Aktualności

Wycieczka klasy 3a – „SPACER W CIEMNOŚCI”

Uczniowie klasy 3a odwiedzili siedzibę ,,Fundacji Ważni Ludzie”, która upowszechnia wiedzę o funkcjonowaniu osób niewidomych i niedowidzących  w codzienności. Wzięli tam udział w warsztatach sensoryczno – edukacyjnych prowadzonych przez niewidomych edukatorów, którzy opowiadali o tym, jak funkcjonują każdego dnia, podpowiedzieli jak zachować się w kontakcie z osobą niewidomą i jak jej pomóc.

Zajęcia składały się z dwóch części. Widna część pozwoliła zaznajomić się ze zdobyczami nowoczesnych technologii, np. aplikacją Be My Eyes, pomocami tyflograficznymi oraz podręcznikami i akcesoriami służący do czytania i pisania alfabetem Braille’a. Druga część był to spacer w ciemności czyli poruszanie się w zupełnie zaciemnionej przestrzeni zaaranżowanej tak, aby uczniowie mogli osobiście wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, dotyku, węchu.

To była pouczająca lekcja, w trakcie której częściowo, można było zrozumieć jak wygląda codzienne życie ludzi niewidzących i że różnią się od nas jedynie innym sposobem percepcji.