Projekty, imprezy cykliczne

Tradycyjny Rajd Szkoły, w którym biorą udział wszyscy uczniowie naszych szkół. Inicjatorką Rajdu Szkoły jest pani Jadwiga Herman, która mimo przejścia na zasłużoną emeryturę, towarzyszy nam podczas wędrówek górskich. Do tej pory zdobyliśmy Soszów, Stecówkę, Kozią Górę, Dębowiec, Szyndzielnię, Klimczok, Karkoszczonkę, Błatnią, Leskowiec, Magurkę Wilkowicką oraz Równicę.
film Soszów 2016

Turniej o Puchar Szkoły jest przedsięwzięciem realizowanym w SSP i SGŚ od dziewięciu lat.
Składa się z dziesięciu konkurencji i biorą w nim udział wszystkie klasy SSP i SGŚ. W każdym miesiącu danego roku szkolnego rozgrywana jest jedna konkurencja, w której bierze udział cała klasa lub jej przedstawiciele.

Zadaniami turniejowymi składającymi się na edycję 2016/2017 Turnieju są:
 • Wrzesień - turniej planszowej gry Dobble
 • Październik - zbiórka monet groszowych
 • Listopad - pierwsza zbiórka makulatury
 • Grudzień - konkurs plastyczny
 • Styczeń - druga zbiórka makulatury
 • Luty - konkurs origami
 • Marzec - konkurs Mam Talent
 • Kwiecień - turniej sprawnościowy
 • Maj - zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska
 • Czerwiec - trzecia zbiórka makulatury
Ta z klas SSP i SGŚ, która zdobywa największą liczbę punktów wygrywa daną edycję turnieju i staje się właścicielem Przechodniego Pucharu Szkoły oraz otrzymuje nagrodę pieniężną, która przeznaczona jest na wspólny wyjazd klasowy. W regulaminie przewidziano także nagrody dla zdobywców drugiego i trzeciego miejsca.
Pieniądze uzyskane ze sprzedaży makulatury oraz dary zebrane w czasie różnego rodzaju zbiórek przekazywane są organizacjom charytatywnym działającym na terenie Chorzowa i sąsiednich miast. Wśród nich znalazły się między innymi:
 • Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Rudzie Śląskiej,
 • Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie,
 • Fundacji „Szara Przystań” z siedzibą w Zabrzu,
 • Fundacji S.O.S. dla Zwierząt z siedzibą w Chorzowie,
 • Stowarzyszeniu Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej „Hospicjum” w Chorzowie,
 • Oddziałowi Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Szpitalu Dziecięcym Chorzowie,
 • Towarzystwu Św. Alberta prowadzącemu Dom dla Samotnych Matek z Dziećmi w Zabrzu oraz Punkt Profilaktyki i Psychoterapii.
Od wielu lat w pracujemy metodą projektów. W listopadzie w SSP i SGŚ ogłaszamy temat i zadania dla każdej klasy, na początku grudnia następuje realizacja projektu.
Uczniowie muszą zaplanować działania, wykonać prace i publicznie zaprezentować osiągnięte efekty.
Projekty ułatwiają zrozumienie zjawisk spotykanych w otaczającym szkołę świecie, sprawne komunikowanie się z innymi ludźmi, naukę wspólnego działania, które musi dać ciekawe dla innych uczestników projektu efekty.
Podczas pracy uczniowie muszą wykazać się kreatywnością, pomysłowością, umiejętnością współdziałania, odpowiedzialnością.
Dzień realizacji projektu jest wyjątkowym dniem w naszych szkołach. Odbyły się projekty poświęcone wiadomościom o filmach, o muzyce, o malarstwie, o teatrze, na temat naszej małej ojczyzny, historii naszej szkoły, zdrowego odżywiania się i wiele innych.

Co roku, pod koniec października, zapraszamy do naszej Szkoły Absolwentów Społecznego Gimnazjum Śląskiego.
Cieszymy się, kiedy przychodzą nasi byli uczniowie i opowiadają nam, czym zajmują się w życiu, jak im się wiedzie. Sprawia nam ogromną radość obserwowanie, jak cieszą ich te coroczne spotkania. Miło nam obserwować, jak nasi Absolwenci dorastają, zdają maturę, studiują, podróżują, podejmują pracę, zakładają rodziny. Dobrze, że chcą się tym podzielić z nami, nauczycielami i ze swoimi znajomymi ze szkolnej ławy. Nabieramy przekonania, że tworzą oni już sporą grupę sympatycznych, mądrych młodych ludzi, których łączy to, że są ze Społecznej.
Drodzy nasi Absolwenci, czekamy na Was co roku.
Do zobaczenia.
Jesienią w naszej szkole odbywa się Szkolny Konkurs Recytatorski. Biorą w nim udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Konkurs dzieli się na trzy etapy i podzielony jest na trzy kategorie: klasy 1-3 SP. Klasy 4-6 SP oraz klasy gimnazjalne. Pierwszy etap polega na tym, że każdy uczeń przygotowuje wybrany przez siebie wiersz i prezentuje go na forum swojej klasy. Nauczyciel i uczniowie decydują, który z klasowych recytatorów weźmie udział w drugim etapie. Drugi etap polega na zaprezentowaniu recytacji przed surowym Jury Szkolnego Konkursu Recytatorskiego. Osoby, które zyskają piękną recytacją przychylność Jury, przechodzą do kolejnego, trzeciego etapu, zwanego Wielkim Finałem Szkolnego Konkursu Recytatorskiego. Wielki Finał odbywa się na forum całej szkoły. Pod czujnym okiem Jury i wszystkich uczniów, Finaliści ubiegają się o nagrody i wyróżnienia. Publiczność także może wybierać swoich faworytów. Przyznawana jest bowiem Nagroda Publiczności. Konkurs nie jest łatwy, ale budzi ogromne emocje, a jego uczestnicy mogą liczyć na popularność w społeczności szkolnej.
Zawsze w maju mamy wspaniałą okazję, aby zebrać owoce twórczości uczniów naszej Szkoły.
Można podziwiać prace plastyczne, prace powstałe na zajęciach technicznych. Festiwalowi towarzyszy wspaniały koncert dedykowany Mamie i Tacie. Podczas koncertu prezentują się szkolne zespoły artystyczne: teatr szkolny, zespoły wokalne, taneczne, zespół kabaretowy, a także prezentują się uczniowie, którzy pięknie recytują, śpiewają, czy posiadają jakieś inne talenty i pragną się nimi popisać przed rodzicami, kolegami i nauczycielami.
Od paru lat Festiwalowi towarzyszy wystawa prac grupy malarzy nieprofesjonalnych „Krajcok 12”. Dzięki temu, że prace są wystawione na szkolnych korytarzach uczniowie maja wspaniałą okazję obcowania z dziełem plastycznym.
Festiwal Twórczości Artystycznej jest bardzo ważną imprezą szkolną. Oprócz tego, że podsumowuje kończący się już rok szkolny, to pozwala dzieciom we wspaniały sposób zaprezentować się rodzicom i ofiarować im swoją twórczość, serce i czas.
Zapraszamy Was, drodzy Rodzice, podziwiajcie wysiłek, pracę, kreatywność swoich dzieci.
To wspaniałe doświadczenie i niezapomniane chwile.
Świętujemy rodzinnie w maju.
Wystawy zwierząt wszelakich, naszych dużych i małych podopiecznych, cieszą się od lat niesłabnącym zainteresowaniem.
Dostarczają wielu emocji i radości, są okazją do wymiany doświadczeń oraz zaprezentowania
koleżankom i kolegom swoich piękności i przystojniaków .
Są medale, profesjonalne prowadzenie , a przede wszystkim wspaniała atmosfera.
Cykl „dziwne święta” rozpoczęło w 2008 Święto Ziemniaka. W kolejnych latach obchodziliśmy Święto Marchewki, Owoców Egzotycznych, Czekolady, Jabłka, Mleka. Uczniowie gimnazjum przygotowują plakaty informacyjne dotycząca walorów odżywczych , ciekawostek, sposobów przyrządzania poszczególnych produktów. W dniu święta , przed lekcjami gimnazjum przygotowuje degustacje, zabawy oraz konkursy dla uczniów szkoły podstawowej. Święta te cieszą się ogromną popularnością, są okazją do wspólnej nauki poprzez zabawę. Jest pysznie, zdrowo i wesoło !
Let's sing and dance together!
Kiedy zbliża się koniec roku szkolnego, wszystkim chc się tańczyć i śpiewać z radości, że już za chwilę upragnione wakacje.
Korzystając z tego nagromadzenia pozytywnej energii, wszyscy przygotowują występy sceniczne, obmyślają choreografię, szlifują teksty przebojów i ćwiczą, ćwiczą, ćwiczą...
Każda klasa pragnie zaprezentować się jak najciekawiej i najprofesjonalniej podczas dorocznego
Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej.
Wszyscy razem dokładamy sił, by dobrze wypaść i doskonale się bawić.
film z festiwalu 2016
przydatne strony