 r. – 31.03.2015 r.
Szczegółowe informacje na stronie www.ojag.wsjo.pl


Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów

Rozpoczyna się X edycja Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów.

Zawody pierwszego stopnia składają się z dwóch niezależnych części:
1. korespondencyjna - polega na rozwiązaniu wszystkich zadań lub części z nich i dostarczeniu rozwiązań do koordynatora konkursu w terminie do 9 grudnia 2014 r.
2. testowa - zostanie przeprowadzona w szkole 27 listopada 2014 r. o godzinie 9.00.
Uczestnicy będą pisali w sali kl. III od 9.00-10.15.
Uczniowie kl. III, którzy nie biorą udziału w OMG, pozostaną pod opieką p. Walczak

Wynik zawodów I stopnia jest sumą punktów zdobytych w obu częściach.

Każdy finalista OMG zostanie zwolniony z egzaminu gimnazjalnego z matematyki.

Koordynatorem szkolnym konkursu jest pani Anita Kocek


Alfik Matematyczny 2014

26 listopada odbędzie się Konkurs Alfik Matematyczny 2014.
Konkurs rozpoczyna się o 13.00.

Klasy 2, 3a,3b SP piszą w sali klasy 3b pod opieką p. Światowskiej.

Klasy 4a i 6 piszą w sali klasy 6 pod opieką p. Żółkiewskiej.

Klasy 4b i 5 SP piszą w sali klasy 5 pod opieką p. Hoszek.

Klasy gimnazjalne piszą w sali klasy II pod opieką p. Kocek.

Pozostali uczniowie klas:
6-do kl. 4a (p. Waga)
5-do kl. 4b (p. Moczulski)
II-do kl. 3a (p. Drewniak-Rączka)

Powodzenia!!!


III Gimnazjalny Festiwal Podróżniczy Odkrywcy Świata

III festiwal za nami. Odbył się on w dniach 18 – 19 listopada. Kolejny już raz bogaty program całkowicie pochłonął uczniów gimnazjum, sprawiając, że niemal dwunastogodzinna impreza minęła wszystkim bez oznak znużenia.
Zaczęło się od występu wokalnego. Gimnazjaliści zaśpiewali piosenkę „We are the world”, wysyłając do naszych serc sygnał, że warto pomagać.
Przegląd uczniowskich prezentacji podróżniczych stał na wyjątkowo wysokim poziomie, gdyż towarzyszyły im muzyka, przebrania, degustacje oraz dawka humoru.
W tym roku gościliśmy w naszej szkole pasjonata wulkanów - pana Grzegorza Gawlika, który realizuje projekt polegający na zdobyciu stu stożków wulkanicznych.
Uczniowie oprócz słuchania opowieści z różnych stron świata mieli również okazję zatańczyć latynoamerykańską zumbę (zajęcia poprowadziła pani Katarzyna Szołtysik), wykonać wisiorki afrykańskie, czy uczestniczyć w projekcie przygotowanym przez młodszych uczniów pt. Biuro Podróży, gdzie odpowiadali na pytania dotyczące różnych krajów świata.
Gimnazjaliści poznali także smaki kuchni meksykańskiej oraz obejrzeli niezwykle przejmujący film o aborygeńskich dzieciach.
Na koniec festiwalu gościliśmy panią Aleksandrę Materę, która opowiedziała nam o pracy wolontariusza i współczesnych problemach Afryki.
Co ciekawe, uczniowie doskonale wpisali się w klimat festiwalu, zakładając na siebie tradycyjne stroje egzotyczne.
Do zobaczenia za rok!


Biuro Podróży 2014

18 listopada korytarz szkolny przed klubem zajęły kolorowe turystyczne stanowiska.
Niezwykle starannie przystrojone stoliki wykonane przez uczniów klas 4-6 sprawiły, że każdy przechodzący mógł poczuć się wakacyjnie i egzotycznie.
Biuro Podróży 2014 było wyjątkowe pod każdym względem. Po pierwsze, uczniowie przygotowali aż 13 stanowisk, po drugie, oprócz informacji, folderów, pamiątek czy flag dotyczących konkretnego kraju przygotowali oni posiłki oraz pytania testowe, na które odpowiadali starsi koledzy.
Po trzecie, kolorytu dodały stroje egzotyczne, w które specjalnie na ten dzień przebrali się uczniowie.
Zapraszamy do galerii.


Podziemny świat

„Na początku była ziemia, potem węgiel kamienny, następnie wieki później powstała kopalnia Guido.
Kopalnia to zakład górniczy zajmujący się wydobyciem kopalin użytecznych z podziemnym specyficznym światem wydrążonym w ziemi na różnych poziomach.
Podziemne korytarze kopalni wykute w skałach, z wieloma maszynami, w których zaklęta jest myśl techniczna.”
To wszystko zobaczyliśmy na poziomie 320 zabytkowej kopalni Guido podczas wycieczki 18 listopada.


Turniej piłki nożnej chłopców klas 4-6

W turnieju piłki nożnej chłopców klas 4-6, pierwsze miejsce zdobyła klasa 6, drugie miejsce klasa 4, a trzecie klasa 5.
Gratuluję wszystkim drużynom.


Konkursy recytatorskie- gorące brawa i gratulacje !

Serdecznie gratulujemy Michalinie Wegner z kl. III SGŚ zajęcia I miejsca w XIV Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim
„Z Gałczyńskim łatwiej...”.
Brawo Michalina!
Będziemy trzymać kciuki w następnych etapach.

Gratulujemy Laurze Bryk z klasy III SGŚ zajęcia II miejsca w Wojewódzkim Konkursie "Promuj Śląsk".
Wspaniale!

Brawa dla Dominiki Pyrek z kl. 5 SSP za zdobycie wyróżnienia w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim "Promuj Śląsk".
Gratulacje dla Mateusza Pyrka z kl. 3a!
Mateusz zdobył w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim "Promuj Śląsk" III miejsce w kategorii klas 1-3 SP.


Wyniki szkolnego etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki dla uczniów szkoły podstawowej

Serdecznie gratulujemy Adamowi Milerowi z kl. 6 SSP !
Adam dostał się do kolejnego etapu Konkursu Przedmiotowego z Matematyki.
Życzymy powodzenia!


Finał Szkolnego Konkursu Recytatorskiego

Jury XVIII Szkolnego Konkursu Recytatorskiego pod przewodnictwem Pani Haliny Krawczyk ustaliło następujące wyniki:

W kategorii klas 1-3 SSP

I miejsce Mateusz Pyrek z kl. 3a
II miejsce Emilia Dinges z kl. 2
Katarzyna Kocek z kl. 3a
III miejsce Maja Kościelna z kl. 1a

Jury postanowiło także wyróżnić Michała Mindziaka z kl. 2


W Kategorii klas 4-6 SSP

I miejsce Monika Dendra z kl. 4b
Dominika Pyrek z kl. 5

II miejsce Julia Kosińska z kl. 4b
Agata Rybarczyk z kl. 4b

III miejsce Natalia Pinkawa z kl. 5
Michał Klimontko z kl. 4a

Jury postanowiło także wyróżnić:
-Julię Kaczmarek z kl. 6
-Agnieszkę Madeję z kl. 4a


W kategorii klas I-III SGŚ

I miejsce Julia Wiechowska z kl. III
II miejsce Michalina Wegner z kl. III

Nagrodę Publiczności w tegorocznym Konkursie Recytatorskim otrzymują:

W kategorii klas 1-3 SSP

Bartłomiej Lenik

W Kategorii klas 4-6 SSP

Julia Kaczmarek

W kategorii klas I-III SGŚ

Michalina Wegner

Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!
Jesteście wspaniali!!!


Wyjazd do teatru klas 1a i 1b

3 grudnia 2014 r. klasy 1a i 1b SSP wybierają się do Teatru Zagłębia w Sosnowcu na przedstawienie pt. "Plastusiowy pamiętnik".
Zbiórka w szkole o 8.00, spektakl rozpoczyna się o 9.00, powrót na lekcje ok. 10.30. Koszt biletu i transportu wynosi 38 zł.
Pieniądze proszę wpłacać do 28 listopada 2014 w sekretariacie szkoły.
Pamiętamy o stosownym stroju:)


Wyjazd uczniów klas 2, 3a i 3b do teatru

27 listopada uczniowie klas 2, 3a, 3b SSP wybierają się do Teatru Ateneum w Katowicach na spektakl pt. "Tylko jeden dzień".
Przedstawienie rozpoczyna się o godz.9.30.
Wyjazd ze szkoły o 8.45, powrót na lekcje ok. 11.00.
Koszt biletu i transportu wynosi 28 zł.
Pieniądze proszę wpłacać w sekretariacie do 21 listopada 2014r.
Proszę pamiętać o właściwym stroju.


Wyjazd uczniów gimnazjum do Opery Śląskiej

4 grudnia 2014 dla uczniów klas I-III SGŚ zostało zorganizowane wyjście do Opery Śląskiej na spektakl pt. "Baron cygański" Johanna Straussa.
Przedstawienie rozpoczyna się o 18.00, zbiórka przed gmachem opery o 17.45. Zakończenie ok. godz. 20.00.
Koszt biletu ulgowego wynosi 45 zł.
Pieniądze proszę wpłacać do sekretariatu do 28 listopada 2014 b.r.
Pamiętajcie o właściwym stroju.


III Gimnazjalny Festiwal Podróżniczy "Odkrywcy Świata"

Drodzy uczniowie Społecznego Gimnazjum Śląskiego!
Jest nam niezmiernie miło zaprosić Was na trzecią już edycję Gimnazjalnego Festiwalu Podróżniczego, który odbędzie się
w dniach 18-19 listopada 2014 r.
W tych dniach korytarz szkolny zamieni się w paletę egzotycznych barw, które tworzyć będą młodsi uczniowie ze swoim projektem Biuro Podróży, a także ścienne gazetki.
Liczymy, że ten koloryt zostanie uzupełniony Waszymi barwnymi, fantazyjnymi ubraniami. Prosimy więc o przebranie się
w tradycyjny egzotyczny strój np. japoński, afrykański, hinduski, chiński czy indiański.
Na szkolną imprezę zapraszamy również absolwentów i rodziców.
Zapoznajcie się z harmonogramem imprezy:

Wtorek 18 listopada 2014br>
12.00 Oficjalne otwarcie festiwalu podróżniczego
12.20 Gimnazjaliści dla świata – występ wokalny
12.25 Prezentacje uczniowskie cz.1
1. Japonia – Kraj Wschodzącego Słońca (Julia Wojciechowska, Wiktoria Gruszka, kl. I a)
2. Meksyk – dawna kraina Azteków (Anna Warzecha, Dominika Saft, kl. I b)
13.05 Biuro podróży 2014
13.50 Przerwa na posiłek
14.05 Projekt: Obiekty UNESCO w Polsce – praca w grupach
15.00 Spotkanie z podróżnikiem:
Wulkany świata, czyli w oparach siarki (Grzegorz Gawlik)
16.15 Prezentacja: Świat Aborygenów (Łukasz Waga)
16.20 Film pt. „Polowanie na króliki” reż. Phillip Noyce (Australia)
18.00 Zakończenie pierwszego dnia festiwalu

Środa 19 listopada

12.00 Rozpoczęcie drugiego dnia festiwalu
12.05 Prezentacje uczniowskie cz.2
1. Egipt – w kraju faraonów (Natalia Smietana, Wiktoria Noparlik, kl.I b)
2. Nowy Orlean – tam, gdzie bije serce Luizjany (Magdalena Lesisz, Emilia Kaczmarek, kl. II)
3. Kuba – kraj w rękach Fidela Castro (Julia Wiechowska, Agnieszka Dobisiak, kl. III)
13.00 Zajęcia techniczne: afrykańskie wisiorki. Przerwa na posiłek
14.30 Zajęcia taneczne: zumba (prowadzenie: Katarzyna Szołtysik – Kaczmarek)
15.30 Smaki świata: degustacja potraw kuchni meksykańskiej
16.00 Film Fundacji Dzieci Afryki pt. „Dzieci buszu”
16.45 Spotkanie z wolontariuszem Fundacji Dzieci Afryki - panią Aleksandrą Materą
18.00 Podsumowanie zbiórki na afrykańskich podopiecznych
Zamknięcie festiwalu


Świętowaliśmy 11 listopada

Przybyli ułani pod okienko, odwiedzili nas władcy polscy, legioniści zaciągali się do wojska i śpiewali dla swojego wodza, który dziarsko wjechał na kasztance.
Harcerze godnie pełnili funkcje sztandarowego oraz asystujących.
Nadano też honorowe obywatelstwo polskie naszej Pani z hiszpańskiego, która wspaniale odpowiadała na pytania dotyczące Polski.
Było uroczyście i wzruszająco, podczas apelu przygotowanego przez klasę 4a, przy wsparciu kolegów i koleżanek z klasy 5 i 6.
Otrzymaliśmy wspaniałą lekcję patriotyzmu, pokazano na czym polega postawa szacunku, umiłowania i oddania Polsce.
Uczniowie gimnazjum przygotowali prezentacje oraz plakaty dotyczące polskich patriotów, a także odwiedzili Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
Nie zabrakło refleksji nad współczesnym patriotyzmem, znaczeniem dziedzictwa kulturowego oraz pojęciem Ojczyzny.
Za rok znowu przypniemy biało czerwone kotyliony i radośnie będziemy świętować wolność.


Wyjazd klas 2, 3a, 3b do Kopalni Guido w Zabrzu

18 listopada klasy 2, 3a i 3b wyjeżdżają do Kopalni Guido w Zabrzu od 10.00 do 14.00.
Czeka nas wędrówka na poziomie 170 metrów pod powierzchnią ziemi, podczas której poznamy historię górniczego zawodu
i ujrzymy zasoby tego niesamowitego miejsca.
Koszt wycieczki 35 zł.
Prosimy o wpłaty w sekretariacie oraz przesłanie wychowawcom zgody na ten wyjazd.


XII Turniej "SCRABBLE 2014" Szkół Miasta Chorzowa

W dniu 21 listopada 2014r. odbędzie się XII Turniej "SCRABBLE 2014" Szkół Miasta Chorzowa.
Naszą szkołę będą reprezentować:
1. Oliwia Waszut
2. Kinga Gajda
3. Sonia Piwowarczuk
Życzymy powodzenia!


Fotorelacja z pasowania na ucznia - klasa 1a


Fotorelacja z pasowania na ucznia - klasa 1b


10 listopada 2014 - dzień wolny od zajęć dydaktycznych

Przypominamy, że 10 listopada 2014 (poniedziałek), decyzją Dyrektora i Rady Szkoły, jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.
Jeśli zaistnieje potrzeba, zostaną zorganizowane zajęcia opiekuńcze.

Prosimy o zgłoszenia w sekretariacie do 6 listopada 2014 r.
,


Wyjazd SGŚ do Muzeum Powstań Śląskich

7 listopada klasy gimnazjalne wyjeżdżają do Muzeum Powstań Śląskich.
II na godzinę 9.00
Ib na godzinę 9.45
Ia na godzinę 10.15
III na godzinę 10.45
Koszt wyjazdu - 5 zł bilet plus koszty busa, szczegółowe informacje przekażą Wychowawcy.


Konkurs "Bóg posłał anioła..."

Do 19 grudnia nadsyłać można prace konkursowe w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego "Bóg posłał anioła...".
W konkursie mogą brać udział uczniowie i zespoły uczniowskie ze szkół gimnazjalnych, które w konwencji 3-minutowego filmu fabularnego przedstawią swoją interpretację cytatu biblijnego
"spotkał stojącego przed sobą anioła Rafała" (Tb 5,4).
Szczegóły dotyczące Konkursu i pełen regulamin na stronie:
http://kcecak.krakow.pl/index.php/konkurs-bog-poslal-aniola


Wycieczka klas 4-6 do Wadowic

Z okazji Dnia Papieskiego klasy 4-6 odwiedziły Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach.
Nowoczesna prezentacja multimedialna Muzeum przybliżyła uczniom naszej szkoły postać i nauczanie Tego Wielkiego Polaka.


I Szkolny Festiwal Piosenki " Śpiewajmy Razem"

„Śpiewaliśmy razem” na I Szkolnym Festiwalu Piosenki.
Wystąpiły zespoły:
„Obrońcy Zielonej Planety”, „Małe Verba Volant”, „Szare Szeregi” i „Zerówka”
oraz duety Ewa i Ala z kl.3a, Dorotka i Wiktoria z kl.3a i Kornelka z kl.5 z Tatą.
Wszystkie występy były wspaniale przygotowane i dostarczyły nam wielu wrażeń, radości i wzruszeń.
Grand Prix festiwalu przyznano Kornelii Koziorowskiej, której akompaniował Tata.
Publiczność również została wciągnięta do wspolnej zabawy, przy wtórze gitary wykonaliśmy kilka przebojów i z lekkim niedosytem czekamy na przyszłoroczną imprezę.
Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie.


Sielskie Klimaty

Jury konkursowego XI Pikniku Malarskiego Sielskie Klimaty 2014 przyznało Bartkowi Gruszce z klasy 0 wyróżnienie honorowe.
Gratulujemy!


Wielki Finał Konkursu Recytatorskiego

Do Wielkiego Finału Szkolnego Konkursu Recytatorskiego zakwalifikowały się następujące osoby:

W kategorii klas 1-3 SSP
Alicja Janek kl. 1a
Maja Kościelna kl.1a
Michał Swarlik kl.1b
Wiktoria Grzybowska kl.2
Emilia Dinges kl.2
Maja Lesisz kl.2
Michał Mindziak kl.2
Katarzyna Kocek kl.3a
Mateusz Pyrek kl.3a
Marcelina Stolarz kl.3a
Wiktoria Bryk kl.3a
Bartłomiej Lenik kl.3b

W kategorii klas 4-6 SSP
Agnieszka Madeja kl.4a
Michał Klimontko kl.4a
Natalia Pinkawa kl.4a Magdalena Paszek kl.4a
Agata Rybarczyk kl.4b
Julia Kosińska kl.4b
Monika Dendra kl.4b
Mateusz Skrzypek kl.5
Kornelia Koziorowska kl.5
Dominka Pyrek kl.5
Julia Kaczmarek kl.6
Piotr Dinges kl.6

W kategorii klas I-III SGŚ
Beata Pojda kl.Ib
Julia Galus kl.II
Julia Wiechowska kl.III
Agata Kmieć kl.III
Anna Skrzypek kl.III
Michalina Wegner kl.III

Ze względu na wyjątkowo wysoki poziom tegorocznego Konkursu, jesteśmy zmuszeni do zmiany organizacji Wielkiego Finału.
Wielki Finał zostanie podzielony, zgodnie z kategoriami, na trzy różne imprezy:
 Dla klas 1-3 SSP: 12 listopada 2014 godz. 10.20
 Dla klas 4-6: 12 listopada 2014 godz. 11.10
 Dla klas I-III SGŚ: 12 listopada 2014 godz. 12.00.

Życzymy powodzenia w Wielkim Finale!!!


V Szkolna Wystawa Zwierząt Różnych

Zwycięzcą V Szkolnej Wystawy Zwierząt Różnych została jaszczurka Agama Brodata o imieniu James, którą wystawiał Tymek Ksiądz.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom poszczególnych kategorii i dziękujemy wszystkim obecnym za przybycie na wystawę.


Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego

Dnia 24 października 2014 roku odbyły się w naszych szkołach wybory do Samorządu Uczniowskiego.
W Społecznej Szkole Podstawowej uprawnionych do głosowania było 71 uczniów, z prawa wyborczego skorzystało 39 osób.
W Społecznym Gimnazjum Śląskim głosować mogło 60 wyborców, udział w wyborach wzięło - 42 uczniów.
Przewodniczącym Społecznej Szkoły Podstawowej na rok szkolny 2014/2015 został Marcin Kowalówka z klasy 6, a Jego zastępcą - Inez Olejnik - uczennica klasy 5.
Przewodniczącym Społecznego Gimnazjum Śląskiego na rok szkolny 2014/2015 został Maciej Brzyski z klasy III, a Jego zastępcą - Piotr Wrotny - uczeń klasy IB.


Wystawa Zwierząt Różnych

V Szkolna Wystawa Zwierząt Różnych odbędzie się 23 października o godzinie 16.00 w klubie dla klas 0-3.
Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 22 października.


Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2014 / 2015 odbędą się w dniu 24 października w piątek.
Głosują klasy 4-6 i klasy I-III gimnazjum.
Proszę pamiętać o przyniesieniu legitymacji szkolnej.


Spotkanie z myśliwym

W czwartek 16 października uczniowie klasy 3a i 3b spotkali się z myśliwym, Panem Zbigniewem Kowalczykiem. Pan myśliwy ciekawie i barwnie opowiadał dzieciom o swojej pasji jaką jest łowiectwo, o chęci częstego obcowania z naturą, o zwierzętach żyjących w naszych lasach, o pracy myśliwych, ich sposobach troski o zwierzęta i zadaniach, jakie każdy myśliwy ma do spełnienia. Okazało się, że bycie myśliwym nie polega tylko na strzelaniu. To obowiązek, praca i starania wielu ludzi związane m. in. z utrzymaniem równowagi populacji zwierząt, ochroną zwierząt łownych i ich środowisk bytowania, dokarmianiem zwierząt, walką z kłusownictwem. W opowieściach z lasu pojawiały się też gwarowe, myśliwskie określenia. Dzieci dowiedziały się np. co to są słuchy, trzeszcze, omyk, badyle, skoki, świece, szable, fajki.
Uczniowie mieli okazję poznać, a nawet dotknąć akcesoria prawdziwego myśliwego: strzelbę, lornetkę, nóż myśliwski, kamerę termowizyjną, strój do polowań. Prawdziwą atrakcją było oglądanie samochodu terenowego przystosowanego do polowań. Spotkaniu towarzyszyła bardzo miła atmosfera. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali prelekcji myśliwego. Na zakończenie mieli okazję do zadawania pytań, które były interesujące, a często wręcz dociekliwe.
Było to bardzo ciekawe, wzbogacające naszą wiedzę i pouczające spotkanie.
Pan Zbigniew pożegnał się z nami pozdrowieniem myśliwskim "Darz Bór.”


Szkolny Konkurs Scrabble

W dniu 30 października 2014r. o godz. 14.00 odbędzie się Szkolny Konkurs Scrabble dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej oraz 1-3 gimnazjum.
Zwycięzcy (trzech najlepszych zawodników w kategorii klas 4-6 oraz trzech w kategorii klas gimnazjalnych) będą reprezentować nasze szkoły w XII Turnieju Scrabble 2014 Szkół Miasta Chorzowa, który odbędzie się 21 listopada 2014r.

Zgłoszenia do 27 października 2014r. u pani Agnieszki Krawczyk.


Wycieczka klas 4-6 SSP do Wadowic

24 października 2014 r. w ramach obchodów Dnia Papieskiego klasy 4-6 SSP pojadą na wycieczkę
do Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach.
Wyjazd ze szkoły o godzinie 10.00, powrót do szkoły ok. godz. 16.00.
Koszt wyjazdu 30 zł ( płatne w sekretariacie).


Dzień Nauczyciela

Klasy 3a i 3b SSP sprawiły, że obchody Święta Edukacji Narodowej były dla nauczycieli naszej szkoły przemiłym przeżyciem artystycznym.
Nie zabrakło wierszy, tańców i piosenek. Wspaniali konferansjerzy poprowadzili imprezę, podczas której utalentowani soliści wyśpiewali znane przeboje dedykowane nauczycielom. Mali raperzy i tancerze, wspomagani przez zgrane zespoły klas trzecich, wykonali piosenkę o nauczycielach.
Premierowy występ dał pełen uroku i artystycznego zapału zespół Małe Verba Volant, a „ duże” Verba Volant zakończyło radosnym i energetyzującym utworem „Happy”.
Ach, co to był za koncert! Wołamy bis, bis, bis!


XVIII Szkolny Konkurs Recytatorski 2014 r.

REGULAMIN

1.Konkurs odbędzie się w trzech etapach:
I etap - klasowy - rozpocznie się 13 października, z każdej klasy zostaną wyłonieni przedstawiciele reprezentujący klasę w II etapie-półfinale. Należy przygotować jeden dowolny utwór poetycki.
II etap Półfinał 24 października- wezmą w nim udział zwycięzcy I etapu.
Oceniać ich będzie Jury Konkursu. Uczniowie przygotują do recytacji jeden utwór poetycki.
III etap Wielki Finał 4 listopada do tego etapu zakwalifikują się osoby wyznaczone przez Jury Konkursu w Półfinale. Każdy recytator zaprezentuje jeden dowolny utwór. Oceniać będzie Jury Konkursu oraz publiczność złożona z uczniów naszych szkół, która przyzna Nagrodę Publiczności.

2.Konkurs obejmuje trzy kategorie wiekowe:
Klasy 1-3 SSP
Klasy 4-6 SSP
Klasy I-III SGŚ

Życzymy powodzenia w Konkursie!


Konkursy przedmiotowe dla uczniów gimnazjum

Już wkrótce rozpoczynają się kuratoryjne konkursy przedmiotowe dla uczniów gimnazjum. Terminy w załączonej tabeli.
Regulaminy i dokumenty znajdują się na stronie:
http://www.kuratorium.katowice.pl/index.php?page=NewsPage&menuItemId=320


Narodowe Czytanie "Trylogii" H.Sienkiewicza

"Dla Boga, panie Wołodyjowski! Larum grają! wojna! Nieprzyjaciel w granicach! A ty się nie zrywasz? Szabli nie chwytasz? Na koń nie siadasz? Co się stało z tobą, żołnierzu? "

3 października 2014 r w naszych szkołach odbyło się Narodowe Czytanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza.


Turniej szkoły - konkurs plastyczny

Pierwszą konkurencją w VII edycji Turnieju o Puchar Szkoły był konkurs plastyczny pt. „ Jesienny krajobraz”.
Czteroosobowe zespoły klasowe z zaangażowaniem pracowały nad zaprojektowaniem i wykonaniem prac plastycznych korzystając z różnych technik i materiałów plastycznych.
A oto galeria przedstawiająca efekt końcowy ich pracy.


Piknik Historyczny klas 4a i 4b


Alfik Humanistyczny

XVIII Ogólnopolski Konkurs Alfik Humanistyczny 2014 Konkurs jest przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych (od klasy IV) oraz uczniów szkół gimnazjalnych.
Koszt: 9 zł.
Zgłoszenia do konkursu przyjmuje pani Iwona Walczak do 20 listopada 2014 r.
Warunkiem przystąpienia szkoły do konkursu jest udział w nim minimum 11 uczniów. Konkurs odbędzie się 17 grudnia 2014 r. w godzinach 13.00 14.00.
Test konkursowy jest testem jednokrotnego wyboru (30 zadań z odpowiedziami A, B, C, D, E). Zawiera on 10 pytań za 3 punkty, 10 za-dań za 4 punkty i 10 zadań za 5 punktów. Na starcie uczeń otrzymuje 30 punktów, za poprawną odpowiedź odpowiednio 3,4 lub 5 punktów, za brak odpowiedzi 0 punktów, a za błędną odpowiedź odejmuje się mu 0,25 punktów przeznaczonych za zadanie.
Pełnoletni uczestnicy oraz rodzice i opiekunowie prawni niepełnoletnich uczestników, w chwili wniesienia opłaty za uczestnictwo w konkursie, wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych uczestnika na potrzeby realizacji konkursu oraz opublikowanie imienia i nazwiska uczestnika w mediach oraz stronach internetowych organizatora konkursu w przypadku wytypowania go jako laureata.
Zadania konkursowe z poprzednich edycji Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Humanistyczny można znaleźć na stronie:
jersz.pl/contest,5,tab_15.html


Razem w szkole

25 września 2014 roku w naszej szkole odbyła się impreza integracyjna ,,Razem w szkole”. Cztery plemiona wraz z wodzami „Bystra Rzeka”, „Wysoka Góra”, „Błękitny Obłok” i „Mądra Sowa” musiały wykonać różne zadania. Wszyscy wykazali się niezwykłą sprawnością i pomysłowością. Przy zabawie towarzyszył nam okrzyk: „Indianie – lud dzielny Indianie – lud prawy Indianie – lud skory do zabawy.”
Po wykonanych konkurencjach każde plemię zaprezentowało swój totem. Na koniec wesołej zabawy czekał na wszystkich uczestników imprezy słodki poczęstunek.


The Bat Kid

The Bat Kid, który odbędzie się w dniu 20 listopada br., przewidziany jest dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych.
W trakcie konkursu uczestnicy słuchają odtwarzanej płyty CD, osobno w kategorii klas IV oraz w kategorii klas V i VI i rozwiązują zadania na kartach pytań. Więcej informacji dotyczących organizacji konkursu można znaleźć w zakładkach Krok po kroku i Regulamin.
Zadania będą dwukrotnie odtwarzane i są testami luk, wyboru, typu prawda-fałsz oraz polegającymi na dobieraniu (np. dialogów do miejsc i osób).

www.thebatkid.edu.pl
Termin zgłoszenia 13 października- przedstawiciel samorządu klasowego sporządza listę chętnych.
Koszt 8,50 zł, płatne w sekretariacie do 15 listopada.


Alfik Matematyczny

XX Ogólnopolski Konkurs Alfik Matematyczny 2014 jest przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych (od klasy drugiej) oraz uczniów szkół gimnazjalnych.
Koszt: 9 zł.
Zgłoszenia do konkursu przyjmuje pani Anita Kocek do 31 października 2014 r.
Warunkiem przystąpienia szkoły do konkursu jest udział w nim minimum 11 uczniów.
Konkurs odbędzie się 26 listopada 2014 r. w godzinach 13.00 14.30.
Dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów test konkursowy jest testem jednokrotnego wyboru (30 zadań z odpowiedziami A, B, C, D, E, z których dokładnie jedna odpowiedź jest prawidłowa.
Test zawiera 10 pytań za 3 punkty, 10 zadań za 4 punkty i 10 zadań za 5 punktów. Na starcie uczeń otrzymuje 30 punktów, za poprawną odpowiedź odpowiednio 3,4 lub 5 punktów, za brak odpowiedzi 0 punktów, a za błędną odpowiedź odejmuje się mu 0,25 punktów przeznaczonych za zadanie.
Pełnoletni uczestnicy oraz rodzice i opiekunowie prawni niepełnoletnich uczestników, w chwili wniesienia opłaty za uczestnictwo w konkursie, wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych uczestnika na potrzeby realizacji konkursu oraz opublikowanie imienia i nazwiska uczestnika w mediach oraz stronach internetowych organizatora konkursu w przypadku wytypowania go jako laureata.
Zadania konkursowe z poprzednich edycji Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego Alfik Matematyczny można znaleźć na stronie:
http://jersz.pl/contest,4,tab_7.html


10 października dniem wolnym od zajęć dydaktycznych

Przypominamy, że decyzją Dyrektora i Rady Szkoły 10 października 2014 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Jeśli jednak zaistnieje konieczność objęcia opieką dzieci, to zostaną zorganizowane w tym dniu zajęcia opiekuńcze. Prosimy o zgłoszenia w sekretariacie do 7 października 2014 r

Finaliści XI Szkolnej Wystawy Psów

Zwycięzcą XI Szkolnej Wystawy Psów został Leonberger Max, którego właścicielkami są Karolina i Julia Nikiel. Drugie miejsce przypadło suczce rasy Yorkshire Terrier o imieniu Abi, którą wystawiała Julia Kruk. Trzecie miejsce zdobył Yorkshire terier Didi, którego prezentował Jakub Rostkowski.
Serdecznie dziękujemy wszystkim wystawcom i publiczności za wzięcie udziału w XI Szkolnej Wystawie Psów i już teraz zapraszamy na XII Szkolną Wystawę Psów, która odbędzie się we wrześniu 2015r.


Dzień Chłopca

30 września, jak co roku, miały miejsce huczne obchody Dnia Chłopca. Dziewczynki z klas 1-6 szkoły podstawowej przygotowały dla swoich klasowych kolegów słodkie upominki, konkursy i zabawy. Gimnazjum bawiło się podczas wyborów Mistera SGŚ. Wybrani przedstawiciele czterech klas gimnazjalnych mieli okazję popisać się swoimi talentami w przeróżnych konkurencjach. Najwięcej kłopotów przysporzyło kandydatom skakanie na skakance :) Szarfa Mistera SGŚ zawisła na ramieniu Igora z klasy 3,a na pozostałe zaszczytne tytuły wice zasłużyli: Piotrek z klasy 1b, Mateusz z klasy 2 oraz Maciek z klasy 3. Łukasz z klasy 2 walczył jak lew, do samego końca,w stylu artystycznym, pozostając niekoronowanym faworytem wielu kolezanek. Przyznano również rozmaite tytuły poza konkurencjami turniejowymi, za tzw. całokształt osobowościowy. Można było zostać Misterem Sportu, Szyku, Inteligencji,Optymizmu, Mokrego Podkoszulka, Najszybszego Biegania Po Kluczyk, Najbujniejszej Fryzury, Żartów i wielu innych. Zabawa była przednia, bo wspólna i radosna :)


Sprzątanie Świata 2014

Jak co roku oddziały ochotników z naszej szkoły dołączyły do światowej akcji oczyszczania Ziemi. Klasy 1-3 objęły swoim działaniem teren przyległy do szkoły, gdzie uzbrojeni w ochronne rękawice, oczyścili go ze śmieci. Te ukryte w różnych zakamarkach odpadki pozostawione przez nieodpowiedzialnych ludzi uświadomiły nam destrukcyjny wpływ człowieka na naszą planetę i konieczność jej ochrony. Zwróciliśmy uwagę na procesy recyklingu, jako szansę na zmniejszenie skali zanieczyszczania środowiska. Wykonaliśmy samodzielnie zabawki – bączki z zużytych zakrętek i urządziliśmy zawody. Uczniowie klasy 2 i 3 gimnazjum, zaopatrzeni w worki na śmieci oraz rękawice ochronne, zajęli się sprzątaniem terenów zadrzewionych w pobliżu autostrady.
Paweł z klasy 3 skomentował:"Akcja Sprzątanie Świata pokazała, że przestrzeń publiczna to wspólna własność wszystkich i trzeba o nią dbać. Dzięki takim działaniom można również nabrać właściwych nawyków, które przyniosą korzyść dla świata w przyszłości."
Udział w akcji Sprzątanie Świata poleca również Stachu z klasy 3: " Było fajnie. Oczyszczenie terenów zielonych daje dużo satysfakcji."


XI Szkolna Wystawa Psów

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na XI Szkolną Wystawę Psów, która odbędzie się 30 września 2014 (we wtorek) o godzinie 16.00 na boisku szkolnym.

W razie brzydkiej pogody, wystawa odbędzie sie w innym terminie. Zgłoszenia przyjmowane będą do 29 września.

Wystawców uprzejmie prosimy o odpowiednie zabezpieczenie wystawianych psów.

Wszyskim uczestnikom wystawy życzymy wielu miłych wrażeń!


Konkurs Memory Master dla uczniów klas 4-6 SSP

Zapraszamy uczniów klas 4-6 SSP do wzięcia udziału w nowoczesnym ogólnopolskim konkursie leksykalnym z języka angielskiego. Memory Master powstał jako konkurs lokalny i był testowany w kilku szkołach podstawowych w Wielkopolsce, stworzony i zaprojektowany specjalnie do motywowania uczniów i wspierania nauki słownictwa. W tym roku po raz pierwszy dostępny jest w skali ogólnopolskiej. Uczniowie z góry wiedzą jaki materiał leksykalny może pojawić się na konkursie. Z zakładki „Lista słów” można pobrać plik z całym materiałem, z którego elementy pojawią się na teście. Wykorzystane zostaną tylko słowa z listy. Na przygotowanie uczniowie mają 2 miesiące –od końca września do końca listopada. Codziennie przez 2 miesiące na Fanpage’u konkursu pojawia się słówko dnia, wymowa, czasem ciekawa historia związana z danym słowem lub technika uczenia się. Ponadto, regularnie pojawiać się będą mini konkursy z nagrodami.

Szczegóły na
www.memorymaster.edu.pl
Zapisy do 26 września, koszt uczestnictwa 8 zł, zgłoszenia u p. Klaudyny Kaczmarek lub pań uczących angielskiego. Proszę wpłacać u skarbników klasowych.


Konkursy polonistyczne

Zachęcamy uczniów klas 2 - 6 SSP do wzięcia udziału w konkursach: "Z poprawną polszczyzną na co dzień" 17.11.14r. "Z ortografią na co dzień" 18.11.14r. Każdy z konkursów kosztuje 9 zł. Podczas wpłaty w sekretariacie proszę zaznaczyć wybrany rodzaj konkursu. Zapisy do 15 października.

Regulaminy dostępne na stronie:
www.poprawnapolszczyzna.pl


Europejski Dzień Języków

26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków (EDJ). To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, której siedzibą jest Strasburg.
W ramach obchodów do 800 milionów Europejczyków z 47 państw, które w Radzie Europy reprezentowane są przez swoich przedstawicieli, kierowany jest apel o podejmowanie nauki większej liczby języków i to niezależnie od wieku uczących się oraz formy kształcenia – szkolnej czy pozaszkolnej. Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu, podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy.
Wiele interesujących faktów i ciekawostek można znaleźć na stronie

http://edl.ecml.at/LanguageFun/tabid/1516/language/pl-PL/Default.aspx


XX Jubileuszowy Rajd Szkoły

Ruszamy na dwudziesty Rajd Szkolny !
Start- 2 października, cel- Magurka !
Spotkajmy się na szlaku :)
Program:
8.30 zbiórka w szkole
9.00 wyjazd
klasy 1-5 do schroniska na Magurce podejdą szlakiem niebieskim ze Straconki, klasy 6 SSP oraz I-III SGŚ do schroniska na Magurce podejdą zielonym szlakiem z Wilkowic,
ok.14.00 wszystkie klasy wracają szlakiem niebieskim do Straconki, 16.30 powrót do szkoły.
W schronisku na uczniów czeka poczęstunek (kiełbaska, chleb, herbata) oraz gry i zabawy z wychowawcami.
Przypominamy o odpowiednim ubraniu (pełne obuwie, sweter, kurtka przeciwdeszczowa).


przydatne strony